Trablusgarp’ta Diz Çökerek Libyalı Çocukla Konuşurken Görüntülenen Kişinin Mustafa Kemal Atatürk Olduğu İddiası Doğru Değil

1911-1912 yıllarında gerçekleşen Trablusgarp Savaşı esnasında (bugünkü Libya’dan) yerel halktan bir çocukla diz çökerek konuştuğu anda fotoğraflanan kişi Mustafa Kemal Atatürk değil İsmail Enver Bey, yani Enver Paşa’dır.

 

Dünya devlerinin önünde diz çöktüğü Cumhuriyetin kurucusu ATATÜRK yalnızca çocukların önünde diz çöktü” ya da “O bir tek çocukların önünde diz çöktünotlarıyla sosyal medyada paylaşılan ve dikkat çekici ölçüde beğeni alan görsel şu şekilde:

 

“O Bir Tek Çocukların Önünde Diz Çöktü” Notuyla Paylaşılan ve Atatürk’e Ait Olduğu İddia Edilen Fotoğraf

 

O bir tek çocukların önünde diz çöktü O bir tek çocukların önünde diz çöktü

 

Fransız L’Illustration adlı  derginin 22 Haziran 1912 tarihli 3617. sayısındaEnver Bey okulun en küçük çocuğunu sorguluyor” (“Enver bey interroge le plus petit enfant de l’école“) notuyla yayınlandığı görülmektedir.

 

L’Illustration adlı dergide 22 Haziran 1912 tarihinde “Enver Bey okulun en küçük çocuğunu sorguluyor” (“Enver bey interroge le plus petit enfant de l’école”) notuyla yayınlanan fotoğraf

 

Dergide Mustafa Kemal Atatürk’ün Enver Paşa ile birlikte yer aldığı 2 fotoğraf daha yayınlanmıştır. Bahse konu fotoğraflar incelendiğinde yukarıda anılan fotoğrafta diz çökmüş vaziyette çocukla konuşan kişinin Atatürk olmadığı anlaşılmaktadır.

Enver Bey ve Mustafa Kemal” (“Enver bey et Mustapha Kamel“) ve “Baş komutan Enver Bey ve personeli – Nuri Bey, Mustafa Kemal ve Enver Bey” (“Le commandant en chef Enver Bey et son état-major / Nouri bey, Mustapha Kamel, Enver Bey“) notlarıyla L’Illustration’da yayınlanan diğer 2 fotoğraf şu şekilde:

 

L’Ilustration adlı dergide “Baş komutan Enver Bey ve personeli / Nuri Bey, Mustafa Kemal, Enver Bey” (“Le commandant en chef Enver Bey et son état-major / Nouri bey, Mustapha Kamel, Enver Bey”) notuyla yayınlanan fotoğraf

 

L’Ilustration adlı dergide “Enver Bey ve Mustafa Kemal” (“Enver bey et Mustapha Kamel”) notuyla yayınlanan fotoğraf

 

Fransa’da yayınlanan L’Illustration Dergisi’nin 22 Haziran 1912 tarihli 3617. saysının kapağı

 

atatürk enver paşa trablusgarp

 

Necati Kavlak, Manisa Meydan Gazetesi’ndeki 8 Aralık 2022 tarihli köşesinde internet sitemizden görseli kullanırken fotoğrafın aslında Enver Paşa’ya ait olduğunu gözden kaçırmış.

 

* L’Illustration dergisinde yayınlanan fotoğrafların temini için mustafakemalim.com‘a teşekkürlerimizi sunarız.

Yorumunuzu yazınız...