Kadın Atletlerin Sansürlendiği Videonun İran’dan Bir TV Kanalına Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sportif etkinliklerin gündemde yoğunluk kazandığı dönemlerde sosyal medyada kendine yer bulan bir dezenformasyon türü: Hiciv ya da mizahî maksatla kadın sporcuların vücutlarının (siyah blok, yıldız ya da logo ile) örtüldüğü videoları gerçek bir TV yayınına ait olduğu iddiasıyla paylaşmak.

Örnekleri aktaralım…

 

İran’da bir TV kanalında kadın atletlerin vücutlarının siyah dikdörtgen blok ve asterisklerle sansürlendiği iddiasıyla aşağıdaki videonun paylaşıldığına şahit oluyoruz.

 

 

 

İran’ın yanı sıra Suudi Arabistan ve Katar gibi Orta Doğu ülkelerinin TV kanallarında yayınlandığı iddiasıyla da paylaşılan söz konusu videoyu içeren örnek paylaşımlar ve basına yansıması:

 

“kadın atletleri sansürlemek, yer iran…”

 

kadın atlet sansür

 

“İran’da bir televizyon kanalı, kadın atletizm koşu yarışmasında kadınları böyle sansürledi.”

 

kadın koşucu sansür

 

Sosyal medyada tartışma yaratan sansür

 

İran televizyonuna ait olduğu iddia edilen ve yüz metre yarışında kadın atletlerin sansürlendiği görüntüler sosyal medyada tartışma yarattı…

 

İran televizyonuna ait olduğu iddia edilen ve yüz metre yarışında kadın atletlerin sansürlendiği görüntüler sosyal medyada tartışma yarattı. Görüntülerde atletlerin çeşitli figürlerle sansürlendiği ve sadece başlarının belli olduğu gözüküyor.

 

İşte o anlar:

 

iran televizyonu sansür

 

Kaynağı belirlenememiş olsa da videonun bir parodi haber sitesi tarafından oluşturulduğu anlaşılıyor.

 

kadın jimnastikçi sansür kadın jimnastik sansür kadın koşuculara sansür kadın sporcu vücudu sansür kadın sporcuya sansür

 

Yüz metre yarışında kadın atletlerin vücutlarının farklı figürlerle sansürlendiği versiyonun orijinali 6 Temmuz 2013 tarihinde Diamond League yarışmasında Paris’te çekilmiş.

 

 

TheONTENTV adlı siyasi hiciv kanalı tarafından İran’da kadınların spor müsabakalarının kısıtlı şekilde yayınlanmasını eleştirmek amacıyla hazırladığı kayıtlar olduğu anlaşılıyor.

 

theontentv

 

 

 

TheOnTenTV’nin 12 Temmuz ve 23 Ağustos 2013 tarihlerinde yer verdiği kayıtların da sosyal medyada gerçek olduğu algısıyla paylaşıldığı görülüyor.

 

“DİN KARDEŞLERİMİZ ABDESTLERİNİ KAÇIRMADAN TOKYO OLİMPİYATLARINI İZLİYOR”

 

https://twitter.com/ali94464490/status/1420723544053493761

 

Snopes, AFP ve Teyit.org gibi birçok girişim bahse konu videonun satirik yapısını ortaya koymuştu.

 

2016 Rio Olimpiyatlarında Mısır’dan Doaa Elghobashy ile Almanya’dan Kira Walkenhorst’un 7 Ağustos 2016 tarihindeki plaj voleybolu karşılaşması esnasında görüntülendikleri fotoğrafın sansürlenerek satirik bir üslupla paylaşılan versiyonları da bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından gerçek sanılmıştı (Blurlanan görsel İran’ın Tasnim News adlı yayın organını taklit eden bir sosyal medya profili tarafından oluşturulmuştu).

 

Doaa Elghobashy Kira Walkenhorst

 

plaj voleybolu sansür

 

Yine sosyal medyada paylaşılan videonun TRT’nin buz pateni yarışmasında kadın sporcuları logosunu kullanarak sansürlediği kayda ait olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını daha önce aktarmıştık.

 

 

TRT’nin buz dansı yayını esnasında buz pateni yapan kadın sporcuların kıyafetlerini sansürlediği iddiasıyla paylaşılan videonun orijinali, Tiffany Tang adlı Çinli bir aktris ve şarkıcının 2010 yılında Holiday Ice Show’da sergilediği “Buz Üzerinde Turunçgil” (“Citrus on Ice”) adlı gösterisindendi ve TRT logoları kayda sonradan eklenmişti.

 

TRT’nin Buz Dansı Gösterisini Sansürlediği Sanılan Video

 

Yorumunuzu yazınız...