Abdulkadir Selvi 1999 Marmara Depremi Esnasında Görev Yapan Cumhurbaşkanını Süleyman Demirel Yerine Ahmet Necdet Sezer Sanmış 

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, “Siyaset yazamadım” başlıklı 27 Ocak 2020 tarihli köşe yazısında 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi esnasında Cumhurbaşkanlık koltuğunda oturan ismi yanlış aktarmış:

"Marmara depremi, büyüklüğü itibariyle deprem tarihine geçen en büyük felaketlerden biriydi. Ancak Türkiye o zaman sadece deprem felaketi yaşanmamıştı, devlet enkazın altında kalmıştı. Yalova milletvekili Yaşar Okuyan o sırada bakandı. Depremden sonra öğle saatlerine doğru Bakanlar Kurulu toplanmıştı. Yaşar Okuyan’ın Marmara bölgesinin yıkıldığını söylemesiyle felaketin boyutları ortaya çıkmıştı. O zamanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit, millete liderlik yapamamıştı. Cumhurbaşkanı olmanın Migros’ta alışveriş arabasını kendi kullanmak, Başbakan olmanın kırmızı ışıkta beklemek olmadığını o zaman öğrenmiştik"

 

Abdulkadir Selvi'nin "Siyaset yazamadım" başlıklı 27 Ocak 2020 tarihli köşe yazısı
Abdulkadir Selvi’nin “Siyaset yazamadım” başlıklı 27 Ocak 2020 tarihli köşe yazısı

 

Selvi yazısında “O zamanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit, millete liderlik yapamamıştı” ifadesiyle Ahmet Necdet Sezer’e yüklense de bahse konu dönemde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’di.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 5 Mayıs 2000 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçilerek 16 Mayıs 2000 tarihinde başladığı görevini 28 Ağustos 2007 tarihinde tamamlamıştı. Süleyman Demirel ise 16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmişti.

 

Cumhurbaşkanlığı Forsu ve 16 Türk Devleti
Cumhurbaşkanlığı Forsu

 

Hatasının anlaşılması ve paylaşılmasının akabinde Abdulkadir Selvi Hürriyet Gazetesi internet sitesindeki yazısını güncelleyerek ilgili bölümü çıkarmış. Ancak, basılı gazetede Selvi’nin hatalı atfının yer aldığı satır hâlâ görülebilmektedir.

 

* Hatanın görüldüğü kaynak: T24

 

Yorumunuzu yazınız...