Yavuz Bahadıroğlu, Yeni Akit Gazetesi’nde 2 Kasım 2016 günü yayınlanan “Osmanlı Demokrasisi” başlıklı yazısında İtalyan Diplomat Luigi Ferdinando Marsigli hakkında birkaç yanlışa düşmüş:

"Türk-İslâm düşmanı İngiliz diplomat Marsigli, 1732’de La Haye’de yayınladığı hatıratının birinci cildinin 28-29. sayfalarında Osmanlı devlet sistemini şöyle anlatıyor"

İngiliz değil İtalyan‘dır.

İlaveten, Marsigli, 1730 yılında vefat etmiştir. Dolayısıyla, 1730 yılında vefat ettikten 2 yıl sonra 1732 yılında hatırat yayınlaması beklenemez (Vefatının ardından Stato Militare dell’Impero Ottomano adlı eseri başkalarınca yayınlanmıştır).

12 Ağustos 2015 tarihli “Vakıf devlet, vakıf millet ve Osmanlı demokrasisi” başlıklı yazısında ise Marsigli’nin ismi ile ilgili bir karışıklık oluşturmuş:

"Bunların arasında özellkle diplomat Comte de Marsigli’nin tespitleri dikkate değer, çünkü Marsigli bir İslam-Türk düşmanıdır."

Diplomatın adı Comte de Marsigli değildir. Luigi Ferdinando Marsigli‘dir. Fransızca Kont ünvanı eklenerek “Count de Marsigli” olarak da adlandırıldığı vakidir. Ancak, İngiliz olduğunu iddia ettiği aslen İtalyan olan Marsigli’yi Fransızca bir hitap üzerinden adlandırması da ilginçtir.

Yorumunuzu yazınız...