Aziz Nesin’in “Ben Demiştim” Adında Bir Kitabının Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada bazı paylaşımlarda ve gazetelerde yayımlanan bazı köşe yazılarında Aziz Nesin’in 1994 yılında “Ben Demiştim” adında bir kitap yayımladığı iddia edilmişti. Hatta, Nesin’e atfedilen “Gün gelecek demokratikleşme adı altında andımızı kaldıracaklar. Türküm demek ayıpken, türbanlılar kamuda cirit atacak” ifadeleri de bahse konu kitabın 14. sayfasında geçtiği öne sürülerek paylaşılmıştı.

 

aziz nesin ben demiştim

 

aziz nesin ben demiştim 1994

 

Ancak, sanılanın aksine Aziz Nesin’in “Ben Demiştim” adlı bir kitabı yok. Aziz Nesin tarafından yayımlanan eserleri taradığımızda 1994 ya da başka bir yılda bu isimle yayımlanmış bir kitabının olmadığı görülüyor.

Aziz Nesin Vakfı tarafından yürütülen Aziz Nesin Arşivi adlı sosyal medya hesabı da Aziz Nesin’in böyle bir kitap yazmadığını “Gün gelecek söylemediği sözler yazmadığı bir kitaptan alıntılanarak A. Nesin’e atfedilecek. Yaygın bir hata,uyaralım!” ifadelerini kullanarak teyit etmişti. Nesin Yayınevi katalogunda da bu isimde bir kitap yer almıyor.

Aziz Nesin’in “Ben Demiştim” adında bir kitabının olduğu iddiasının, “kamuda türban” tartışmalarının hararetlendiği dönemde gerçekleştirilmiş bir trolleme sonucu olduğu kanaatindeyiz.

Gün gelecek demokratikleşme adı altında andımızı kaldıracaklar. Türküm demek ayıpken, türbanlılar kamuda cirit atacak” sözünün Aziz Nesin’e ait olduğu iddiasının da doğruluk payı bulunmuyor.

Saffet Ulusoy, Gürkan Hacır, Ata Nirun gibi yazarların “Ben Demiştim” adında yayımlanmış kitaplarının bulunduğu görülse de, bahse konu kitaplarının hiçbirinin 1994 yılında yayımlanmadığı anlaşılmaktadır.

 

Aziz Nesin’in “Ben Demiştim” Adlı Bir Kitabının Bulunduğunu Sanan Yazarlar

Cumhuriyet’teki “Demokratikleşmeme…” başlıklı yazısında (3 Ekim 2013) Orhan Erinç, Aziz Nesin’in var olmayan “Ben Demiştim” adlı kitabında var olmayan bir sözü alıntılamıştı:

"Sonunda Aziz Nesin bir kez daha haklı çıktı. 1994 yılında yayımlanan “Ben Demiştim” adlı kitabında bugünleri şöyle bilmişti"

Cumhuriyet’teki “İki Gâvur İzmirli!” başlıklı 11 Ekim 2013 tarihli yazısında Özgen Acar, Aziz Nesin’in “Ben Demiştim” adında bir kitabının bulunmadığını atlamıştı:

"Ardından Orhan Erinç Cumhuriyet’te köşesinde şöyle yazdı: “Sonunda Aziz Nesin bir kez daha haklı çıktı. 1994 yılında yayımlanan ‘Ben Demiştim’ adlı kitabında bugünleri şöyle bilmişti..."

Nihal Bengisu Karaca, 2 Ekim 2013 tarihli sosyal medya paylaşımında Aziz Nesin’in var olmayan Ben Demiştim adlı kitabının alıntılandığı görseli paylaşmıştı.

Söke Ekspres’teki “Dr. Reşit Galip ve Andımız” başlıklı yazısında (23 Ekim 2013) Söke ADD Başkanı Cafer Şahin de bu hataya düşmüştü:

"Aziz Nesin Sivas Madımak’ta kara yobazın elinden son anda yanmaktan kurtulduktan sonra 1994 yılında yayınlanan 'Ben Demiştim' kitabında bu günü bilmiş, gün gelecek demokratikleşme adına Andımız kaldırılır, Türküm demek ayıpken, türbanlılar kamuda cirit atacak diye yazarak, yine haklı çıkmıştır."

Lütfi Kaleli de “Şeriatlaştırılan Türkiye” adlı kitabında Aziz Nesin’in 1994 yılında “Ben Demiştim” adında bir kitap yayımladığı iddiasına yer vermişti.

 

Yorumunuzu yazınız...