2022-2023 eğitim öğretim yılının ilk dönemi 20 Ocak 2023 günü sona erdi ve öğrenciler karnelerini aldı.

Kamuoyunun ilgisini çeken “karne” haberi ise “et hediyesi” temalı oldu.

Habertürk TV’de 21 Ocak 2023 günü yayınlanan haberde yer verilen, henüz okula yeni başladığı anlaşılan A.G. adlı çocuğun “annem karne hediyesi olarak et aldı” sözleri ülke gündemine oturdu.

 

karne-hediyesi-et-haberi

 

Habertürk TV’de “ESK’nın kararı fiyatları etkiler mi?” “Kasaplara göre düzenli Karkas verilirse fiyat sabitlenir” KJ’si ile sunulan haberde muhabir Fatmanur Boylu’nun kasapta soru sorduğu küçük çocuğun “annem karne hediyesi et aldı” sözleri yürek burkmuştu.

 

annem-karne-hediyesi-olarak-bana-et-aldi

 

Haberin ses getirmesinin ardından Habertürk TV başlattığı inceleme neticesinde çocuğa yönlendirici ön konuşma yapıldığının tespit edilmesi nedeniyle haberi yapan muhabirle yollarını ayırdığını açıkladı. Çocuğa et uzatan kasap iddianın gerçeği yansıtmadığını belirtti. Çocuğun annesi ise karne hediyesi olarak et alma gibi bir durumun olmadığını söyledi. Haberi hazırlayan muhabir ise çocuğu yönlendirme gibi bir durumun söz konusu olmadığını, haberinin et fiyatlarındaki artış odaklı olduğunu belirtti.

 

Detaylandıralım…

 

Haberde annesinin kendisine karne hediyesi olarak et aldığını söyleyen çocuğun annesi Nihal Güney, kendisine ulaşan basın organlarına yaptığı açıklamada fakir olmadıklarını, Şişli’de yaşadıklarını, ev ve arabalarının bulunduğunu, yalan haberlerle siyasete malzeme yapılmaktan şikayetçi olduklarını, her zaman söz konusu kasaba alışverişe gittiklerini, olay günü de tavuk almak üzere kasaba girdiğini, oğlunun uzatılan mikrofona yanlış bir kelime söylediğini, oğluna karne hediyesi olarak et değil tablet alacaklarını belirtmiş.

 

Haberde “karne hediyesi kasap abisinden 3 kalem pirzola” sözleriyle eti çocuğa uzattığı görülen kasap Zafer Kadife ise iddiaları reddedip şu açıklamayı yapmış:

“Aile kasap dükkanıma yakın bir evde oturur. Öyle muhtaç insanlar filan değiller. Evleri arabaları var. Baba büyük bir şirkette çalışıyor. Uzun zamandır benim müşterilerim. Yoksul oldukları ve o sebeple et yiyemedikleri bilgisi kesinlikle doğru değil. Her ay gelir tavuk et alırlar. Karnelerin verildiği gün de anne ile oğlu geldi. Bayan tavuk aldı. Daha sonra karne hediyesi olarak babasının tablet alacağını söyledi. Annesinin anlattığına göre çocuk hiç et yemezmiş. Ben de pirzola hediye ettim ki belki beğenir ve et yemeye başlar diye. Gerek sosyal medyada gerekse bazı gazetelerde olayın çarpıtılması bizi üzdü. Bütün gerçekler bunlardır.”

 

Adı geçen kasabın babası Mehmet Kadife’nin “annem karne hediyesi olarak bana et aldı” sözleri dikkat çeken çocuğun ailesinin uzun yıllardır müşterileri olduğunu belirttiği açıklaması şöyleydi:

“Ya ben bu işi anlamadım. Biz burada yılların esnafıyız. Her türlü kanal gelip burada binlerce çekim yaptı. Minik kardeşimizle annesi de bizim uzun yıllardır müşterimiz. Karne günü gelmişler, annesi diyor ki ‘Oğlum karnesini aldı güzel bir yemek yiyeceğiz’, oğlumun da gönlünden kopmuş karne günü özel bir gün diye tanıdığı için kardeşimizi pirzola hediye etmiş. Bu kadar güzel bir olay nasıl böyle siyasi bir mesele haline geldi, gerçekten çok üzüldük. Altılı masa bunu kendilerine mal ettiler. Bizi malzeme haline getiren bu insanlar nasıl ülke yönetecekler ben anlamadım, gerçekten rezil ettiler bizi. Böyle bir şey olamaz. Biz kendi halimizde esnafız.

