Volodimir Zelensky, Ukrayna devlet başkanı olmadan önce bir komedyen, aktör ve televizyon yapımcısıydı. 1978 yılında dünyaya gelen ve Kiev’de büyüyen Zelensky, eğitimini Kiev Ulusal Üniversitesi’nde hukuk alanında tamamladı.

Zelensky’nin kariyeri televizyon dizilerinde ve skeçlerde oyuncu olarak başladı. 2003 yılında “Servant of the People” adlı popüler bir televizyon dizisinde başrol oynayarak tanındı. Dizi, bir öğretmenin tesadüfen Ukrayna devlet başkanı seçilmesini konu alıyordu. Zelensky, bu rolüyle büyük bir popülarite elde etti ve daha sonra aynı isimle kendi prodüksiyon şirketini kurdu.

Zelensky’nin prodüksiyon şirketi, televizyon dizilerinin yanı sıra çeşitli komedi şovları ve skeçler de üretti. Bunların arasında “League of Laughter” ve “Stand Up” gibi popüler programlar bulunmaktadır.

Ukrayna’da popüler bir televizyon kişiliği haline gelen Zelensky, 2019 yılında Ukrayna devlet başkanlığına aday oldu ve seçimleri kazanarak Ukrayna’nın en genç devlet başkanı oldu. Zelensky, devlet başkanlığı görevine başladıktan sonra, ülkenin iç ve dış politikalarında önemli değişiklikler yapmaya çalıştı. 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın işgal hareketinin başlamasıyla Zelensky uluslararası arenada daha da bilindik bir siyasetçi hâline geldi.

Zelensky’nin popülaritesinin artmasıyla geçmişte oyunculuk kariyeri boyunca sergilediği performanslardan görüntüler gündeme geldi.

 

zelensky-dans-videosu

 

Bunlardan en çarpıcı olanı Ukraynalı Kazaky adlı grubun klibinin parodisi niteliğindeki 2014 yılında sergilediği topuklu ayakkabılı ve yarı çıplak dans performansıydı.

 

 

 

Ve (bir süpermarkette tamamen çıplak dolaşan iki kadının görüldüğü Nikita – Verevki’nin (NikitA -Веревки) “Ropes” adlı parçasının klibinin parodisi olan) süpermarkette çıplak dans ettiği skeci…

 

zelensky-ciplak-dans

 

https://www.youtube.com/watch?v=b8dSNKVdlgs

 

 

Görüntüde Dans Eden Kişinin Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky Olduğu İddiası Doğru Değil

Videoda oryantal figürler sergileyen erkek Volodimir Zelensky değil, Pablo Acosta adlı Arjantinli dansçı.

Yanlış İddia

 

Zelensky’nin oyunculuk ve komedyenlik kariyeri boyunca çeşitli skeçlerinden görüntülerine ilaveten sosyal medya platformlarında fiziken kendisine benzeyen dansçıların görsellerinin de paylaşıldığı görülüyor.

 

Burak Turna (1909) (@burak_turna): “Ukrayna’nın kurtarıcısı Zelensky… İtalyanlar nedense çadırlarında zenne veya daha değişik biçimlerde kullandıkları tipleri toplumların lideri haline getirirken hem o toplumlarla dalga geçiyor hem de bu tipolojiyi aşağılıyor gibi…”

 

zelensky-sanilan-dansci

 

Videoda oryantal figürler sergileyen erkek Volodimir Zelensky değil. Pablo Acosta adlı Arjantinli oryantal dansçının videosu, fizikî benzerlik nedeniyle Zelensky’e ait sanılmış.

 

 

zelenskiy-korumasi

 

Pablo Acosta

 

zelensky sanilan dansci

 

Acosta’nın sosyal medya hesaplarında paylaştığı dans videolarından birkaçı şu şekilde:

 

 

 

Bu defa, Zelensky’nin yüzünün dans eden bir erkeğe eklendiği bir deepfake görüntü dolaşıma sokulmuş.

 

Hatalı aktarım örneği:

 

Türker Ertürk (@Orsatramola): “Kimi seçtiğiniz çok önemli. Bu adam Rusya’ya karşı ABD’nin teşeronluğuna soyundu ve ülkesinin harabeye dönmesine neden oldu.”

 

Videoda dans eden kişi Volodimir Zelensky değil.

 

 

 

Deepfake görüntü:

 

 

 

Zelensky’nin yüzünün kullanıldığı görüntünün orijinali:

 

 

 

İki görüntünün karşılaştırması:

 

zelensky-dans-deepfake

 

Yorumunuzu yazınız...