Allah Parmaklarımızın Arasında Boşluk Bıraktı. Bizim İçin Yaratılan Kişi Gelip O Boşluğu Doldursun Diye” Sözünün Aziz Nesin’e Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Allah parmaklarımızın arasında boşluk bıraktı. Bizim için yaratılan kişi gelip o boşluğu doldursun diye” sözü Aziz Nesin’e ait değildir. Aziz Nesin’in dine bakış açısıyla bu söz uyuşmamaktadır. Bahse konu sözün 2010 yılında ilk kez sanal dünyada paylaşılmasından bir süre sonra Aziz Nesin’e atfedilir hâle geldiği anlaşılmaktadır. 

 

Son dönemde sosyal medyada duygu yüklü paylaşım yapan birtakım profillerde rastladığımız bir söz var sahipliği Aziz Nesin’e atfedilen:

“Allah parmaklarımızın arasında boşluk bıraktı. Bizim için yaratılan kişi gelip o boşluğu doldursun diye”

Tahmin edeceğiniz üzere bu söz Aziz Nesin’e ait değil.

El ele tutuşan çift

İlk bakışta, bu sözün neden Aziz Nesin’e ait olamayacağını, vecizenin ilk kelimesinde gizli olduğunu anlayabilirsiniz. Sözün devamını düşündüğünüzde de, sözün içerik ve üslup açısından Aziz Nesin’e ait olamayacağına kanaat getirebilirsiniz.

Aziz Nesin’in dine bakış açısı herkesin malûmu. Kendisini ateist olarak tanımlayan Aziz Nesin’in, “tek tanrıcılık”, “yaratılış” ve “kadercilik” yüklü böyle bir sözü söylemesi mümkün görünmüyor.

Kaleme aldığı “Ve Hüve” başlıklı şiirle Aziz Nesin’in dine bakış açısını örnekleyecek olursak (Kendini Yakalamak, 1988):

 

VE HÜVE

 

Ben varken varsın ancak

Ben yokken sen de yoksun

Olmadığımda olmayacaksın

Varlığını varlığıma borçlusun

 

Sen ki evreni yarattın

Ey yaratılanı yaratan

Senden büyük insan

O ki yaratanı yaratan

 

(Nesin Vakfı, 9 Ağustos 1980)

 

Bu sözlerin Aziz Nesin’e nasıl atfedildiğinin safahatini incelediğimizde ise, vecizenin Aziz Nesin’e ilaveten Ceyhun Yılmaz gibi isimlere de atfedildiği, 2011 yılından önce sanal alemde izine rastlanamadığı görülüyor.

Sanal alemde geriye dönük bir arama yaptığımızda ise bu sözün ilk defa 21 Ağustos 2010 tarihinde “insansevmek” adlı Twitter profilinde geçtiğini; “BeatrixKiddo” adlı Twitter profilinde 11 Aralık 2010 tarihinde ilk kez Aziz Nesin’e atfedildiğini görüyoruz. Sosyal paylaşım platformları haricinde bu sözü Aziz Nesin’e atfeden ilk internet sitesinin ise 22 Aralık 2010 tarihinde yayımlanan “Aziz Nesin” başlıklı sayfası ile Taşkın Yılmaz‘ın internet sitesi olduğu anlaşılıyor.

Yani, 2010 yılı Aralık ayı öncesinde var dahi olmayan bir söz, uydurulmasının yaklaşık 4 ay akabinde Aziz Nesin’in kaleminden ya da ağzından çıkmış gibi paylaşılıyor ve viral hale geliyor. 

 

 

Ne mutlu bize ki, herhangi bir köşe yazarı bu hataya “şimdilik” düşmemiş. Düşen olur mu, ilerleyen zaman içerisinde göreceğiz…

 

Yazıyı, Aziz Nesin Arşivi adlı profilin yaptığı mizahî paylaşımla kapayalım (Nesin’in böyle bir sözü ya da kitabı olmadığını aktaralım yine de).

 

aziz nesin Allah aşkına

 

Allah parmaklarımızın arasında boşluk bıraktı

 

Yorumunuzu yazınız...