Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesindeki Ballı Baba Türbesi’nin kanalizasyon üzerine yapıldığı, kanalizasyon çalışması sırasında türbedeki sandukanın altına borunun yerleştirildiğinin ortaya çıkarıldığı iddiası doğru değil

Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesindeki Ballı Baba Türbesi’ndeki mermer ya da ahşap olması gereken sanduka yerine koruge boru yerleştirilmiş. 2019 yılında restore edilen türbeden bu eski görüntü türbenin kanalizasyon üzerine yapıldığı, kanalizasyon çalışması sırasında türbedeki sandukanın altına borunun yerleştirildiğinin ortaya çıkarıldığı iddiasıyla sunulmuş.

 

 

Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesindeki Ballı Baba Türbesi’nde sanduka yerine konulan koruge borunun görüldüğü fotoğraf sosyal medya platformlarında türbenin aslında sahte olduğu, bu durumun kanalizasyon çalışması esnasında borunun tespit edilmesiyle ortaya çıktığıdiği iddiası sosyal medya platformlarında ilgi çekti.

 

Ballı Baba Türbesi dediler, Boru Baba Türbesi çıktı!” ve “Yıllarca boruya dua etmişler.” gibi ifadelerle paylaşılan görsel şu şekilde:

 

turbe-boru

 

2018 yılı Ağustos ayında dolaşıma giren iddianın fasılalar hâline sosyal medyada yeniden servis edildiğine şahit oluyoruz.

 

Hatalı aktarım içeren paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Mezhepsizler (@evcaraevcara): “Boru baba türbesi:)) Balışeyh de bulunan, ballı baba türbesi (!). Kanazilasyon çalışması sırasında gerçek ortaya çıkmış. Türbe kanalizasyonun üstüne yapılmış! İçerisi boş. Söyleyeceklerim bu kadar”

 

boru-baba-turbesi

 

Uzaktan Gelen (@Uzaktan_Gelen_): “Türbeden Boru Çıktı Kırıkkale’nin Ballışeyh ilçesinde 700 yıllık Ballı baba türbesinden kanalizasyon borusu çıktı. Yıllarca insanlar bir borudan medet ummuşlar. Yetkililerden türbenin ismini Boru baba olarak değiştirme talebinde bulunduk.”

 

turbeden-boru-cikti

 

Kalk ve Uyar Hareketi (kalkuyarhareketi): Kırıkkale’nin ballışeyh ilçesinde bulunan ve ilçeye ismini veren ballı baba türbesinde yaşanan skandal. Uzun zaman dan beri insanların uğrak yeri olan ve halk tarafından Allahı bırakıp ballı baba türbesinden ,çocuk,ev,araba,şifa isteyen halk bir anda şaşkına döndü.yapılan tadilat sonucu türbenin altından lağam borusu geçtigini gören halk buzamana kadar türbe yerine lağam borusundan yardım istedik diyerek dert yandı.. Yazıklar olsun, size de; Allah’ı bırakıp tapmakta olduklarınıza da! Hâlâ aklınızı başınıza almayacak mısınız … (Enbiya suresi 67)

 

 

 

Bir Parça Mühendislik: ““Ballı Baba Türbesi dediler, Boru Baba Türbesi çıktı!” Yıllarca boruya dua etmişler. Koruge boru hayat kurtarır. Borular ballı baba ile pardon • Muflu Contalı • Manşon Contalı yöntemleriyle birleştirebilirsiniz.”

 

Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesinde bulunan Ballı Baba Türbesi‘nden “boru” çıktığı doğru. Ancak, türbedeki borunun mahiyeti yanlış aktarılmış.

Kırıkkale il merkezine 21 kilometre mesafede, Balışeyh ilçe merkezinde Sulakyurt Caddesi üzerinde yer alan Ballı Baba Türbesi’ndeki boru kanalizasyon çalışması esnasında keşfedilmedi.

Yapılan tadilat sonucu türbenin altından lağım borusu geçtigi bulunmadı.

İlçenin sembollerinden biri olan ve arkeolojik sit alanı içinde bulunan türbe, kanalizasyon hattı üzerinde yer almıyor.

 

 

 

 

 

Ballı Baba Türbesi’ndeki mermer ya da ahşap olması gereken sanduka yerine koruge boru yerleştirilmiş.

