ABD’de Bir Çiftin Beyaz Tenli Olmasına Rağmen Bebeklerinin Siyah Doğduğu, Doğumdan Sonra Erkeğin Kadından Açıklama İstediği, Koyu Tenli Bir Çocuk Doğuran Kadının Kocasını Çok Kahve İçmekle Suçladığı İddiası UYDURMA

 

 

Bekârlığa veda partisinde dansçıyla birlikte olup siyahi bebek doğuran sosyetik gelinkonulu haberi anımsatan, sosyal medya platformlarında gerçek sanılarak aktarılan bir iddiaya değineceğiz.

 

ABD’de beyaz bir kadının siyahî bir bebek doğurmasının ardından konuyla ilgili açıklama isteyen kocasını çok kahve içmekle suçladığı iddiası sosyal medya platformlarında ilgi çekti.

 

Bu kurgu iddiayı gerçek bir hadise gibi sunan paylaşım örnekleri şöyle:

 

Alp Kılınç (@alpklnctr): “Amerika’da bir kadın, koyu tenli bir çocuk doğurdu ve kocasını “çok kahve içmekle” suçladı.”

 

 

Gusholder Haber Bülteni (@gusholderhaber):

“Amerika’da bir kadın, koyu tenli bir çocuk doğurdu ve kocasını “çok kahve içmekle” suçladı.

Bu ilginç Olay, 24 yaşındaki beyaz bir genç kadının 4,2 kg ağırlığında güzel bir çocuk doğurmasıyla meydana geldi.

Kocası da beyaz olmasına rağmen bebek siyah doğdu. Doğumdan sonra zaten odada olan genç adam karısından açıklama istedi. “Irkçı değilim, derisinin rengi umurumda değil ama beni aldattın mı?” Cevap verdi: “Seni aldatmadım, söz veriyorum. Gece gündüz, her saat kahve içiyorsun, tek nedeni bu.”

Kaynak: US daily news”

 

kocasini-cok-kahve-icmekle-sucladi

 

ABD’de siyah tenli bir çocuk dünyaya getiren kadının kocasını çok kahve içmekle suçladığı iddiası doğru değil. Bu iddiayla kullanılan görsel de bir sosyal medya kullanıcısının paylaştığı doğum hatırası fotoğrafının üzerinde oynanmış hâli.

 

Uydurduğu hikâyeleri yayımlamasıyla tanınan, yerel bir haber sitesine benzeyecek şekilde tasarlanmış sahte bir haber sitesi olan usdaily-news.com adlı internet sitesi tarafından kurgulanmış.

Usdaily-news.com, bahsi geçen asparagası 7 Ocak 2019 tarihinde “Elgin, IL: Beyaz kadın siyah bir çocuk doğurdu ve kocasının içtiği kahveyi suçladı” (“Elgin, IL: White woman gives birth to a black child and blames the coffee her husband drinks“) başlıklı metinle yayımlamıştı.

Lead Stories, konuyla ilgili yayımladığı incelemede adı geçen internet sitesinin asparagas yayımlama rutinini şu ifadelerle özetlemişti:

“Ağ tarafından yayınlanan hikayeler genellikle diğer hiciv veya sahte haber sitelerindeki eski aldatmacalardan kopyalanıyor veya bunlardan ilham alınıyor, ancak yazının kalitesi genellikle belirgin şekilde daha iyi. Olayların geçtiği yer genellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki küçük bir kasabadır ve çoğu durumda kullanılan ana illüstrasyon, internette bulunan yerel polis teşkilatına ait bir polis arabasını gösteren bir resim veya üzerinde kasabanın adının yazılı olduğu bir tabeladır. Aynı hikaye sıklıkla ilgili kişilerin yerleri ve/veya isimleri değiştirilerek yeniden kullanılır.”

 

Atıf yapmadan internet sitemizdeki bulguları kullanmayı, içerikleri kopyalamayı alışkanlık hâline getirenlere yönelik, konu ve araç paylaşımı çağrımızı tekrarlıyoruz. Sosyal medya hesapları ya da e-posta üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Paylaşılan fotoğraf ise Anton Zabannykh adlı sosyal medya kullanıcısının eşi doğum yaptıktan sonra bebekleriyle poz verdiği fotoğrafın üzerinde oynanmış hâli.

 

beyaz-anne-baba-siyah-bebek-montaj

 

beyaz-anne-baba-siyah-bebek-orijinali

 

Anton Zabannykh’in 8 Haziran 2021 günü Instagram hesabında paylaştığı fotoğrafta bebeğin beyan tenli olduğu görülebiliyor.

 

 

 

Beyaz Anne ve Babadan Siyah Bir Çocuk Dünyaya Gelebilir Mi?

