Güneri Cıvaoğlu, Milliyet Gazetesi’nde 15 Mayıs 2016 tarihinde yayınlanan “Müzik Şöleni” başlıklı yazısında Said Nursi’nin sürgüne yollandığı yerler hakkında yanlışa düşmüş:

"Tarihten bir “zorunlu ikamet” yaprağı daha...Said-i Nursi tek parti döneminde, Bozcaada’da zorunlu ikamete mahkum edilir. Dinlediğime göre, o süreçte Bozcaada’daki şaraplık bütün üzüm bağları yok edilir. Şimdiki bağlar Said-i Nursi’den sonraki yılların asmalarından oluşuyor."

Said-i Nursi, Barla, Emirdağ, Kastamonu’ya sürgün edilmiştir. Bozcaada’ya değil.

Said-i Nursi’nin tarihçe-i hayatı konusunda uzman olan Necmettin Şahiner’e göre de böyle bir durum yok:

"Böyle bir şey yok. Uydurma. Said Nursi, Barla, Emirdağ, Kastamonu'ya sürgün gönderiliyor. Van'dan alıp Burdur'a getiriyorlar. Burdur'da 8 aylık bir hayatı var. Burdur'dan sonra 20 gün Isparta'da kalıyor. 1 Mart 1927'den 24 Temmuz 1934'e kadar Barla'da kalıyor. Sonra Isparta'ya getiriyorlar. 8 ay kalıyor Isparta'da. Sonra Eskişehir hapsi. Ardından Kastamonu. Sonra Denizli hapsi. Denizli'den sonra da Emirdağ'a sürgün ediliyor. Bozcaada'da zorunlu ikamet gibi bir durum yok"

“Ağabeyler Anlatıyor” kitaplarının yazarı Ömer Özcan da bugüne kadar böyle bir iddiayı duymadığını, Cıvaoğlu’nun hangi belgeye dayanarak bunu ileri sürdüğünü ortaya çıkarması gerektiğini vurgulamış.

Kaynak: Risale Haber | “Şarap yazısında Said Nursi’yi Bozcaada’ya sürgün etti”

Yorumunuzu yazınız...