Güzel kardeşimize bir güzellik yapalım dedik, kendimizi saçma sapan bir şeyin içinde bulduk. Ülkenin reisi cumhuru bir tane olur, bunlar 6 reis çıkarmaya çalışıyor, bir de bizi alet ediyorlar. Çok yazık. Aslında çocuğun babası zengin, durumları iyi. Yardıma muhtaç değiller. Bizzat kendileri çoğu kişiye yardım ediyorlar zaten. Çocuğun karnesi güzel olunca Zafer de sormuş ‘ben de et versem yer misin’ diye, çocuk da ‘yerim amca’ deyince oğlum da vermiş.”

 

Habertürk, yaptığı açıklamada et fiyatları ile ilgili tartışma konusu olan haberin oluşumunda gazetecilik etik ve ilkeleri açısından herhangi bir ihlal olup olmadığına yönelik inceleme ve soruşturma başlatıldığını duyurdu.

İlgili açıklama metni şöyleydi:

Habertürk TV’de 21 Ocak günü yayınlanan ve sosyal medyada çeşitli yönlerden tartışma konusu olan et fiyatlarına Et Süt Kurumu’nun (ESK) ithal et yoluyla fiyat müdahalesi haberinde kullanılan bir görüntü ve konuşmayla ilgili olarak haberde konuşan çocuğun ailesinin haberle ve muhabirimizle ilgili iddiaları Habertürk TV yönetimince değerlendirilmiş ve haberin oluşumunda gazetecilik etik ve ilkeleri açısından herhangi bir ihlal olup olmadığına yönelik inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Doğru ve dürüst habercilik yapmak Habertürk açısından vazgeçilmez bir yayın ilkesidir. Bu ilke ışığında inceleme sonucunu kamuoyuna duyduğumuz sorumluluk ve saygı gereğince kısa sürede paylaşacağız. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

Habertürk, yapılan inceleme sonucunda muhabirlerinin haberde konuşan çocukla gazetecilik ilke ve kurallarına aykırı olarak, çocuğa nasıl konuşacağına ilişkin dikte edici ve yönlendirici nitelikte ön konuşma yaptığı ve çocuğun bu yönlendirme doğrultusunda konuştuğunun tespit edildiği duyurdu.

İlgili açıklama metni şöyleydi:

Habertürk TV’de 23 Ocak 2023 tarihinde yayınlanan ve sosyal medyada çeşitli yönlerden “Karne hediyesi et alan çocuk” başlığıyla tartışılan haberle ilgili olarak haberin oluşumunda çocuğun ailesinin iddia ettiği gibi gazetecilik ilkelerine aykırılık oluşturacak şekilde çocuğun konuşmasına muhabir müdahalesi olup olmadığına dair Habertürk TV yönetimince inceleme ve soruşturma başlatıldığı kamuoyunun bilgisine sunulmuştu.

Bu kapsamda olmak üzere; haberin tüm ham bantları yetkililerimizce incelenmiş, inceleme öncesi ve sonrası muhabir açıklaması ve savunması alınmış, haberle ilgili süreçte yer alan tüm yetkililer dinlenmiştir.

Neticede incelenen ham kayıtların açıkça gösterdiği üzere; muhabirimizin haberde konuşan çocukla gazetecilik ilke ve kurallarına tümüyle aykırı olarak, çocuğa nasıl konuşacağına ilişkin dikte edici ve yönlendirici nitelikte ön konuşma yaptığı ve çocuğun bu yönlendirme doğrultusunda konuştuğu maalesef tespit edilmiştir.

