Fotoğrafın Merkür, Venüs ve Satürn’ün Giza Piramitleri Üzerinde Sıralandığını Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

2012 yılından beri internette viral haline gelen ve sosyal ağlarda kullanıcılar tarafından paylaşılan gönderilere göre Merkür, Venüs ve Satürn gezegenlerinin Mısır’da yer alan Giza Piramitleri’nin tam üzerinde doğrusal şekilde görüleceği iddia edildi. Söz konusu iddialarda üç gezegenin birden 2373 yılda bir Giza Piramitlerinin tam üzerinde sıralanacağı ifadeleri yer aldı. 3 Aralık 2012 tarihinde çekildiği ifade edilerek paylaşılan fotoğraf ile birlikte bahse konu iddia gerçek sanılarak birçok kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Fotografın Merkür, Venüs ve Satürn’ün Giza Piramitleri üzerinde sıralandığı iddiasını içeren bazı paylaşımlar şu şekilde:

 

Giza Piramitleri GezegenGiza Piramitleri Gezegen

Giza Piramitleri Gezegen

 

3 Aralık 2012’de Merkür Venüs ve Satürn Birbirlerine Nispeten Küçük Bir Mesafede Yakındı ve Gökyüzünde Net Bir Şekilde Görünmüyordu

Bahse konu fotoğraf gerçeği tam olarak yansıtmıyor. Görselin, 3 Aralık 2012 tarihinde (ya da öncesinde) Merkür, Venüs ve Satürn’ün Giza Piramitleri üzerinde sıralanmasını duyurmak adına oluşturulduğu anlaşılıyor.

3 Aralık 2012 tarihinde Merkür Venüs ve Satürn gezegenleri birbirine nispeten yakın oldukları doğru. Ancak bu üç gezegen iddialarda paylaşılan görseldeki gibi birbirine yakın bir şekilde konumlanacakları ifadesi yanlış.

Paylaşılan fotoğraftaki hava karanlığı göz önünde bulundurulduğunda gece çekilmiş olması beklenebilirdi. Ancak, 3 Aralık 2012 gecesinde Kahire üzerinde gezegenler yatay şekilde sıralanmıyordu.

Giza Piramitleri üzerinde üç gezegenin 3 Aralık 2012  tarihinde hangi hizada yer aldığı incelendiğinde, gece saatlerinde iddia edildiği gibi yatay bir sıralanmanın olmadığı görülebiliyor. Yani Venüs, Merkür ve Satürn gezegenleri 3 Aralık 2012 günü gecesinde Giza Piramitleri üzerinde doğrusal bir şekilde yatay bir dizilimde değil, dikey olarak sıralanıyordu.

 

giza piramitleri gezegen

 

3 Aralık 2012 günü anılan gezegenlerin fotoğraftaki gibi birbirine doğrusal bir şekilde sıralandığı ana ait benzer bir görüntü gece veya akşam saatlerinde çekilebilirdi. Ancak bu üç gezegenin birbirine en yakın ve doğrusal şekilde yakınlaşmasının görüntülenmesi sabah veya öğleye doğru saatlerinde gerçekleşmiş olabilirdi. Ancak, bu saatlerde de mezkur gezegenler fotoğrafla görüntülenemezdi.

 

yıldız gezegen sıralanması
Kaynak: Boomlivein

 

İddialarda yer verilen 3 Aralık 2012 tarihindeki  Merkür Venüs ve Satürn gezegenlerinin o tarihteki Kahire üzerindeki hareketleri incelendiğinde de sadece Venüs gezegeninin gökyüzünde net bir şekilde görülebileceği, Merkür ve Venüs gezegenleri ise hava şartlarından ötürü net bir görünürlüğe sahip olmadığı anlaşılıyor.

 

Giza Piramitleri Gezegen

 

Giza Piramitlerinin kuş bakışı haritasına bakıldığında piramitlerin kuzeydoğuya doğru sıralandığı görülmektedir. Gezegenlerin bahse konu iddiada yer alan fotoğraftaki şekilde piramit üzerinde sıralı bir biçimde görülebilmesi için, piramitlerin kuzeybatısında olunması gerekiyor. Ancak bu üç gezegenin 3 Aralık 2012 tarihinde piramitler üzerindeki görünümünün iddiada yer alan görsele en yakın şekilde sabah saatlerinde gerçekleştiği bilgisini dikkate aldığımızda iddianın gerçek olmadığı daha net bir şekilde anlaşılabiliyor.

 

giza piramitleri gezegen

 

Merkür, Venüs ve Satürn’ün Giza Piramitleri Üzerinde Sıralandığını Gösterdiği İddiası Aslında Bir Sitede Yayınlanan Yazıya Dayanıyor

Merkür, Venüs ve Satürn’ün Giza Piramitleri üzerinde sıralandığını gösterdiği iddiası aslında 3 Aralık 2012 tarihinde Merkür, Venüs, ve Satürn gezegenlerinin Giza Piramitleri üzerinde doğrusal bir şekilde sıralanacağına dair bazı hesaplamaların yer aldığı bir yazıya dayanıyor.

Charles Marcello tarafından yazılan 26 Nisan 2011 tarihinde World Mysterious Blog adlı internet sitesinde yayınlanan 2012 and the Pyramids At Giza başlıklı yazıda gezegenlerin fotoğraftaki gibi nasıl sıralanacağına dair teori aktarılıyor.

2011 yılında yayınlanan bu yazıda söz konusu yazıda iddia ile paylaşılan görsele de yer verilmiş.

 

giza piramitleri gezegen

 

Gezegenlerin birbirine yakınlaşıp uzaklaşması ise sanıldığı gibi uzun bir süreç içerisinde aralıklarla gerçekleşmiyor. Merkür’ün Güneş’in etrafında 88 günde, Venüs 225 günde ve Satürn’de 29 yılda yörüngede döndüğü biliniyor. Bu da Merkür, Venüs ve Satürn gezegenlerinin Dünya’nın karşı tarafında konumlandığını yılda bir kez görebileceğimiz anlamına geliyor.

Bu bilgiler ışığında 3 Aralık 2012’de Kahire’deki Giza Piramitleri üzerinde bu üç gezegenin iddia edildiği gibi görülebildiği net bir fotoğraf çekmenin mümkün olamayacağını söyleyebiliriz.

 

merkür venüs satürn piramit sıralanması

 

Yorumunuzu yazınız...