Kastamonu’da Çöken Yolu Yapan Şirketin “Yol Sağlamdı Üzerinden Arabalar Geçtiği İçin Çöktü” Açıklaması Yaptığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

“Şimdiye kadar gördüğünüz tüm savunmaları unutun” notuyla sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılan çökmüş karayolu görseline değineceğiz.

Çökmüş karayolunun yer aldığı fotoğrafı ve “Kastamonunda çöken yolu yapan şirketten açıklama gelmiş. ‘Yol sağlamdı üzerinden arabalar geçtiği için çöktü’” ifadelerini içeren görsel fasılalar hâlinde farklı dönemlerde sosyal medyada paylaşılıyor.

 

simdiye kadar gordugunuz butun savunmalari unutun

 

Paylaşılan çökmüş yol fotoğrafı aktarımın aksine Kastamonu’ndan değil, Düzce-Zonguldak yolundan.

26 Mart 2021 tarihinde meydana gelen heyelan sonrasında Düzce-Zonguldak karayolu gece saatlerinde çökmüştü. Bu hadisenin ardından Düzce- Zonguldak Karayolu, 5 Nisan 2021 tarihinde çift yönlü olarak trafiğe açılmıştı.

 

duzce zonguldak karayolu coktu

 

duzce zonguldak yolu coktu

 

Yoğun yağış sonrasında Düzce’yi Zonguldak’a bağlayan D-655 Karayolu’nun Akçakoca’dan Düzce istikametine Çiçekpınar mevkiindeki 85 metrelik bölümde iki şeritlik göçük ilgili dönemde basın tarafından görüntülenerek aktarılmıştı.

 

 

85 metresi çöken ve yolun büyük bölümünde çatlakların olduğu Düzce-Akçakoca-Karadeniz Ereğli Yolu, Limak Holding tarafından 2012 yılında inşa edilmişti. Limak Holding’in internet sitesindeki tamamlanan projeler bölümünde bahse konu yol inşaatına yer verildiği görülebiliyor.

 

duzce akcakoca karadeniz ereglisi limak holding

 

Limak Holding‘in söz konusu yolun çökme nedeni ile ilgili “yol sağlamdı üzerinden arabalar geçtiği için çöktü” şeklinde ya da başka bir açıklamasına internet sitelerinde, basın organlarında ya da sosyal medya platformlarında rastlanamıyor.

İddiayı daha önce Doğruluk Payı ve Teyit.org ele almıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...