Muhabir savunmasında haberin konusunun çocuk olmadığı, çocuğu ailesiyle rastlantı sonucu mağazada gördüğünü ve habere sıcaklık ve neşe katmak için çocukla şaka mahiyetinde konuştuğunu, ancak bu kısa konuşmanın sosyal medya ve diğer medya mecralarında bağlamından koparılarak çarpıtıldığını ve haberdeki bağlamın tamamen dışında bir çerçeveye sokularak kendisinin ve Habertürk’ün aleyhine bir şekle dönüştürüldüğünü ve olayın iradesi dışında getirildiği noktadan büyük üzüntü duyduğunu belirtmiş ise de bu açıklama ve savunma gazetecilik ilke ve kurallarına aykırılık oluşturacak şekilde çocuğa nasıl konuşması gerektiğini dikte eden ön konuşmayı izah ve ikna edici nitelikte bulunmamıştır.

Habertürk’ün yayın ilkelerinin vazgeçilmez kırmızı çizgisi, verdiği haberin doğruluk ve dürüstlük açısından sarsılmaz bir güven ve inanç içerisinde olmasıdır. Bu güveni sarsacak ihmal veya kasta herhangi bir tolerans gösterilmesi de mümkün değildir. Esasen bu husus dürüst yayıncılığın da evrensel ilkesidir.

Bu haberde muhabirimizin, çocuğun konuşması/konuşturulması ile ilgili kısımda aldığı tutum bu ilkelerin açıkça ihlali niteliğinde görülmüş olduğundan kendisiyle iş ilişkimiz bugün itibarıyla sonlandırılmıştır.

Başta haberde konuşturulan çocuk olmak üzere haberden etkilenen tüm kişilerden ve değerli izleyicilerimizden muhabirimizin kabul edilemez bu görev ihlali nedeniyle açıkça özür diliyoruz.

Tespit edildiği anda hatalarını açıkça kabul etmek, doğruyu söylemek ve gerektiğinde haberin mağdurundan özür dilemek de dürüst gazeteciliğin olmazsa olmaz ilkelerinden birisidir.

Bu anlayışla, haberimizi düzeltiyor, o haberdeki çocuğun konuştuğu bölüme, haberciliğin ilkelerine aykırı olduğu için, referans verilmemesini kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz.

 

Et ve Süt Kurumu’nun piyasaya taze karkas et satışı yapmayı planlaması ile ilgili haberinde “karne hediyesi olarak ailesinin et aldığı çocuk” haberiyle gündeme gelen Fatmanur Boylu’nun görevine Habertürk TV tarafından son verildi.

Fatmanur Boylu ise küçük çocuğa bir yönlendirmede bulunmadığını belirtti.

Adı geçen muhabirin et fiyatlarının pahalılığı konulu haberinin asıl maksadının “karne hediyesi et” olmadığını, haberi için pişman olmadığını belirttiği ilgili kamuoyu açıklaması şöyleydi:

 

