“Azrailine Aşık Olmuşsa Bir Millet” Dörtlüğünü Ömer Hayyam’a Ait Sanan Köşe Yazarları

Azrailine Aşık Olmuşsa Bir Millet Ömer Hayyam
"Azrailine Aşık Olmuşsa Bir Millet" Dörtlüğünü Ömer Hayyam'a Ait Sananlar

Sosyal medyada sıklıkla paylaşılan bir dörtlük var, Ömer Hayyam’a atfedilen:

Cellâdına âşık olmuşsa bir millet,
İster ezan dinlet, ister çan dinlet
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet
Müstahaktır ona her türlü zillet! ..

Halbuki bu dörtlük Ömer Hayyam’a ait değil. Yusuf Şahin Ceritli‘ye ait.

“Dörtlükler 1” başlığıyla kaleme aldığı bu şiirin aslı ise paylaşıldığından farklı ve şu şekilde:

Azrailine aşık olmuşsa bir millet,
İster ezan dinlet, ister çan dinlet
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet
Müstahaktır ona her türlü zillet! ..

Dörtlüğün başındaki “Azrail” kelimesi ne ara ve kim tarafından “Cellat”a çevrilmiş bulamadık.

 

“Ömer Hayyam’ın kehaneti” olarak da nitelenebilen bu sosyal medya yalanına aldanan köşe yazarlarını ifşa edelim:

Adem Birinci, Yeni Mesaj‘daki 3 Ekim 2015 tarihli “Celladına aşık olmuşsa bir millet” başlıklı yazısında “Şimdi Ömer Hayyam’a kulak vermenin tam zamanı” diyerek dörtlüğü paylaşmış. Aynı hataya yine Yeni Mesaj Gazetesi’nden Tahsin Aydın 25 Mart 2014 tarihli “Celladına aşık olmuşsa bir millet” başlıklı yazısında düşmüş.

Muzaffer Kahraman, Diriliş Postası‘nda 19 Ekim 2017 tarihli “Celladına âşık olmuşsa bir millet!” başlıklı yazısında tahrif edilmiş dörtlüğü “Hem ne diyordu ünlü filozof Ömer Hayyam” notuyla paylaşmış.

Nurettin Veren ise Yeni Akit Gazetesi‘nde 18 Mayıs 2017 tarihli “En büyük savaş, insan yetiştirme savaşıdır” başlıklı yazısında tahrif edilmiş dörtlüğe “Ömer Hayyam’a ait güzel dörtlük” mesajıyla yer vermiş.

İkram Bağcı, Star Gazetesi‘ndeki “Bir neslin ahlakını işte böyle yediler-2” başlıklı 22 Şubat 2015 tarihli yazısında “2011 seçimlerinden sonra ne hikmetse Ömer Hayyam’a ait sözler keşfedilir” diyerek bu dörtlüğün ortaya çıkış hikayesine değinir; ancak, dörtlüğün aslında Hayyam’a ait olmadığını idrak edemez.

Yonca Tokbaş, Hürriyet Gazetesi‘ndeki 2 Nisan 2014’deki “Gözün kör mü be kadın!” başlıklı yazısında “Son iki günde Hayyam’ın şu aşağıdaki; “…” dizelerine hem facebook hem twitter’da kaç kere rastladım bilmiyorum” derken, dörtlüğün başkasına ait olduğunu gözden kaçırmış.

Atilla Özalp, Aydınlık Gazetesi‘ndeki “Güce tapanlar ve Fatih Terim” başlıklı 4 Aralık 2017’deki yazısında “Ömer Hayyam; “…” diyerek gücü elinde tutanın peşinde koşmaktan gözü kör olanları dile getirdiği rubaisiyle bugün yaşananları yaklaşık bin sene önceden anlatmış…” mesajını verirken dörtlüğün aslında o kadar önce yazılmadığını ve Yusuf Şahin Ceritli’nin kaleminin ürünü olduğunu atlamış.

Yeni Meram’dan Cihat Yazıcı, “Oluyor böyle şeyler” başlıklı 24 Haziran 2015’deki yazısında bu hatayı yapmış.

Rıfat Paça, Ortadoğu Gazetesi‘ndeki “Ankara’daki kanlı terör olayının Başkanlık sistemi ve Yeni Anayasa ile alakası var mı?” 21 Şubat 2016 tarihli yazısında “Yazımı Ömer Hayyam’ın anlam dolu şu sözü ile noktalamak istiyorum” diyerek bu yanlışa düşenlerden olmuş.

malumatfurus hakkında 854 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz