New York’taki rögar kapağından çıkıp kafasında para torbası olan küçük bir insanı kanalizasyona çekmeye çalışan takım elbise giyen timsah heykelleri, 1930’lu yıllardan bu yana dile getirilen New York kanalizasyon sisteminde yaşayan timsahlarla ilgili şehir efsanesine dayanıyor

 

ABD’nin New York kentinde Brooklyn Crown Heights 770 Eastern Parkway adresindeki “Chabad-Lubavitch World Headquarters” adlı sinagoga 8 Aralık 2024 günü yapılan polis baskınında yasa dışı kazılmış tüneller bulundu.

Yahudilerin yoğun olarak kullandığı sinagoga yapılan baskında tünellerden bebek arabası ve kirli yatakların çıkarılması, organ kaçakçılığı ve çocuk istismarı gibi korkunç iddiaları gündeme getirdi.

 

newyork-sinagog-tunel-kanli-yatak

 

Bu süreçte, New York şehrinde kanalizasyonda farelerin (ve Ninja Kaplumbağalar’ın) yanı sıra timsahların da yaşadığına dair şehir efsanesine atıfla hazırlanan heykellere ait görseller sinagog baskınında ifşa olan tünelle ilişkilendirilerek paylaşıldı.

 

Sinagog baskınında ifşa olan tünelle ilişkilendirilen, kafasında para torbası bulunan küçük bir insanı kanalizasyona sürüklemeye çalışan timsahı resmeden heykel görseli şöyle:

 

cocugu-kanalizasyona-surukleyen-surungen-heykeli

 

Söz konusu sanat eserini sinagogun altında bulunan yeraltı tüneliyle ilişkilendiren paylaşımlardan örnekler:

 

Voice Of Levant (@VoiceOfLevant): “Bir çocuğu kanalizasyona sürükleyen bir sürüngenin bu heykeli Brooklyn, New York’ta bulunuyor. Burası Sinagogun altındaki yer altı tünellerinin bulunduğu ilçe.”

 

Islamist Agenda (@islamistagenda): “New York’un Brooklyn ilçesindeki bir Sinagogun altında tünel bulunmuştu. Aynı ilçede seneler önce yapılan heykel çalışması, görenleri şaşırttı. Heykel, insan elleri olan bir sürüngenin kafasında dolar işareti olan bir adamı rögar kapağından çıkarak yemesini temsil ediyor.”

 

Yasin AslanTürk (@YasinAslanTrk1): “Hiçbir Şey Tesadüf Değildir! Bir çocuğu kanalizasyona sürükleyen bu sürüngen heykeli, Brooklyn’de sinagogun altında keşfedilen yeraltı tünel ağıyla aynı bölgede bulunuyor.”

 

Bahsi geçen heykel geçmişte “reptilian” odaklı komplo teorilerini desteklemek için de kullanıldı.

 

Komplo Teorileri (@thecomplotheory): “Küçük bir çocuğu kaçıran Replian heykeli New York’un göbeğine yerleştirildi. Yer altından çıkan bir timsah kafasına bez bir torba geçirilmiş küçük bir çocuğu yakaladığı tasvir edilmiş. Timsahın elleri anatomik olarak insan eliyle benzer.”

 

 

David Icke tarafından ortaya atılan “reptilian ırk” ya da “kertenkele insan” olarak adlandırılan uydurma söylem, insan görünümlü kertenkele benzeri sürüngen insanların şekil değiştirerek gezegenimizde varlıklarını sürdürdüğünü saçmalamaktadır.

 

 

New York’un kanalizasyonlarda yaşadığına inanılan timsahlarla ilgili şehir efsanesine atıf içeren bu heykeller, Chabad Sinagogu’ndaki tünelle ilgili değil.

New York’ta timsaha benzeyen yaratığın başında para çantası bulunan insanları kanalizasyona çekmeye çalıştığını resmeden çeşitli heykeller yer alıyor.

 

 

Eyalet yasalarına göre şehirde timsah beslemenin yasak olduğu New York’ta kanalizasyonda timsahların yaşadığı iddiası, şehrin ünlü efsanelerinden biri.

 

Kanalizasyonda timsahların yaşadığı yönünde somut bir kanıt olmasa da, bu şehir efsanesi yıllardır dile getiriliyor.

 

Kanalizasyondaki timsahlarla ilgili söylentilerin, New York Times’ın 10 Şubat 1935 günkü sayısında Harlem’deki gençlerin kanalizasyonda bir timsahı yakaladığını aktardığı habere kadar uzandığı anlaşılıyor.

 

new-york-timsah-1935

 

New York şehrini oluşturan 5 ana bölgede bu şehir efsanesine atıfla rögar kapağı ve timsah temalı farklı birçok heykel yer alıyor.

 

Kanalizasyon kapağının altından çıkan bir timsahı tasvir eden heykellerin en ünlüleri (eserlerinde kapitalist gerçekliği yansıtmaya odaklanan) Tom Otterness tarafından hazırlanan, New York’un farklı ilçelerinde zemin üzerine yerleştirilen bronz heykeller.

 

timsah-kanalizasyon-heykel

newyork-timsah-heykel

 

Brooklyn’e 1995 yılında dikilen “Timsah” (“Alligator“) ve New York 8. Cadde’deki Metro İstasyonu’na yerleştirilen “Yeraltında Yaşam” (“Life Underground“) adlı heykeller bunların en ünlüleri.

 

 

 

 

Takım elbiseli bir timsahın rögar kapağından sürünerek çıkıp para çantası kafalı bir figürü ölüler diyarına taşıdığını simgeleyen heykeli hazırlayan Tom Otterness “New York’un kanalizasyondaki timsah efsanesi”nden etkilendiğini belirtiyor.

 

Polis baskınında gizli yeraltı tüneli keşfedilen Chabad Sinagogu ile yukarıda zikredilen heykeller arasında kuş uçuşu sırasıyla yaklaşık 9,27 ve 4,55 kilometre mesafe bulunuyor.

 


 

 

İsveçli heykeltraş Alexander Klingspor’un hazırladığı kanalizasyonda yaşayan timsah temalı “New York Şehir Efsanesi” heykeli de Manhattan’daki Union Square Park’a 2023 yılında dikildi.

 

new-york-timsah-heykeli

 

Yorumunuzu yazınız...