Videodaki Doktorun İnsanların Koronavirüs Yerine 5G Nedeniyle Oksijensizlikten Öldüğünü Söylediği İddiası Asılsız

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada bir doktorun yayınladığı bir video kaydında koronavirüs hastalarının 5G nedeni ile oksijen yetmezliğinden ötürü hayatlarını kaybettiklerini söylediğine dair bir iddia dolaşıma girdi.

 

 

Bu iddiayı içeren paylaşımlardan bazıları şöyleydi:

“Amerikalı doktor “COVID-19′ DEĞİL – insanlar oksijen eksikliğinden ölüyorlar” dedi.”

“İnsanlar Corona dan değil 5G teknolojisinin yarattığı oksijen yetmezliğinden ölüyorlar demiş doktor”

 

oksijen yetmezliği 5g
Bahse konu doktorun video kaydında koronavirüs hastalarının 5G nedeni ile oksijen yetmezliğinden ötürü hayatlarını kaybettiklerini belirttiğini öne süren paylaşım

 

beş g oksijen yetmezliği
Bahse konu doktorun video kaydını bağlamından kopartarak 5G ile oksijen yetmezliği arasında ilişki kurulan paylaşım

 

Görüntüdeki Doktor Koronavirüs Hastalarının 5G Nedeniyle Oksijen Yetmezliğinden Ötürü Öldüğünü Söylemiyor

Bu iddiayı paylaşanların atladığı bir gerçek var: Videodaki şahıs kayıt esnasında böyle bir cümle kullanmıyor.

İddianın kökeni David Icke adlı İngiliz komplo teorisyeninin manipülasyonuna dayanıyor. David Icke, videodan bir ekran görüntüsünü kullanarak kayıtta dile getirilen hususu aktarmak yerine kendi 5G komplo teorilerini desteklemek için böyle bir iddia öne sürmüş.

 

David Icke 5g oksijen yetmezliği
David Icke’ın bahsi geçen doktorun video kaydını bağlamından kopartarak 5G ile oksijen yetmezliği arasında ilişki kurduğu paylaşımı

 

Peki video kaydında dile getirilen husus neydi?

Videoda görülen kişi ABD’nin New York eyaletinden Doktor Cameron Kyle-Sidell. Doktor Sidell, (özellikle kronik hastalık sahibi olan) koronavirüs hastaları için kullanılan solunum makinelerinin kendilerine yanlışlıkla zarar verdiği yönünde uyarılarda bulunan bir isim.

Dr. Sidell,  ventilatörler vasıtasıyla sağlanan yüksek basıncın hastaların solunum tüplerinin yerleştirildiği akciğerlerine zarar verdiğini gözlemlediğini belirterek basınç yerine oksijen verilmesine odaklanılması gerekliliğini vurgulamaktadır.

Paylaşılan videoya koyduğu açıklamada da ABD’li doktor bu hususu şöyle vurgulamıştır:

“Patients need OXYGEN NOT PRESSURE!!! The ventilators may be causing lung damage because of PRESSURE. Needs to be immediately investigated. 100,000 – 250,000 Americans at risk of lung injury. Change can happen. The time is NOW!!”

“Hastalara BASINÇ DEĞİL OKSİJEN gerekir!!! Ventilatörler BASINÇ nedeniyle akciğer hasarına neden olabilir. Derhal araştırılması gerekiyor. 100.000 – 250.000 Amerikalı akciğer hasarı riski altında. Değişim gerçekleşebilir. Şimdi tam zamanı”

 

https://www.youtube.com/watch?v=QWaq8HoEROU

 

Bahsi geçen video kaydı ya da Cameron Kyle-Sidell’in kanalındaki diğer kayıtlar dinlendiğinde içlerinde 5G’nin oksijen yetmezliğine yol açtığına dair bir yorumda bulunulmadığı görülmektedir.

5G kullanımının oksijen yetmezliğine yol açtığına dair bir klinik bulguya ya da konuyla ilgili araştırmaya rastlayamadık.

 

* Tespiti için Tevfik Uyar‘a teşekkürlerimizle…

 

Yorumunuzu yazınız...