Gün Gelecek Demokratikleşme Adına Andımızı Kaldıracaklar. Türküm Demek Ayıpken, Türbanlılar Kamuda Cirit Atacak” Sözünün Sahibinin Aziz Nesin Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz, Aziz Nesin’in hiç var olmayan bir kitabında hiç geçmediği hâlde yine de kendisine atfedilen “Gün gelecek demokratikleşme adı altında andımızı kaldıracaklar. Türküm demek ayıpken, türbanlılar kamuda cirit atacak” ifadeleri.

Anılan sözün 1994 yılında yayımlanan “Ben Demiştim” adlı kitabının 14. sayfasında geçtiği iddiasıyla Aziz Nesin’e atfedildiği görülmektedir.

 

aziz nesin ben demiştim

 

aziz nesin ben demiştim 1994

 

aziz nesin ben demiştim gün gelecek

 

Paylaşılan ifadeler ilk defa 2013 yılında Aziz Nesin’in 1994 yılında yayımlanan “Ben Demiştim” adlı kitabında geçtiği iddiasıyla dolaşıma girmiş. Ancak, iddianın aksine Aziz Nesin’in “Ben Demiştim” adlı bir kitabı yok.

Bahse konu ifadelerin Aziz Nesin tarafından dile getirildiğine dair de 2013 yılı öncesinden ya da sonrasında herhangi bir güvenilir kaynağa rastlayamıyoruz.

Aziz Nesin Vakfı tarafından yürütülen Aziz Nesin Arşivi adlı sosyal medya hesabı da bahse konu ifadelerin Aziz Nesin’e ait olduğu iddiasını “Gün gelecek söylemediği sözler yazmadığı bir kitaptan alıntılanarak A. Nesin’e atfedilecek. Yaygın bir hata, uyaralım!” ifadeleriyle tekzip etmişti.

Bahse konu vecize atfının, “kamuda türban” tartışmalarının hararetlendiği dönemde gerçekleştirilmiş bir trolleme olduğu kanaatindeyiz.

 

ben demiştim aziz nesin

 

Gün Gelecek Demokratikleşme Adına Andımızı Kaldıracaklar. Türküm Demek Ayıpken, Türbanlılar Kamuda Cirit Atacak” Sözünü Aziz Nesin’e Ait Sanan Yazarlar

Nihal Bengisu Karaca, 2 Ekim 2013 tarihli sosyal medya paylaşımında “Aziz Nesin’in ileri görüşlülüğü” notuyla bahse konu sözü içeren görseli paylaşmıştı.

Cumhuriyet’teki “Demokratikleşmeme…” başlıklı yazısında (3 Ekim 2013) Orhan Erinç, Aziz Nesin’in var olmayan “Ben Demiştim” adlı kitabında bu söze yer verdiğini iddia etme malumatfuruşluğuna düşmüştü:

"Sonunda Aziz Nesin bir kez daha haklı çıktı. 1994 yılında yayımlanan “Ben Demiştim” adlı kitabında bugünleri şöyle bilmişti: “Gün gelecek demokratikleşme adına Andımız’ı kaldıracaklar, Türküm demek ayıpken türbanlılar kamuda cirit atacak.”"

Cumhuriyet’teki “İki Gâvur İzmirli!” başlıklı 11 Ekim 2013 tarihli yazısında Özgen Acar, Orhan Erinç’in yukarıda bahsi geçen satırlarını alıntılarken Aziz Nesin’in “Ben Demiştim” adında bir kitabının bulunmadığını atlamış:

"Tayyipistan Cumhuriyeti Aziz Nesin’i güncelleştiriyor... Benim gibi nüfus kâğıdı eskimiş ya da benden sonraki kuşak yazarlar son bir hafta içinde Aziz Nesin’i andılar. 2 Ekim’de bu köşede, usta yazar Aziz Nesin yaşasaydı, Tayyip’in paketi hakkında ne yazacağını merak ettiğimi belirterek onun “Büyüklere Masallar” kitabına gönderme yapmıştım. Ardından Orhan Erinç Cumhuriyet’te köşesinde şöyle yazdı: “Sonunda Aziz Nesin bir kez daha haklı çıktı. 1994 yılında yayımlanan ‘Ben Demiştim’ adlı kitabında bugünleri şöyle bilmişti: ‘Gün gelecek demokratikleşme adına Andımız’ı kaldıracaklar, Türküm demek ayıpken türbanlılar kamuda cirit atacak.”"

Sözcü’deki 20 Ekim 2013 tarihli “Vecizeler” başlıklı köşesinde Kemal Baytaş’ın anılan ifadeleri Aziz Nesin’e atfettiği görülüyor.

Söke Ekspres’teki “Dr. Reşit Galip ve Andımız” başlıklı yazısında (23 Ekim 2013) Söke ADD Başkanı Cafer Şahin de bu hataya düşmüştü:

"Aziz Nesin Sivas Madımak’ta kara yobazın elinden son anda yanmaktan kurtulduktan sonra 1994 yılında yayınlanan 'Ben Demiştim' kitabında bu günü bilmiş, gün gelecek demokratikleşme adına Andımız kaldırılır, Türküm demek ayıpken, türbanlılar kamuda cirit atacak diye yazarak, yine haklı çıkmıştır."

Lütfi Kaleli de “Şeriatlaştırılan Türkiye” adlı kitabında Aziz Nesin’in bu sözlerini 1994’te yayımladığı “Ben Demiştim” adlı kitabında aktardığını öne sürmüştü.

 

türküm demek ayıpken türbanlılar kamuda cirit atacaklar

Yorumunuzu yazınız...