KAMUOYUNA DUYURU
2017 yılından beri çalışmakta olduğum Ciner Yayın Holding tarafından bugün itibariyle iş akdim feshedilmiş bulunmaktadır. Pek çok gazeteci üstadımın geçmişte yaşayıp anlattığı hikayeleri ben de maalesef yaşamış bulunmaktayım. Daha çok etkileneceğimi düşünmüş olmama rağmen şu aşamada vicdanım rahat; zira kendimden, yaptıklarımdan ve gazeteciliğimden eminim. Bugüne kadar yaptığım gazetecilik ilkesinin getirdikleri doğrultusunda yaptığım hiçbir haberden PİŞMAN DEĞİLİM.++
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu hesap benim tek hesabım olup adıma açılan başka hesaplardan yapılan paylaşımlar şahsım tarafından yapılmamaktadır. İradesi başkalarının elinde olan hesap sahipleri tarafından yazılan hiçbir şeyi de dikkate almıyorum çünkü olay ++
aksettirildiği gibi değil. Bu hesapla madem mağdurun yanında olduklarını iddia ediyorlar bu anlatacaklarımı da dikkate alırlarsa sevinirim. ++ Öncelikle yaptığım haberin adı “karne hediyesi et” değil, Et ve Süt kurumu tarafından yapılan açıklamanın et fiyatlarına yansımasıdır. Gerek günümüzde gerekse geçmiş günlerde var olan yoksulluk durumu bir haberdir. Sık sık zam ve yoksulluğu farklı haberlerde de dile getirdik.++
Ancak söz konusu haberin konusunun yoksullukla uzaktan yakından alakası yoktur. Haberin konusu et fiyatlarının pahalılığı ve inme beklentileridir. Bütün gazeteci meslektaşlarım bilir ki; eğer haberde “Flash” bir ses varsa o ses, haberin başında olur ve haber onun üzerine yazılır. Ancak söz konusu haberde durum böyle olsa çocuğun sesini başa çeker ve çocuğun yüzünü kapatırdık. Çocuğun kulağına fısıldadığım iddiaları KESİNLİKLE YALANDIR. Yaptığımız röportaj çocuğun annesinin yanında ve hatta kasabın duyabileceği şekilde yapılmıştır. ++
Haber kasap dükkanında yapıldığı için de kasap hediye olarak et hediye etti. Söz gelimi bu haber şekerci dükkanında yapılsa belki de dükkan sahibi tarafından şeker hediye edilecekti. Ancak sonuç olarak yapmış olduğum haberden birkaç saniyelik bir kesit kırılarak paylaşıldı.++
Demek ki ülkece bir yaramız varmış ki haber başlığıyla alakası olmasa da konu gündeme taşındı. Akıl var mantık var. Bir mağdurun sesini habere taşımak istesem bunu neden kurgulayayım? Daha önce defalarca ben ve meslektaş arkadaşlarım bu konuda haber yaptık.++
Yaptığım haberle alakası olmasa da etin pahalı olmasından kaynaklı olarak pek çok insan tarafından alınamaması ilk defa karşılaşılan bir durum mu? Bundan birkaç hafta önce “emekli maaşıyla geçinenler” haberimde giriş sesim “ben kasabın yolunu unuttum.”idi. ++
Bunu kabul ederek ve hayatın içinde olarak yapmaya çalıştım işimi. Uzattığım için özür dilerim ama insan sürekli olarak belli bir kesim tarafından linç ettirilerek bir saat içinde işten kovulmuyor. ++
Habertürk TV’de çok güzel insanlarla çalıştım. Mesleğime dair çok şeyler öğrendim. Olumsuz hiçbir durumla karşı karşıya kalmadım; ki “biz seni tanıyoruz, niyetini biliyoruz ama…” diyerek gönderildim. Habertürk TV benden haber dışında bir şey yapmamı asla istemedi. ++
Ama evet insan neredeyse çocukluğundan beri çalıştığı kurumun desteğini görmek isterdi. Şunu da belirterek açıklamama son vermek istiyorum: ++ gerek şahsım hakkında yalan yanlış röportaj veren şahıslar hakkında, gerekse sosyal medya üzerinden hakaret ve itibar suikastında bulunanlar hakkında gerekli suç duyuruları avukatlarım tarafından yapılmaktadır. ++
Gerekli hukuki süreç avukatlarım tarafından takip edilecek olup şahsıma yapılan haksızlığın geç de olsa gün yüzüne çıkacağına olan inancım tamdır. Çünkü bu ülkede hukuk kör değil ama topaldır.++ Habertürk TV’nin 24.01.2023 18.00 ana haber girişinde, beni yakinen tanıyan ve yıllardır birlikte çalıştığım insanların sırf kendilerini ve çalıştıkları yayın organlarını aklamak için yapmış oldukları açıklamayı kendi vicdan muhasebelerine bırakıyorum. ++
Açıktan ya da kapalı olarak beni arayarak veya mesaj atarak destek olan herkese çok ama çok teşekkür ederim.
FATMANUR BOYLU

 

 

Habertürk TV Haber Koordinatörü Zülfikar Ali Aydın ise Twitter hesabından bahsi geçen haberin ham görüntülerini “Doğru ve dürüst haber, çalıştığımız kurumun hakkı ve mesleğimizi korumak için… Vicdanımızın sesi ile ham ve gerçek görüntüler… Bakalım ne anlatıyor?” yorumuyla paylaştı.