 

ballibaba turbesi

2010 yılında türbede (çatı aktarımı, boya, badana, sıva, ahşap kısımlar, halıların değiştirilmesi ile iç ve dış duvarlarda onarım gibi işlemleri içeren) bakım onarım çalışmaları yapılmış.

Yapılan bu sınırlı bakım onarımın ardından kısa süre geçtikten sonra türbenin bakımsız hâli halkın dikkatini çekmeye başlamış.

Türbenin sandukasında mezarın boru ile korunduğu görülen fotoğrafların yayılması ilçe sakinlerinin tepkisini çekmiş.

Kırıkkale’nin yerel haber kuruluşu Pusula Gazetesi’nde 6 Mayıs 2013 günü yayımlanan “Tarihe Böyle Mi Sahip çıkıyoruz” başlıklı haberde bu durum şu ifadelerle aktarılmış:

KIRIKKALE VE YÖRESİ TARİH ARAŞTIRMALARI MERKEZİ (KATAM) TARAFINDAN DÜZENLENEN GEZİ SIRASINDA BALIŞEYH BALLIBABA TÜRBESİ’NDE KARŞILAŞILAN MANZARA TARİHE VERDİĞİMİZ DEĞERİ YÜZÜMÜZE VURDU.
Tarihe böyle mi sahip çıkıyoruz?
Balışeyh ilçesindeki Ballı Baba Türbesi’nin mermer veya ahşap olması gereken sandukasının kanalizasyon borusundan yapılmış olması şaşkınlık yarattı. KATAM’ın gezisine katılan Öğretim üyeleri ve öğrenciler bu davranışın böylesine manevi bir şahsiyetin ruhuna saygısızlık olduğunu ifade ettiler.
BU MANEVÎ ŞAHSİYETİN RUHUNA SAYGISIZLIK
Kırıkkale Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencileri, hem tarihî hem de manevî değeri bulunan ve Balışeyh İlçesine de adını veren, Ballı Baba Türbesi?ne sanduka yerine siyah kanalizasyon borusu konulmasının hem tarihe hem de böyle manevî bir şahsiyetin ruhuna saygısızlık olduğunu ifade ettiler.
SANDUKA YERİNE KANALİZASYON BORUSU
Anadolu’nun Türkleşmesinde ve Müslümanlaşmasında büyük emekleri olan Horasan Erenlerinin ülkemizin birçok bölgesinde türbe ve mezarlarının bulunduğunu belirten öğrenciler, Alperenler olarak da adlandırılan bu şahsiyetlerin hem manevî hem de tarihî değerleri var. Bundan dolayıdır ki nereye gitseniz, bu maneviyat erlerine ait istirahatgâhlara özel bir önem verilir. Ama Kırıkkale’nin güzîde bir ilçesine adını veren bu manevî şahsiyetin mezarına sanduka yerine kanalizasyon borusu yerleştirilmiş. Yetkililerin bu saygısızlığa müdahale edip bir an önce düzeltilmesini istiyoruz dediler.

 

turbede-boru

 

Uludağ Sözlük’te 2018 yılında “700 yıllık türbeye kanalizasyon borusu koymak” başlığında Kırıkkale’deki Ballı Baba Türbesi’nde yaşanan bu durum skandal olarak nitelenmiş.

 

ballı baba turbesi eski hali

 

Ballı Baba Türbesi, 2019 yılında Kırıkkale Valiliği tarafından restore edildi.

 

kirikkale-balli-baba-turbesi

 

Yeni hâlinde sekizgen Selçuklu yıldızı ve Selçuklu mimarisi örnek alınan türbede sandukada koruge boru yerine mermer kullanılmış.

 

 

 

Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesinde Ballı Baba Türbesi’nin yakınında 1121 yılında inşa edildiği tahmin edilen Ballı Baba Camii de bulunmaktadır.

 

Ballı Baba Camii, kanalizasyon boruları geliştirilmeden önce inşa edilmişti.

 

* Balışeyh ilçesinin ismini Ballı Baba’dan aldığı rivayet edilse de resmî kaynaklar Balışeyh ilçesinin adını Oğuz Kayı Beyi Ertuğrul Gazi’nin yakın arkadaşı Şeyh Edebali’nin diğer adı olan Balı – Şeyh’ten aldığını aktarmaktadır.

 

 

Yorumunuzu yazınız...