İbrahim Kahveci’nin Yeni İstanbul Havalimanı Hakkındaki Görüşleri 5 Yıl İçerisinde Değişmiş Görünüyor

Karar Gazetesinde ekonomi alanında yorum ve analizler içeren köşe yazıları kaleme alan İbrahim Kahveci, son birkaç yıldır Karar Gazetesinin genel yayın politikası çerçevesinde AK Parti hükümetinin ekonomi alanındaki uygulamalarını ve politikalarını eleştiren mesajlar veriyor. Ancak, İbrahim Kahveci’nin Karar Gazetesinden daha önce Yeni Asya, Yeni Şafak, Star ve Türkiye Gazetelerindeki yazılarını incelediğimizde mevcut tutumunun tam tersi yazılar yayınladığı görülüyor.

İbrahim Kahveci’nin yazılarındaki tavır değişikliğinin bir örneğine İstanbul’un yeni havalimanı hakkındaki yorumlarında rastlıyoruz. 2014 yılındaki köşe yazısında İstanbul’un yeni havalimanını öven, havalimanı inşaatına karşı çıkanları Gezi ya da 17-25 Aralık Operasyonlarının destekçisi gibi gören Kahveci’nin, 2019 yılındaki köşe yazısında havalimanının inşaatını eleştirdiği görülmektedir.

Türkiye Gazetesinde 12 Şubat 2014 günü yayınlanan “Türkiye havalansın istemiyorlar” başlıklı yazısında İbrahim Kahveci’nin 3. havalimanı inşasının durdurulmasına yönelik çabaları “Gezi olayları” ve “17 Aralık Operasyonu”nun devamı niteliğinde gördüğü görülüyor. Bahsi geçen yazısında İbrahim Kahveci’nin 3. havalimanını şu sözlerle övdüğü görülüyor:

"Türkiye'yi sadece bölgesel anlamda değil küresel olarak da "büyük oyuncu" yapacak "büyük projeler" hedef tahtasından inmiyor. Bu projelerden en önemlisi hiç şüphesiz İstanbul'a yapılacak 3. Havalimanı..."
"Bu anlamda "ÇED olumlu" raporunun durdurulması kararı, aynı amaçla tertiplenen "Gezi" olayları ve "17 Aralık Operasyonu"nun bir devamı niteliğinde... Çünkü; 3. havalimanı tamamlandığında, aynı zamanda dünyanın da en büyük 3. havalimanı olacak."
"İlginçtir, bu büyük projelere gelen bütün eleştiriler ve engeller, hep içeriden kaynaklanıyor."
"Bütün bu hamlelerle Türkiye'nin gücüne güç katacak olması, aslında neden engellenmek istendiğini de bize gösteriyor: Türkiye havalansın istemiyorlar!.."

İbrahim Kahveci’nin sırasıyla 27 ve 28 Mayıs 2019 tarihlerinde Karar Gazetesinde yayınlanan “3. Havalimanı neden yapıldı” ve “3. Havalimanının yapım nedeni” başlıklı yazılarında ise Türkiye Gazetesindeki yazısının tam aksi yönde tavır takındığı görülüyor. Kahveci, THY eski yöneticilerinin 3. havalimanına ilişkin “israf” ve “gereksiz bir Binali Yıldırım projesi” olduğu şeklindeki yorumlarını aktardığı yazılarını şu özet ve sonuçla bitirmiş:

“Özet mi? Hamdi Topçu net anlatmış: 3. Havalimanı ihtiyaçtan olmayan bir Binali Yıldırım projesi… Bütün sorumluluk onda.”

“Burada bazı noktalara yeniden dikkat çekmek gerekirse şunları söyleyebiliriz:

A- Yeni Havalimanı yapımı kapasite açısından yapılmadı.

B- Yıllık kapasitesi 100 milyonu bırakın, 500 milyonluk liman yapsanız da  gökyüzü size o imkanı hiçbir zaman vermez. Orada uçabilecek uçak sayısı bellidir.

C- İstanbul’un kuzeyi bırakın uçmaya, büyük yerleşime bile müsait değildir. 3. Havalimanı -pistler ve rüzgar yönleri çok ama çok dikkatle izlenmelidir.

D- Bu proje devlete ve Millete bir maliyet düşürücü operasyon olmak yerine, kendi elimizle tüm maliyetleri artırıyoruz.”

Okurları tarafından omurgasızlıkla suçlanan İbrahim Kahveci, İstanbul’un 3. havalimanı hakkındaki görüşlerini Twitter hesabı üzerinden şu şekilde açıklamıştı:

“3. Köprüye de , körfez köprüsüne de karşı değilim. Yöntem çok yanlış. Yollar boş ve çok pahalı. Havalimanı hakkında da taraftardim oysa şimdi karşı değilim ama ihale şartlarını (sonradan değişenlerle) öğrendikçe şüphem çok artti”

2014 yılında 3. havalimanını eleştirenleri eleştiren İbrahim Kahveci, 2019 yılında İstanbul’un yeni havalimanını eleştirir hâle gelmiş.

1 Yorum

  1. omurga eksik. hatta ağır skolyoz diyebiliriz. Ailenin diğer fertlerinide tanırım. hepsi hasta

Yorumunuzu yazınız...