Yozgat’ta Koronavirüsten Korunmak İçin Bir Vatandaşın Arap Sabunu Yediği İddiası Asılsız

Yozgat’ta koronavirüsten korunmak için bir vatandaşın arap sabunu yediği iddiası doğru değil. İddia parodi içerik yayınlayan bir siteden yayılmış. Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü kayıtlarında bu yönde bir doktor ve hasta mevcut değil.

Yanlış İddia

 

Koronavirüs (Covid-19) salgını bir yanlış bilgi salgınına da evrildi. Daha önce hiç görmediğimiz bir yoğunlukta yanlış bilgi akışı yaşanıyor. Koronavirüs Salgını Hakkında Paylaşılan Asılsız İddialar başlıklı yazımızda bu iddiaları derleyerek aktarmaya çalıştık.

Bugünkü yazımızın konusu ise, geçtiğimiz günlerde öne sürülen, koronavirüs salgınına karşı Yozgat’ta bir vatandaşımızın yoğurda arap sabunu katarak tükettiği iddiası.

Şayiaya göre Yozgat ilimizde yaşayan 43 yaşındaki M. E. isimli şahıs, koronavirüs salgınından korunmak için yoğurda arapsabunu katarak yemesinin ardından rahatsızlandı ve Yozgat Şehir Hastanesi’ne başvurdu.

 

Kanat Atkaya'nın Hürriyet Gazetesi'ndeki "Yenilmesi gereken bazı virüsler" başlıklı 17 Mart 2020 tarihli yazısı
Kanat Atkaya’nın Hürriyet Gazetesi’ndeki “Yenilmesi gereken bazı virüsler” başlıklı 17 Mart 2020 tarihli yazısı

 

Teyit.org bu iddianın doğruyu yansıtmadığını ortaya koymuştu. Köşe yazılarına sıçrayan bu yanlış bilginin arşivi için biz de kısaca doğrusunu aktaralım istedik.

İddianın kaynağı delidenhaber.com adlı parodi içerikli haberler yayınlayan internet sitesi. Sanal alemde bu iddianın ilk izine anılan sitede 11 Mart 2020 tarihinde yayınlanan “Corona Virüsünden Korunmak İçin Arap Sabunu İle Yoğurt Yiyen Yozgatlı Hastaneye Kaldırıldı” başlıklı yazıda rastlanıyor.

 

yozgat koronavirüs

 

Yozgat Şehir Hastanesi ve Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü de Yozgat’ta arapsabununu yoğurda katarak yiyerek fenalaşan bir vatandaşın sağlık birimlerine intikal etmediğini teyit etmiş.

 

Yozgat’ta Bir Vatandaşın Koronavirüse Karşı Arapsabunu ve Yoğurt Yediğini Sanan Yazarlar

Yukarıda aktarıldığı üzere, Hürriyet Gazetesi yazarı Kanat Atkaya, “Yenilmesi gereken bazı virüsler” başlıklı 17 Mart 2020 tarihli yazısında Yozgat’ta bir vatandaşın koronavirüse karşı arapsabunu ve yoğurt yediği iddiasını aktarmış:

 "Yozgatlı Mehmet E.’ye yoğurtla arapsabununu karıştırıp yerse virüsten korunacağını düşündüren cehaleti nasıl yeneceğiz?"

 

yozgat koronavirüs

 

Yorumunuzu yazınız...