Nadir de olsa beyaz bir anne babadan zenci bir çocuk dünyaya gelmesi ihtimâl dahilindedir.

Cilt rengi genetik olarak çok karmaşık bir özelliktir ve birçok genin etkileşimine dayanır. Ebeveynlerin cilt rengi genlerinin birleşimi, çocuğun cilt rengini belirler. Genler, genellikle çiftin ebeveynlerinden gelen genetik materyal tarafından belirlenir. Genetik çeşitlilik, ebeveynlerin genetik materyallerinin birleşiminden ortaya çıkan çocukların genetik özelliklerinin farklı olabilmesini sağlar. Eğer ebeveynlerde cilt rengi genlerinde farklı kombinasyonlar varsa, siyah tenli bir çocuk doğabilir. Çevresel faktörler de cilt rengini etkileyebilir.

Anne babadan farklı ten rengine sahip bir çocuğun dünyaya gelmesini mümkün kılabilen hususlar şöyle listelenebilir:

– Resesif genler: Cilt rengi, melanin adı verilen bir pigment tarafından belirlenir. Melanin üretimini kontrol eden genler, anne babadan çocuğa aktarılır. Beyaz tenli insanlar, düşük melanin üreten genlere sahipken, zenci insanlar yüksek melanin üreten genlere sahiptir. Ancak, beyaz tenli bir insan da melanin üreten genleri taşıyabilir. Bu genler “gizli” veya “resesif” olarak adlandırılır. Beyaz tenli bir çiftin her ikisi de resesif melanin genleri taşıyorsa, bu genler çocukta birleşerek zenci bir cilt rengine yol açabilir. Bu durum nadirdir, ancak imkansız değildir. Örneğin, her iki ebeveyn de Afrika kökenli bir ataya sahipse ve bu atadan resesif melanin genleri miras almışsa, zenci bir çocuğa sahip olma olasılıkları artar.

– Mutasyon: Genler, nadiren de olsa değişime uğrayabilir. Bu değişimler “mutasyon” olarak adlandırılır. Bir mutasyon, beyaz tenli bir ebeveynin melanin genini zenci bir cilt rengine yol açacak şekilde değiştirebilir. Bu durum da oldukça nadirdir, ancak imkansız değildir. Mutasyonlar rastgele gerçekleştiğinden, herhangi bir ebeveynde ve herhangi bir zamanda meydana gelebilir.

– Üvey ebeveynlik: Çocuk, biyolojik olarak anne babasına ait olmayabilir. Örneğin, evlat edinme veya tüp bebek yoluyla dünyaya gelen bir çocuk, biyolojik ebeveynlerinden farklı bir cilt rengine sahip olabilir. Bu senaryoda, çocuğun cilt rengi, biyolojik ebeveynlerinin genleri tarafından belirlenir.

– Albinoizm: Albinoizm, melanin eksikliği nedeniyle cilt, saç ve gözlerin renginin açık olmasına neden olan bir durumdur. Albinizmli bir çocuk, beyaz tenli ebeveynlerden doğabilir. Ancak, albinoizm cilt rengini etkileyen tek genle ilişkili değildir. Farklı genler albinoizme neden olabilir ve bu genler ebeveynlerden miras alınabilir veya mutasyon sonucu ortaya çıkabilir.

Kaza eseri ya da genetik faktörlerin etkisiyle farklı ten renginde çocuğa sahip olan çiftlerden geçmişte basına yansıyan örneklerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

– Uzun süre bebek sahibi olmaya çalışan Aaron ve Rachel Halbert çiftinin ten renkleri beyaz olmasına rağmen embriyo donasyonu yoluyla 2 siyahî çocuk sahibi oldu.

– İngiltere’nin Leicester kentinde yaşayan siyahi bir çiftin beyaz tenli ve sarı saçlı bebeği oldu.

– Güney Londra’nın Woolwich bölgesinde yaşayan Nijerya aslıllı siyahi Ihegboro çiftinin beyaz, sarışın ve mavi gözlü bebekleri dünyaya geldi.

– 2004 yılında tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak için New York’taki Üreme Hizmetleri Kliniği’ne başvuran Nancy ve Thomas Andrews çiftinin bebeğinin Afrikalı bir baba tarafından verilen spermle dünyaya geldiği, kliniğin baba adayının spermiyle deposundaki bir başka spermi karıştırdığı belirlendi.

Hz. Muhammed’in, eşinin dünyaya getirdiği siyah çocuğun kendisinden olup olmadığından şüp­heye düştüğünü ta’riz yoluyla ifade eden sahabiye ten rengi farkının hüküm vermek için yeterli bir delil olamayacağını tohumları bir olan develerde gö­rülen çeşitli renkleri örnek göstererek aktardığı Ebu Hureyre tarafından rivayet edilmiştir.

 

 

Yorumunuzu yazınız...