TRT’nin Buz Pateni Yarışmasında Kadın Sporcuları Logosunu Kullanarak Sansürlediği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

2014 yılında TRT’nin buz pateni gösterisini yapanların kıyafetlerini logosuyla sansürlediği iddiasıyla paylaşılan videonun tekrar dolaşıma girdiği anlaşılıyor.

 

 

buz pateni sansürü

 

trt buz dansı yarışması sansür iddiası

 

Bahse konu montaj videoyu gerçek sanarak (son dönemde) paylaşan (İMChaber24 ve Murat Bakır gibi sosyal medya profillerinden) örnekler şu şekilde:

 

trt buz pateni yarışması sansür

 

trt buz pateni sansür iddiası

 

MeydanTV Youtube kanalına 31 Ocak 2014 tarihinde “TRT’den Buz Patenine Açık Kıyafet Sansürü Fotogos” başlığıyla yüklendiği görülüyor.

 

trt buz pateni montajı

 

 

Bahse konu video kaydın üzerinde yer alan “nerebe” ve açıklama bölümünde yer alan “Fotogos” isimlerini araştırdığımızda karşımıza mizahî montaj içerikler paylaşan profiller çıkıyor.

 

trt buz dansı sansürü

 

TRT’nin buz dansı yayını esnasında buz pateni yapan kadın sporcuların kıyafetlerini sansürlediği iddiasıyla paylaşılan videodaki TRT logoları montajla eklenmiş. Kaydın TRT yayınıyla, olimpiyatlarla ya da buz pateni yarışmasıyla bir ilgisi bulunmuyor.

Videonun orijinali, Tiffany Tang adlı Çinli bir aktris ve şarkıcının 2010 yılında Holiday Ice Show’da sergilediği “Buz Üzerinde Turunçgil” (“Citrus on Ice”) adlı gösterisinden.

“Asia Trend” adlı Youtube kanalına 2011 yılında yüklenen orijinal kayıt şu şekilde:

 

 

Anılan videonun, 2014 yılı Şubay ayında Rusya Soçi’de düzenlenen 2014 Kış Olimpiyatları kapsamında kadınlar ve çiftler dalında buz pateni yarışmalarını TRT’nin yayınlamama kararı aldığı iddiasının ardından oluşturulduğu anlaşılıyor.

Teyit.org’dan Gülin Çavuş 2018 yılında videonun montaj olduğunu aktarmıştı.

 

trt buz dansı sansürü

 

Yorumunuzu yazınız...