Videodaki Artistik Buz Pateni Performansını Sergileyen Ivan Bukin’in Görme Engelli Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Videodaki etkileyici artistik buz pateni performansını sergileyen sanatçının küçükken meydana gelen yangında görme yetisini kaybettiği ve annesinin öldüğü, görme engelli olduğu hâlde annesinin bu alana ilgisinden etkilenerek buz dansı yapmaya devam ettiği UYDURMAsıyla paylaşılan görüntüye değineceğiz…

 

 

Görüntü ile ilgili hatalı aktarım içeren paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

Dede ziyan (@azimuth_17):

“Siyasete bir ara verelim. Bakalım bu videodaki olağanüstü garipliği fark edebilecek misiniz
Bu dans, artistik patinaj tarihinin en büyük gösterisi olarak biliniyor ve 10.000 seyirciyi gözyaşlarına boğuyor. Bir dansçı olan Bukin, çocukluğundan beri kördür.”

 

kor-buz-pateni-sanatcisi

 

Video, Youtube’de “Kör bir dansçı olan Ivan Bukin” başlığıyla (Babo adında kör bir Amerikalı dansçıyı ve kadın partnerini gösterdiği iddiasıyla) şu ifadelerle sunulmuş:

Selahattin Ergün: “Bu dans, artistik patinaj tarihinin en büyük gösterisi olarak biliniyor ve 10.000 seyirciyi gözyaşlarına boğuyor. Bir dansçı olan Babo, çocukluğundan beri kördür. Bir ev yangını sırasında annesi onu korumak için kollarından sıkıca tuttu ve o da 7. kattan atladı. Sonuç olarak kadın öldü ve küçük Abu gözlerindeki kanama nedeniyle kör oldu. Annesi ölmeden önce buz pateni yapıyordu ve Babu da buz patenini seviyordu. Hiçbir şey görememesine rağmen yine de coşkuyla dans etmeye devam etti. Helsinki’deki Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası’nda partneriyle birlikte ünlü La Cumparsita tangosunu dans etti! 1. Kulakları bir yarasa gibi etrafındaki ses ve mesafeyi ölçebilir. 2. Dansçı çok havalı. Onunla dans etti ve uzun süre onu yönlendirdi. Tüm sürecin çoğunu o yönetti ve kör dansçı onu takip ederek karmaşık hareketleri yaptı. Vücudunda 22 kırık olduğu kimin aklına gelirdi?”

 

 

Videoda görülen artistik patinaj sanatçısının ismi Ivan Andreyevich Bukin (Иван Андреевич Букин).

Ve Ivan Bukin görme engelli değil.

Ivan Bukin’in küçükken evlerinde meydana gelen yangında kör olduğu, yangında kendisini korumaya çalışırken annesinin 7. kattan atlayarak yaşamını yitirdiği, annesinin buz pateni yapması nedeniyle onun da artistik patinaj yapmaya başladığı gibi iddialar UYDURMA.

Görme engelli olduğuna dair hiçbir bilgi bulunmayan Rus buz patencinin Alexandra Stepanova ile 2017 yılındaki artistik patinaj gösterisinden video kullanılarak bir hikâye kurgulanmış…

Görüntü, 29 Mart – 2 Nisan 2017 tarihlerinde Finlandiya’nın Helsinki kentinde düzenlenen 2017 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası (ISU World Figure Skating Championships 2017) esnasında kaydedilmiş.

 

Ivan-Bukin-Alexandra-Stepanova

 

Bahsi geçen performansın tam kaydı aşağıdaki bağlantılar vasıtasıyla izlenebilir:

 

 

Uluslararası Paten Derneği (International Skating Union (ISU)) Youtube kanalında yer verilen turnuva kaydından ilgili bölüm aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla 2:03:25’ten itibaren izlenebilir:

 

 

2017’deki gösteriye ait kaydın tamamı incelendiğinde Bukin’in partneriyle birlikte performansları için verilen puanları izlediği anlaşılıyor.

 

ivan-bukin-alexandra-stepanova-2017

 

ISU internet sitesindeki profesyonel profilinde Ivan Bukin’in görme engelli olduğuna dair bir ibare yer almıyor.

Ivan Bukin’in Instagram hesabı incelendiğinde de görme engelinin bulunmadığı idrak edilebilir.

Rus patencinin verdiği demeçler ve görüntülendiği kayıtlar incelendiğinde de “kör” olmadığı görülebiliyor.

 

 

1993 yılında Moskova’da dünyaya gelen ve henüz 5 yaşında buz patenine başlayan Ivan Bukin aslında aile geleneğini izlemiş. Bukin’in babası 1980’li yılların madalyalı buz dansçılarından (Natalia Bestemianova ile 1988 Kış Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanan) Andrei Bukin, annesi ise yine eski bir buz dansçısı olan Elena Vasiuk (Vasyukova) (Елена Васюкова).

Elena Vasiuk da iddia edildiği gibi Ivan Bukin çocukken çıkan yangında oğlunu korumaya çalışırken 7. kattan düşüp hayatını kaybetmemiş.

Ivan Bukin’in ebeveynlerinin hâlâ hayatta olduğu biliniyor.

 

Ezcümle, Ivan Bukin kör değil, gözleri görüyor…

 

Yorumunuzu yazınız...