Fotoğrafın Ay’ı Satürn’ü ve Jüpiter’i Aynı Karede Görüntülendiği Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfurus.org’da Ay temalı montaj fotoğraflara ilişkin bir derleme  yayımlamıştık. Bu defa, sosyal medyada son günlerde Ay, Satürn ve Jüpiter’in aynı karede görüntülendiği iddiasıyla yaygın şekilde paylaşılan aşağıdaki görselin arka planını aktaracağız.

Bahse konu görsel şu şekilde:

 

ay satürn jüpiter

 

Anılan görseli, Ay, Satürn ve Jüpiter’in aynı karede görüntülendiği algısıyla aktaran paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

Uzayı Keşfet:

“Ay, Satürn ve Jüpiter aynı karede..”

 

jüpiter satürn ay

 

Evreni Merak Ediyoruz:

“2020’nin son dolunayı..”

 

satürn jüpiter ay

 

Mamafih365:

“Ay, Satürn ve Jüpiter aynı karede..”

 

jüpiter ay satürn

 

Sanılanın aksine bahse konu fotoğraf, Ay, Jüpiter ve Satürn’ün aynı karede görüntülendiği anı yansıtmıyor.

Görsel, Rami Ammoun adlı fotoğraf sanatçısının / meraklısının çektiği Ay fotoğrafı üzerine Jüpiter ve Satürn’ü eklemesiyle oluşturulmuş.

1 Ekim 2020 günü çektiğini belirttiği fotoğrafı Rami Ammoun, Rami Astro adıyla 24 Aralık 2020 tarihinde sosyal medya hesaplarında paylaşmıştı.

 

 

rami astro ay

 

Rami Astro, sosyal medya hesabında anılan paylaşımının açıklama bölümünde şu (İngilizce) detayı sunmuştu:

Can you see the Christmas Tree?🎄🎅

⚠️this is a composite image ⚠️

Story:
This image was captured on October 1st, it was the harvest Full Moon that night. Few hours after Moon rise, the coming clouds made a shape mimicking a Christmas tree. I kept that shot till today to post it for the occasion.

Acquisition:
The Moon glow and the clouds are a long exposure capture done by a 400 mm telephoto lens. The actual moon is a telescope shot of 50 images stack that was scaled and merged to the main frame of the image.

Planetary Composition:
I added Saturn and Jupiter to the image for two reasons. 1. They are the ornaments of the Christmas tree. 2. Their conjunction on the 21st was the astronomical event of the year, if not the century.
Another exposure of the stars was added to the image to mimic the Christmas tree lights.

Swipe to see details in the image. In my story, you can find a link to the full res image.

Gear: @meadeinstruments 130 mm refractor S6000 and a @canonusa t6s, 90D, and 5D MkIV camera bodies (The combination of all the images were from 3 cameras overall)

Capture Date and Time: October 1st at 11:00 PM.

 

Açıklamada özetle, görseli 1 Ekim 2020 gecesi gökyüzünde bulutlar arasında görülen Dolunay’ı Noel ağacına benzettiği anda uzun pozlama ile kaydettiği fotoğraf üzerine, ağacın süsü olarak aktarmak istediği 21 Aralık 2020 günü son 400 yılda gökyüzünde birbirine en yakın pozisyonda konumlanan Satürn ve Jüpiter’i ekleyerek oluşturmuş.

 

rami astro açıklama

 

Rami Astro, Reddit’te fotoğraf hakkındaki sayfada “selenophile_photo” mahlasıyla yaptığı açıklamada, Ay’ın, Satürn’ün ve Jüpiter’in aynı karede tek seferde görüntülendiği sanılan görseli 2000 fotoğraf üzerinde çalışarak oluşturduğunu belirtmişti.

Satürn ve Jüpiter’in 21 Aralık 2020 tarihinde gökyüzünde birbirlerine en yakın konuma gelmişti. Bu an, “Büyük Kavuşma” (“Great Conjunction”) olarak adlandırılıyor.

 

21 Aralık Günü Güneş’in Kaybolacağı ve Dünya’nın 3 Gün Karanlığa Gömüleceği İddiası

 

Ayrıca, gökyüzünde görebildiğimiz en parlak gezegenlerden olan Jüpiter ve Satürn, Ay’ın yanında fotoğraftaki kadar büyük ve net görüntülenemez.

Ay ve Satürn’ün birlikte görüntülendiği bir fotoğraf karesi örneği, durumun daha net anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

 

ay satürn

 

Rami Ammoun, oluşturduğu benzer görseller üzerinde gerçekleştirdiği işlemleri Youtube kanalında detaylı şekilde aktarmıştı:

 

 

Yorumunuzu yazınız...