“Tolstoy’a Göre Güçlü İnsanların 7 Özelliği” Başlığıyla Paylaşılan Listenin Lev Nikolayeviç Tolstoy’a Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Ünlü Rus yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy’a (1828-1910) ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan “güçlü insanların özelliklerine” dair listeyi ele alacağız.

Tolstoy’un güçlü insanların özelliklerine dair görüşünü yansıttığı iddiasıyla bahsi geçen listeye dair aktarımlar şu şekilde:

Tolstoy’a göre güçlü insanların 7 özelliği varmış:

 1. Hayır demeyi bilmek
 2. İstediğini çekinmeden ifade edebilmek
 3. Şartlar ne olursa olsun pes etmemek
 4. Olumsuz eleştirilere açık olmak
 5. Gerektiğinde vazgeçebilmek
 6. Yalnızlıktan korkmamak
 7. Kendi hatalarıyla yüzleşebilmek

tolstoya göre güçlü insanların özellikleri tolstoya göre güçlü insanın özellikleri tolstoya göre güçlü insanların 7 özelliği

 

Ancak, sanılanın aksine söz konusu “güçlü insanların özellikleri” derlemesi Tolstoy’a ait değil. Tolstoy’a ait eserler içinde Türkçe ve İngilizce yaptığımız taramada bu yönde ifadelere rastlayamadık. Listedeki bazı hususların Tolstoy’un karakteri ile uyuşmadığı da öne sürülebilir.

Bahse konu listenin 2019 yılı Temmuz ayında Tolstoy’a ait olduğu iddiasıyla paylaşılmaya başlandığı anlaşılıyor.

Taramaya devam ettiğimizde söz konusu 7 maddelik listenin 2018 yılı öncesinde 4 madde halinde paylaşıldığına şahit oluyoruz.

 

Güçlü insanların 4 özelliği:

 1. Hayır demeyi bilmek
 2. İstediğini çekinmeden ifade edebilmek
 3. Pes etmemek
 4. Gerektiğinde vazgeçebilmek

 

güçlü insanın 4 özelliği

 

Zaman içerisinde 4 maddelik liste ekleme yapılarak 7’ye çıkan özellik sayısıyla Tolstoy’a atfedilir hâle gelmiş.

 

güçlü insanın özellikleri

 

“Güçlü insanın özellikleri” sayısındaki artışın arka planında ise Twitter’ın bir tweette kullanılmasına imkân verdiği karakter sayısını 140’tan 280’e çıkarmasının yattığı anlaşılıyor.

Kişisel gelişim sitelerinde ya da profillerinde yer alan “X insanların Y özelliği” gibi listelemelerden etkilenerek oluşturulduğu ileri sürülebilir.

Listedeki 3. ve 5. maddelerin birbiriyle çelişkili yapıda olduğunu da not etmiş olalım…

Özetle, “Tolstoy’a göre güçlü insanın 7 özelliği” listesi 2017 yılında 4 madde iken 2019 yılında genişletilerek Tolstoy’a atfedilerek sosyal medyada dolaşıma sokulmuş. Tolstoy eserlerinde bu yönde bir listeleme yapmış değil. 

 

tolstoya göre güçlü insanların özellikleri

 

Aksini (ilk) ispat ede(bile)ne İş Bankası Kültür Yayınları’nın 16 kitaplık “Lev Nikolayeviç Tolstoy Seti”ni hediye edeceğimizi de taahhüt etmiş olalım.

 

Yorumunuzu yazınız...