Ramiz Gökçe’nin Mizah Dergisi’nde 13 Haziran 1947 günü yayımlanan karikatüründe Atatürk’ün “inkılâp kılıcı”nı sapladığı canavarın sarıklı, saçsız, kızıl şapkalı ve çekik gözlü başları sırasıyla “İslamcı”, “faşist”, “komünist” ve “turancı/ırkçı” gericileri temsil ediyor.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün, “inkılâp düşmanları” ile mücadelesini resmeden karikatür sanal alemde sıklıkla “1930’lu yıllardan olduğu” iddiasıyla ve sınırlı bir bakış açısıyla sadece irticâya odaklı şekilde paylaşılıyor.

 

inkilap-dusmanlari

 

Atatürk’ün gericiliği sembolize eden 4 başlı yeşil canavarı “İnkılap” kılıcı ile öldürmesine dair illüstrasyon Ramiz Gökçe (1900 – 1953) tarafından çizilmiş ve 13 Haziran 1947 tarihli Mizah Dergisi’nde yayımlanmış.

Mizah dergisinin 13 Haziran 1947 tarihli sayısının “İnkılap düşmanları yine baş gösterdiler” “Atatürk – ruhum sizi öldürmeğe kâfidir” notunu taşıyan kapağı şöyle:

 

ramiz-gokce-mizah-karikatur
(Mizah, 13 Haziran 1947, Cilt 2, Sayı 49)

 

mizah-dergisi-13-haziran-1947

 

Ramiz Gökçe imzasıyla yayınlanan karikatür sadece İslamcılara karşı “irticâ” vurgusuyla paylaşılsa da aslında gericiliğin her türlüsüne karşı bir tepki içeriyor.

Atatürk’ün “inkılâp kılıcı”nı sapladığı yeşil canavarın sarıklı, saçsız, kızıl şapkalı ve çekik gözlü başları sırasıyla “İslamcı”, “faşist”, “komünist” ve “turancı / ırkçı” gericileri temsil ediyor.

 

ataturk gericilik

 

Çizim, Akbaba, Aydede, KArikatür, Yedigün, Karagöz, Cumhuriyet, Tasvir, Yeni Sabah gibi dergilerde ve gazetelerde karikatür çizen, Mizah adlı dergiyi çıkaran Ramiz Gökçe’nin Demokrat Parti’yle yakın ilişkilere sahip olduğu biliniyor.

Ramiz Gökçe’nin sahibi ve baş karikatürcüsü olduğu (“Haftalık Tarafsız Memleket Mecmuası” mottosuyla çıkan) Mizah adlı dergi 1949 yılından 1953 yılına kadar yayın hayatını sürdürmüştü.

Ramiz Gökçe’nin “irtica” ve “inkılâp” temalı birçok çizimi mevcut.

Örneğin, Akbaba adlı dergide 9 Mayıs 1935 tarihinde “Bu oklar varken yılan baş kaldıramaz!” notuyla ve 30 Ağustos 1933 tarihinde “1922’de başlayan zafer hâlâ devam ediyor” notuyla yayımlanan karikatürler şöyle:

 

irtica-karikatur
(Ramiz Gökçe, Akbaba, 9 Mayıs 1935, S. 71, Sf: 3)

 

ramiz-gokce-inkilap
(Ramiz Gökçe, Akbaba, 30 Ağustos 1933, Sf: 1)

 

Karikatürcüler Derneği, Ramiz Gökçe için şu özgeçmişi paylaşmış:

Ramiz Gökçe 1900 İstanbul doğumlu. Beşiktaş İttihat ve Terakki Mektebi’nde ve İstanbul Öğretmen Okulu’nda okudu.

1916’da karikatür çizmeye başladı. 1919’da Ortaköy Darüleytamı’na ve Şişli Terakki Lisesi’ne resim öğretmeni olarak atandı. Sanatçı, ülkemizde karikatürcülüğü meslek edinmesiyle kendisinden sonraki kuşaklara büyük yol açtı ve ülkemizde karikatürün yayılması için büyük çaba gösterdi. Akbaba, Aydede, Karikatür, Karagöz, Cumhuriyet, Tasvir dergi ve gazetelerinde uzun yıllar çalıştı. Mizah adlı dergisini 1949’da yayımladı. Ayrıca Peri ve Salon dergilerini de yayınlayan Ramiz Gökçe, İkinci Dünya Savaşı yıllarında da Yeni Sabah gazetesinde günlük karikatürler çizdi. Tombul Teyze tipini karikatür ve mizah dergilerinde uzun yıllar işledi. Konferanslar verdi, toplu karikatür sergileri düzenledi, kişisel sergiler açtı. Kendi adını taşıyan karikatür albümü dışında Tombul Teyze, Harp Karikatürleri, Yeniz Zengin adlı karikatür albümlerini yayımladı.
Ramiz Gökçe 1953 yılında aramızdan ayrıldı.

 

İLAVE: Ramiz Gökçe’nin Atatürk’ün “Ruhum sizi öldürmeye kafidir” sözüyle “İnkilap Düşmanları”na kılıcını sapladığı çizimi Alman dergisi Kladderadatsch dergisinin 1931 yılındaki kapak görseli üzerine inşa edilmiş. Adı geçen dergide “gerçek” (“wahrheit”) yazılı kılıcını Lloyd George, Wilson, Clemenceau ve Poincaré’in suretlerini barındıran “savaş suçu yalanı”nı temsil eden 4 başlı yaratığa saplayan bir Alman resmedilmiş (Tespit: Propagandopolis).

 

kilici-saplayan

 

3 Yorumlar

Yorumunuzu yazınız...