 

 

Habertürk tarafından “karne hediyesi et” haberinin gazetecilik ilke ve etiği ile bağdaşmadığı, görüntünün yönlendirme içerdiği yönünde yapılan açıklama:

 


 

Ham görüntüde Fatmanur Boylu’nun küçük çocuğu yönlendirdiği diyalogun dökümü şöyleydi:

Fatmanur Boylu: “Mikrofonu uzatayım hatıra kalsın. Karne hediyesi herhalde bugün bir et yemeği”

Nihal Güney: “Evet aynen”

Fatmanur Boylu: “O zaman Ayaz’a da sorayım. Ayazcığım bana şey der misin, ‘Annem karne hediyesi bana et aldı”

A.G.: “Annem bana karne hediyesi et aldı.”

Fatmanur Boylu: “Seviyor musun eti? O zaman nasıl edeyim? Sevmiyorsun”

A.G.: “Abimler yer”

Fatmanur Boylu: “Ama senin karne hediyen ne olacak”

A.G.: “Bir şey olmaz”

Fatmanur Boylu: “Bakayım karneni de göstereyim. Bir daha de şimdi, ‘Karne hediyesi et aldım’ diye”

A.G.: “Annem karne hediyesi et aldı”

Fatmanur Boylu: “Tebrik ediyorum seni çok tatlısın ve yakışıklısın maşallah”

 

Boylu ise bu paylaşıma şu yanıtı vermiş:

“Teşekkür ederim paylaşım için. Her şeyin açık şekilde olduğu. Kimsenin kulağına bir şey fısıldamadığım, öncesinde konuştuklarımızı tekrar annesinin hatta kasabın duyacağı şekilde anlattığım ortada. TV haberciliğinde tekrarlamalarını -kayıt altına almak için- yaptığımız görünüyor.”

 

Fatmanur Boylu’nun bu açıklaması öncesinde, TV kanallarında görev yapan isimleri taklit etmeyi alışkanlık hâline getiren sahte Twitter hesabı tekrar devreye girmiş.

 

fatmanur-soylu-twitter

 

Sahte hesap, Boylu’nun ağzından “HaberTurk TV ile ilişkim bugün itibarıyla kesilmiştir… Güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli günler göreceğiz Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar” ifadelerini paylaşmış.

Fatmanur Boylu’yu taklit eden hesap daha önce ““Annem karne hediyesi olarak et aldı” haberimden dolayı Haber Türk TV hakkımda kurum içi soruşturma başlatmış.. Bakalım ne kararı çıkacak..” tweetini atmıştı.

 

annem-karne-hediyesi-olarak-et-aldi-haberturk

 

Fatmanur Boylu’nun Twitter hesabı “fatmanurboylu” uzantılı ve 707634133 seri numaralı iken, “fatmanurboyluu” uzantılı sahte hesabın ID’si 1138194204.

Daha önce çalıştığı TV kanallarıyla ilişiklerinin kesildiği iddiasıyla Deniz Demir ve Alper Bakırcıgil‘i taklit eden sahte hesap bu defa, çalıştığı Habertürk TV ile iş akdi feshedilen Fatmanur Boylu’yu taklit etmiş.

Sahte hesaba daha önce değindiğimiz yazılarımız:

TRT Sunucusu Deniz Demir’in Kanalla İlişiğinin Kesildiğini Twitter Üzerinden Duyurduğu İddiası

Dünya Kupası Maçını Sunarken Hakan Şükür’ün Attığı En Erken Gole Değinen TRT Spikeri Alper Bakırcıgil’in Twitter Hesabı Üzerinden TRT İle İlişiğinin Kesildiğini Duyurduğu İddiası

 

Boylu, sahte hesabın şahsıyla bir ilgisinin bulunmadığını duyurmuş:

 


Yorumunuzu yazınız...