Fotoğrafın Lev Nikolayeviç Tolstoy’un Bilinen Son Fotoğrafı Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Dünya edebiyatının en önemli isimlerinden Lev Nikolayeviç Tolstoy’un (9 Eylül 1828 – 20 Kasım 1910) “bir tren garında donarak ölmesinden önce çekilen son fotoğrafı” olduğu iddiasıyla aktarılan görseli ele alacağız (Tolstoy’un tren garında donarak ölmediğini vefat sürecini detaylandırarak aktardığımız yazımıza da göz atabilirsiniz)…

 

tolstoy moskova yasnaya polyana

 

Bahse konu fotoğrafı Tolstoy’un bilinen son fotoğrafı olduğu iddiasıyla aktaran sosyal medya paylaşımlarından örnekler şöyle sunulabilir:

 

Şeref Oğuz:

“”Hareket etmezsen zincirlerini fark edemezsin.” Bir tren garında donarak ölen Lev Tolstoy’un bilinen son fotoğrafı.”

 

tolstoy bilinen son fotografi

 

Lütfü Türkkan:

“Tolstoy’un bir tren istasyonunda donarak ölmeden önce çekilmiş son fotoğrafı bu. Kont bir baba ve soylu bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Düşünmekle, sorgulamakla, arayışla, yazmakla geçen ömrünün son yıllarında “hiç kimse” olmayı başarmış Tolstoy.”

 

tolstoy donmadan once

 

Kitap Cümleleri:

“Bir tren garında donarak ölen, dünya edebiyatının en önemli isimlerinden Tolstoy’un bilinen son fotoğrafı”

 

tolstoy tren garinda donarak

 

 

Hatta fotoğrafın Tolstoy’un Müslüman olduğu iddiasına yönelik kurgu metinle paylaştığı da görülüyor:

“Hanımı onun Müslüman olmasından rahatsız olmuştu ve sürekli eleştiriyor, sürekli dırdır ediyordu. O da eşine ve kendisini eleştiren arkadaşlarına; ‘Beni bir Müslüman olarak kabul edin, bu iş bitsin’ diyordu. Son günlerde iyice Allah’a bağlanıp Hacca gitmek üzere yola çıkmıştı. Sofya yoluyla Türkiye’ye gelip Eyüp Sultanı ziyaret edecek buradan da Hacca gidecekti. Ömrü vefa etmedi tren garında zatürreye yakalanıp ruhunu Rabbine teslim etti. Allah rahmet eylesin.”

 

lev tolstoyun bilinen son fotografi

 

İddia olunanın aksine söz konusu görsel 20 Kasım 1910 tarihinde vefat eden Tolstoy’un son bilinen fotoğrafı değil.

Fotoğrafta Tolstoy, hacca gitmek üzere 1910 yılında İstanbul üzerinden Mekke’ye gitmek üzere de hareket etmemiş.

1886 yılında kaydedilen fotoğrafta Tolstoy, Moskova’dan Yasnaya Polyana’ya doğru yürüyüşü esnasında görüntülenmiş.

1886 yılında 58 yaşında olan Tolstoy, Moskova’dan Tula’daki Yasnaya Polyana’daki malikânesine kadar 200 kilometreden fazla mesafeyi yürümüştü. Bu uzun mesafe yürüyüşü 1888 ve 1889’da da tekrarlamıştı. Bu yürüyüşlerinin motivasyonunu arkadaşına yazdığı bir mektupta “Genelde hayatın lükslerinden kurtulmak ve belki biraz da gerçek hayatın içinde yer almak için yürüyorum.” şeklinde aktarmıştı.

Paul Birukoff’un “The Life of Tolstoy” adlı 1911 basımı kitabında bahse konu görsele “Tolstoy Moskova’dan Yasnaya Polyana’ya doğru yolda” (“Tolstoy on the road from Moscow to Yasnaya Polyana”) açıklamasıyla yer verilmiş (1911. Cassell and Company, Limited. Sf: 91).

 

leo tolstoy

 

Fotoğraf, Gustave Lanson’ın “Histoire Illustrée de la Littérature Française” adlı 1923 basımı kitabında “Tolstoy, Optina Poustine manastırına gidiyor” (“Tolstoi se rendant au couvent d’Optina Poustine”) notuyla aktarılmış (1923. Tome II. Paris. Sf: 384).

 

tolstoy optina pustin yolunda

 

1907 yılından bir yayında da fotoğrafın “Tula – Moskova arasında yaya seyahat eden L.N.” notuyla aktarılan çizimine rastlanıyor.

 

tolstoy yuruyus

 

Fotoğraf, Getty Images ve Alamy gibi stok görsel sitelerinde de “Lev Tolstoy Optina Pustin Manastırı yolunda” (“Leo Tolstoy on his way to the Optina Pustin Monastery” açıklamasıyla sunulmuş.

 

Embed from Getty Images

 

Varsıl bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Tolstoy, girdiği ruhsal bunalımın etkisiyle yaşamın amacını sorgulama ve varlığın manasını anlama çabasıyla (19. yüzyılda Rus Ortodoks Kilisesi’nin en önemli manevi merkezi addedilen) Optina Manastırı’nda bir süre inzivaya çekilmişti.

Aristokrat yaşam tarzını reddedip resmî Hristiyanlık inancını sorgulayan Tolstoy, huzur içinde ölümü karşılayacağı bir yer arayışı için 28 Ekim 1910 gecesi malikânesini terk etmiş ve 10 gün sonra 20 Kasım 1910 tarihinde bir tren istasyonunda vefat etmişti.

 

Lev Nikolayevic Tolstoy
Tolstoy

 

Tolstoy’un bilinen son fotoğrafı 6 Kasım 1910 günü Astapovo’da ölüm döşeğinde kaydedilen aşağıdaki görseldir:

tolstoy olum doseginde

 

Özetle, paylaşılan 1886 yılından görsel son fotoğrafı değil. Tolstoy’un 1910 yılındaki vefatına değin çekilmiş birçok fotoğrafı mevcut (Türkçe kaynaklar dışında fotoğrafın bu iddiayla yaygın şekilde paylaşılmadığını da not etmekte fayda var).

 

tolstoyun son fotografi

 

Yorumunuzu yazınız...