Aldatan Kişinin Cinsiyeti Ne Olursa Olsun, Medeni Hâli Şerefsizdir” Sözünün Aziz Nesin’e Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Malumatfurus.org‘da birçok vecizenin sahipliği izafe edilen kişiye aslında ait olmadığını ortaya koymuştuk. Bu yöndeki analizleri nasıl gerçekleştirdiğimizi de “Bir Vecize Ya da Şiirin Sahibini Tespit İçin İzlenebilecek Adımlar” başlıklı yazımızda aktarmıştık. İşbu yazıda da bahse konu metotları kullanarak bir diğer vecize incelemesini gerçekleştireceğiz.

Bugünkü konumuz, “aldatma” eyleme gündeme geldiğinde sıklıkla alıntılanan ve Aziz Nesin’e sahipliği atfedilen “Aldatan kişinin cinsiyeti ne olursa olsun, medeni hali şerefsizdir” vecizesi.

 

Aldatan Kişinin Cinsiyeti Ne Olursa Olsun Medeni Hâli Şerefsizdir
İstiklâl Gazetesi’nin  “Aldatan kişinin cinsiyeti ne olursa olsun, medeni hali şerefsizdir” sözünü hatalı şekilde Aziz Nesin’e atfeden paylaşımı

 

Aldatan Kişinin Cinsiyeti Ne Olursa Olsun Medeni Hâli Şerefsizdir
“Aldatan kişinin cinsiyeti ne olursa olsun, medeni hali şerefsizdir” sözünü hatalı şekilde Aziz Nesin’e atfeden paylaşım

 

Aziz Nesin’e ait eserlerin elektronik kopyaları üzerinde yaptığımız taramada bu sözün Aziz Nesin’e ait olduğuna dair bir iz bulamadık.

Bahse konu sözü Aziz Nesin’e ait olduğu iddiasıyla aktaran paylaşımların herhangi birinin kaynak atfı içermediği, Aziz Nesin tarafından bu sözün hangi eserde, nerede ve ne zaman dile getirildiğini belirtmediği görülmektedir.

Aldatan kişinin cinsiyeti ne olursa olsun, medeni hali şerefsizdir” vecizesinin 2011 yılı öncesinde arama motorlarında bir izine rastlayamıyoruz. Yaptığımız tarama, 2011 yılında bu sözün ilk kez zuhur ettiğini gösteriyor. 2011 yılında sosyal ağlarda paylaşılmaya başlanan bahse konu bu sözün 2012 yılı öncesinde Aziz Nesin’e ait olduğuna yönelik sanal alemde herhangi bir atıf yer almazken, bir anda Aziz Nesin’e izafe edilir hâle geldiği görülmektedir (Anonim bir söz, nasıl olduysa vefatının 16 yıl sonrasında bir anda Aziz Nesin’in oluvermiş).

Aziz Nesin Vakfı tarafından yönetilen sosyal medya hesabı da “Aldatan kişinin cinsiyeti ne olursa olsun, medeni hali şerefsizdir” sözünün Aziz Nesin’e ait olmadığını belirtmektedir.

 

Aldatan kişinin cinsiyeti ne olursa olsun medeni hali şerefsizdir

 

“Aldatan Kişinin Cinsiyeti Ne Olursa Olsun, Medeni Hâli Şerefsizdir” Sözünün Aziz Nesin’e Ait Olduğunu Sanan Yazarlar 

Yanlış ifadeleri yanlış kişilere atfetme konusunda rekora koşan Reha Muhtar, Vatan Gazetesi’ndeki “Muhammed Ali… “Ben Amerika’yım…”” başlıklı 9 Haziran 2016 tarihli yazısında bahse konu vecizeyi hatalı şekilde Aziz Nesin’e atfetmişti.

 

* Kapak görseli: Freepik

Yorumunuzu yazınız...