Paylaşılan Duanın Padişah İkinci Abdulhamid’in 110 Yıllık Ses Kaydı Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz, Padişah 2. Abdulhamid’e (1842 – 10 Şubat 1918) ait sanılarak haber sitelerinde ve sosyal medyada paylaşılan bir dua metni ve ses kaydı.

“Hakkımı Helal Etmiyorum” başlığıyla sahipliği 2. Abdulhamid’e izafe edilerek paylaşılan metin şu şekilde:

Allahım helal etmiyorum!

Şahsımı değil, milletimi bu hale getirenlere, hakkımı helal etmiyorum!

Beni, benim için lif lif yolsalar, cımbız cımbız zerrelerimi koparsalar, sarayımı yaksalar, hanümanımı, hanedanımı söndürseler, çoluğumu gözümün önünde parçalasalar helal ederdim de Sevgili’nin (SalAllahu Aleyhi ve Sellem) yolunda yürüdüğüm için beni bu hale getiren ve milletimi ateşe atan insanlara hakkımı helal etmem!

Allahım! Mukaddes isimlerine kurban olduğum Allahım!

Ya Âdil!

Bana “Kızıl Sultan” adını takan ve devrilmem için ellerinden geleni yapan Ermenileri, şimdi beni devirenlere parçalatıyorsun!

Bu cellatları da, kim bilir, kimlere parçalatacaksın?..

Fakat yâ Rahman!..

Adaletinle tecelli edersen hepimiz kül oluruz!

Bize acı!

Resûlünün, Sevgilinin, Kainatın Efendisinin nurunu kaydeder gibi olduğu için bu hale gelen millete, rahmetinle, fazlınla, lütfunla tecelli et!

Yâ Kâdir!

Kundaktaki yavruyu gagasına almış, kaçıran leş kuşunu düşürüp çocuğu kurtarmak ancak senin kudretine sığabilir. Leş kuşlarının gagasında kundak çocuğuna dönen milletimi kurtar Allahım!

Ya Ma’bud !..

Ömrümde tek vakit farz namazı kaçırdığımı hatırlamıyorum!

Ama tek vakit namazım olduğunu iddiaya da nefsimde kuvvet bulamıyorum!..

Huzurunda eğileceğime kaskatı kalıyorum ve duada ruh teslim edeceğime yatağımda kıvranıyorum! Sana kulluk gösteremeyen bu kulunu affet Allahım!Eğer, yılları tesbih dizisince süren hükümdarlığımda Seni bir kere anabildim, Resûlüne bir an bağlanabildimse, duamı, o bir kere ve bir an yüzü suyu hürmetine kabul et!

Yâ Sübhan!

Şu titrek elleri, Kıyamet gününde sana “Ümmetim, ümmetim!” diye yalvaracak olan Habibinin eteğinde, şimdi “Milletim, milletim!”diye dilenen bu ihtiyarın duasını geri çevirme! Milletimi evvelâ “Ba’sü ba’de’l-mevtsiz” bir ölümle yok etmeye götüren sahte kurtarıcılar ve sahte kurtuluşlardan kurtar; ve ona bir gün gelecek kurtarıcıları, gerçek kurtuluşu nasib eyle!..

Benim artık bu dünya gözüyle görebileceğim hiçbir saadet ümidim kalmadı.

Bari felâketi olsun bana daha fazla gösterme Allahım!

Ayakta duramaz, haldeyim!

Vadem ne gün dolacak Allahım?

 

abdulhamid han duasi

 

Bahse konu metnin 2. Abdulhamid’in kendi sesinden okunduğu 110 yıllık kayıt olduğu iddiasıyla paylaşılan ses kaydı ise şu şekilde:

 

 

 

Söz konusu kaydın “hakkımı helal etmiyorum” temalı metnin bizzat 2. Abdulhamid tarafından seslendirildiği asırlık kayıt olduğu sanıldığı görülüyor.

 

abdulhamid hanin kendi sesinden

 

abdulhamid ses kaydi

 

Halbuki, ne ses kaydı ne de seslendirilen metin 2. Abdulhamid’e ait.

2. Abdulhamid’in duası sanılan metin aslında Necip Fazıl Kısakürek’in 1969 yılında yazdığı 3 perde ve 9 tablodan oluşan “Abdülhamid Han” isimli tiyatro eserinin (9.) son tablosundan alıntı.

Paylaşılan dua Necip Fazıl Kısakürek’in 2. Abdülhamid’in ağzından yazdığı bir kurgu metin.

Söz konusu piyes, Büyük Doğu Yayınları tarafından “Büyük Osmanlı Padişahı Abdülhamid Han’a ait tepetaklak edilmiş tarihî hakikatlerin, “Ulu Hakan” eseriyle taş taş yerine oturtularak bir tez, bir manifest halinde bina edilmesinden sonra, bir ölçüde sahneye yansıtılmasıdır.” şeklinde tanımlanmış.

Necip Fazıl Kısakürek’in “Ulu Hakan II. Abdülhamid Han” adlı kitabında bahsi geçen dua metni şu şekilde yer almaktadır (Abdûlhamîd Han / Piyes Büyük Doğu Yayınları. 13. Basım. Temmuz 2011):

 

necip fazil kisakurek abdulhamid han duasi

 

Bahse konu dua metninde kullanılan kelimelerin 2. Abdulhamid’in yaşadığı dönemle uyumlu olmaması da diğer bir emare.

 

ikinci abdulhamid
2. Abdulhamid

 

“2. Abdülhamid’in gerçek sesi” başlığıyla sunulan kayıt da aslında Necip Fazıl Kısakürek’in kaleme aldığı tiyatro eseri baz alınarak hazırlanan Abdulkadir Dedeoğlu’nun yönettiği Osmanlı Yayınevi tarafından yayınlanan “Ulu Hakan Abdülhamid Han” adlı radyo tiyatrosundan alıntı.

Anılan ses kaydının yer aldığı kısım (şu bağlantı ya da) aşağıda aktarılan Youtube kaydı aracılığıyla (52:54’ten itibaren) dinlenebilir:

 

 

Günümüze ulaşan 2. Abdulhamid’in bu yönde dua / beddua okuduğu bir ses kaydı bulunmuyor.

Videodaki ses kaydı da haliyle 2. Abdülhamid’e değil.

Kayıtta işitilen sesin Mehmet Ali Erbil’in kendisi gibi oyuncu ve seslendirme sanatçısı babası Sadettin Erbil‘e (1925 – 1997) ait olduğu anlaşılıyor.

“Muhteşem Yapım” adlı bir Youtube sayfası, ilk başta 2. Abdülhamid’e ait ses kaydı olduğunu öne sürdüğü videodaki sesin aslında 2. Abdulhamid’e ait olmadığını şöyle itiraf etmişti:

 

2 abdulhamid kendi sesinden dua
Görsel: Murad Çobanoğlu

 

Söz konusu ses kaydının “Abdulhamid Han’ın Müthiş Duası” başlığıyla Sadettin Erbil tarafından seslendirildiği belirtilerek de paylaşıldığı görülüyor.

 

 

Paylaşılan ses kaydının 2. Abdulhamid’e ait olmadığına daha önce Teyit.org da değinmişti.

 

Kapak Görseli: Osmanlı Evlad-ı

Yorumunuzu yazınız...