Yeni Akit yazarlarından Ali Karahasanoğlu, 30 Ekim 2015 günü yayınlanan “Oy ve Ötesi’nde Sahtekarlık Tescillendi” başlıklı köşe yazısında GoDaddy adlı firma hakkında oldukça yanlış iddiaları köşesine taşımış:

Okuyucum Yalçın Demirbaş bir maille ilginç bilgiler vermiş: 
www.oyveotesi.org’un isminin, 2013 Haziran’ında alındığını belirtmiş. 17 Aralık’tan tam 6 ay önce.. Dershane tartışmalarının tam da başladığı ay.. Tam isabet.. Devam ediyor Demirbaş: “İsim aldıkları yer www.domain.com ve iki tanesi org ve com adresleri www.godaddy.com adresinden alınmış.. Zurnanın zırt dediği yer www.godaddy.com adresi domain satıyor gibi görünüyor ama, sabit telefon numarası, adresi yok. Yer Amerika, yayın Türkçe. ‘Destek telefonlarımız’ diye verdikleri ülkeler, sayamadığım kadar çok.. Hepsinin telefonları var. Bariz paralel adresleri olduğu belli.. Bu kadar büyük destek adres ve telefonları, Microsoft’ta yoktur.” 
Bunu da bir kenara not edelim.

Tamamen yanlış ithamlar içeren bir metin. Okuyucusu ya Ali Karahasanoğlu’yu yanlış yönlendirmeye çalışmış ya da gerçekten bilişim konularında biraz cahil. Karahasanoğlu’nun da bu iddiaları sorgulamadan ve yeterinde araştırmadan köşesine taşıması da eleştiriyi hak eden bir husus.

Sırayla yazalım:

Dünyanın en çok domain ve hosting satan firmalarından olan GoDaddy, 1997 yılından bu yana dünyanın dört bir yanında faaliyet veren bir kuruluş. Yıllık cirosu 1,5 milyar dolar civarında. Ayrıca hisseleri, New York Borsasına (New York Stock Exchange – NYSE) kote edilmiş durumda.

Firmanın sabit telefonu ve adresinin olmadığı iddiası da tabiki abesle iştigal. NYSE’ye raporladıkları bültenlerde adres şu şekilde geçmektedir: 14455 N. Hayden Road Scottsdale, AZ 85260 USA.

“Yer Amerika yayın Türkçe” iddiası da gerçekle örtüşmüyor. Firma, yoğun satış yaptıkları tüm ülkelere özel dilde yayın yapmaktadır. İnternet siteleri ve telefon hatları bu şekilde oluşturulmaktadır.

“Bu kadar büyük destek adres ve telefonları, Microsoft’ta yoktur” iddiasına da Microsoft’un 85 dilde sunduğu kapsamlı destek hizmeti gerekli yanıtı verir diye düşünüyoruz.

Görünen o ki, GoDaddy de paralel avına kurban gitti…

ali karahasanoglu ve Godaddy

Kaynaklar:

* bahse konu hataya Murat Murathanoğlu da 31 Ekim 2015 günü yayınlanan yazısında değinmiş.

Yorumunuzu yazınız...