Çin’in Koronavirüs İçin 2 Günde Hastane İnşa Ettiği İddiası

 Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan’da Sadece 2 Günde Koronavirüs Hastanesi İnşaatını Tamamladığı İddiası Doğru Değil

Sosyal medyada ve haber platformlarında hastanenin 2 günde inşaat ve teçhizat donanım sürecinin biterek hizmete alındığı iddiası doğruyu yansıtmıyor. 2 günde tamamlanan bir koronavirüs hastanesi inşaatı bulunmuyor. Wuhan’daki hastanelerin yapımı halen devam ediyor. Prefabrik olarak inşa edilecek hastanelerin toplam inşaat süresinin 12 gün olması planlanmış. Elbette 12 gün de kaydadeğer bir süre. Ancak Çin Halk Cumhuriyeti 2003 yılında sadece 7 gün içerisinde bir prefabrik hastane inşa etmişti. 

Yanlış İddia

 

Çin, tehlikeli koronavirüsünün ortaya çıkmasının ardından Wuhan kentini karantinaya alıp, devasa sağlık birimleri inşa etmeye başladı. Bu süreçte sosyal medyada ve haber platformlarında Çin’in virüs salgınıyla mücadele için bahsi geçen hastaneyi 2 günde inşa edeceği / ettiği yönünde iddialar yer aldı.

 

Çin'in Wuhan şehrinde sadece 2 günde hastane inşa ettiği iddiasını içeren haber görseli
Çin’in Wuhan şehrinde sadece 2 günde hastane inşa ettiği iddiasını içeren haber görseli

 

Öncelikle belirtmek gerek: Çin Halk Cumhuriyeti daha önce 2003 yılında SARS salgınıyla mücadele için 7 gün içerisinde prefabrik hastane inşa etmeyi başarmıştı. Benzer şekilde koronavirüs salgınıyla mücadele için girişilen hastane inşaatlarının ivedi şekilde bitirilmesi planlanıyor. Ancak, hedeflenen süre 2 gün değil, 12 gün. Hastanelerin bu kadar hızlı tamamlanabilmesini sağlayan en temel etken ise prefabrik olmaları.

 

Huanggang, Hubei'deki Dabie Dağı Bölge Tıp Merkezi

 

Yukarıdaki fotoğraf, Çin’in Wuhan’da 5 gün içinde inşa ettiği hastaneye ait değil. Huanggang, Hubei’deki Dabie Dağı Bölge Tıp Merkezi’nden. Bahsi geçen koronavirüs hastanesinin inşaat ve tıbbî ekipman yerleştirmesinin 2 gün sürdüğü iddiası da asılsız. Mayıs ayında açılması planlanan inşası BİTMİŞ binayı 2 günde hizmete hazır hale getirmişler. Huoshenshan hastanesi inşaatı hâlâ sürüyor.

 

Çin'in Wuhan şehrindeki koronavirüs salgınına yönelik Huoshenshan Hastanesi inşaatı hâlâ sürüyor
Çin’in Wuhan şehrindeki koronavirüs salgınına yönelik Huoshenshan Hastanesi inşaatı hâlâ sürüyor

 

CGTN hastane inşaatına ilişkin haberi “23 Ocak gecesi yeni bir özel hastane için inşaat başladı #coronavirus Çin’in merkezindeki hastalar #Wuhan Kent. Hastane 25.000 metrekarelik alana sahip ve 1.000 yataklı olarak tasarlanmıştır ve 3 Şubat’a kadar hizmete girecektir.” notuyla paylaştı.

Wuhan’ın yerel otoriteleri, 23 Ocak günü başlanan 25 bin metrekare büyüklüğünde 1000 yatak kapasiteli hastane inşaatı sürecinin 3 Şubat günü tamamlanacağını bildirmiş. Huoshenshan Hospital adı verilecek hastanenin 25 Ocak günü başlayan inşaat sürecinin 1 Şubat günü tamamlanması, 3 Şubat günü ise faal hâle geçmesi planlanıyormuş.

 

Wuhan'da inşa edilecek koronavirüs hastanesi için yayınlanan plan
Wuhan’da inşa edilecek koronavirüs hastanesi için yayınlanan plan

 

İnşası süren tek hastane Huoshenshan Hastanesi değil. Hubei eyaletinde bulunan Leishenshan Hastanesi’nin de inşa süreci devam ediyor. Şubat ayı başında bahsi geçen hastanenin inşaatının tamamlanmasının planlandığı duyurulmuştu.

Özetle, sosyal medyada ve haber platformlarında hastanenin 2 günde inşaat ve teçhizat donanım sürecinin biterek hizmete alındığı iddiası doğruyu yansıtmıyor. 2 günde tamamlanan bir koronavirüs hastanesi inşaatı bulunmuyor. Wuhan’daki hastanelerin yapımı halen devam ediyor. Prefabrik olarak inşa edilecek hastanelerin toplam inşaat süresinin 12 gün olması planlanmış. Elbette 12 gün de kaydadeğer bir süre. Ancak Çin Halk Cumhuriyeti 2003 yılında sadece 7 gün içerisinde bir prefabrik hastane inşa etmişti.

 

 

Wuhan’daki hastanelerin inşaat süreci canlı yayınlanıyor. İş makinesi izlemeyi sevenler Wuhan’da süren hastane inşaatının sürecine aşağıdaki bağlantıdan göz atabilir:

 

 

Çin’in Koronavirüs İçin Sadee 2 Günde Hastane İnşa Ettiğini İddia Eden Yazarlar

Emin Çölaşan Sözcü Gazetesindeki 31 Ocak 2020 tarihli “Virüse Hazır Mıyız?” başlıklı yazısında Çin’in 3 günde hastane inşaatını tamamladığını iddia ederek okurlarına hatalı bilgi sunmuş:

"Dikkat ediniz, Çin, bu virüsle baş edebilmek için üç gün içerisinde bin yataklı özel bir hastane kurdu. Şaka değil bu… Temeli atıldı, çatısı konuldu ve teknolojinin bütün olanakları kullanılarak bu hastanenin yapımı üç gün içerisinde tamamlandı."

 

Emin Çölaşan'ın Sözcü Gazetesindeki 31 Ocak 2020 tarihli "Virüse Hazır Mıyız?" başlıklı yazısından ilgili bölüm
Emin Çölaşan’ın Sözcü Gazetesindeki 31 Ocak 2020 tarihli “Virüse Hazır Mıyız?” başlıklı yazısından ilgili bölüm

 

malumatfurus hakkında 1196 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz