Ve Bağırdı Annem, Tam Kapıdan Çıkarken: -Yüreğini Ört, İnsanlar Soğuk, Üşürsün.” Sözünün Sahibi Netleştirilemiyor

 

Malumatfurus.org‘da geçmişte kayda değer sayıda şiirin ve vecizenin gerçek sahibine dair inceleme yayımladık. Ancak bazı dizelerin ve sözlerin gerçek sahibini tespit edebilmek mümkün olmayabiliyor.

Bunlardan biri :

“Ve bağırdı annem,
tam kapıdan çıkarken:
-Yüreğini ört,
insanlar soğuk, üşürsün..”

 

Ve tam kapıdan çıkacakken seslendi annem: Yüreğini ört, insanlar soğuk. Üşürsün!” gibi farklı biçimlerde de paylaşılan sözün gerçek sahibini ne yazık ki tespit edemiyoruz.

 

Mezkûr sözün sahibi olarak Tarık Akan, Hikmet Anıl Öztekin, Mehmed Uzun, Lütfü Özcan, Kahraman Araz ve Doğan Sarıkaya gibi birçok farklı isim ileri sürülmüş.

 

Anonim şekilde alıntılanarak kullanılan sözün zaman içerisinde Mehmed Uzun’a ait olduğu belirtilerek yaygın şekilde paylaşılmaya başlandığı anlaşılıyor.

 

Mehmed Uzun adına açılan sosyal medya hesaplarında bahsi geçen ifadelerin paylaşıldığı görülüyor. Sosyal medya platformlarındaki bazı paylaşımlarda Mehmed Uzun’un “Nar Çiçekleri” adlı kitabı bahsi geçen sözün kaynağı olarak alıntılanmış olsa da adı geçen kitapta bu yönde bir ifade geçmiyor (Mehmed Uzun (1995). Nar Çiçekleri Çokkültürlülük Üstüne Denemeler. Belge Yayınları. İstanbul). Mehmed Uzun’un diğer kitaplarında yaptığımız taramada bahsi geçen cümlelere rastlayamıyoruz. 10 Ekim 2007 tarihinde Diyarbakır’da vefat eden Mehmed Uzun’la da bu atfı teyit edemiyoruz.

 

ve-bagirdi-annem-tam-kapidan-cikarken

 

Can Dündar 11 Ekim 2020 tarihinde Mehmed Uzun’la bir fotoğrafıyla birlikte şu dizeleri paylaşmıştı:

 

“Ve bağırdı annem,
tam kapıdan çıkarken:
-Yüreğini ört,
insanlar soğuk, üşürsün..”
—-
Gittin gideli,
buralar zemheri…
Donuyoruz,
insanın ayazından…
#MehmedUzun
11 EKİM 2007

 


Tarafımıza ulaşan Doğan Sarıkaya, bahse konu sözün şahsına ait olduğunu şu şekilde ileri sürdü:

“İyi günler. Yunus Emre yazdı sanılan ‘Kendimi bir nokta kadar küçük hissettiğimde, bakıyorum, anlamlı bir cümlenin somundayım ‘ Sözü ile ve Mehmet Uzun un yazdığı sanılan ‘ senselndi annem, tam kapidan çıkarken: Yüreğini ört, insanlar soğuk üşürsün ‘ Sözü ve daha birkaç söz bana aittir. 2006 yılında facebooktan paylaşmıştım. O paylaşımı gene facebook grubu olan polislerle ilgili paylaşım yapan bir grup , isim belirtmeden paylaştı. Daha sonra facebook u kapattım ama bilgisayarda yedekli var. Bundan hariç blogcu.com/dogannn hesabında da aynı tarihte paylaşımım vardı ama hacklendi.
İyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla”

 

Ne yazık ki, bu ifadeleri ilk defa yazan / dile getiren kişiyi net şekilde ortaya koyabilecek bir delile ulaşamadık.

 

Hamiş: İşbu yazı ilave delil tespiti hâlinde güncellenecektir.

 

Yorumunuzu yazınız...