Fotoğrafın 1955 Yılında Malatya – Arapkir Arasında Çalışan İçinde Sobası Yanan Üstünde Dumanı Tüten Yolcu Otobüsüne Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

1955 Malatya Arapkir arası içinde sobası yanan üstünde dumanı tüten bir yolcu otobüsü” notuyla paylaşılan görsel, Slobodan Sijan’ın yönetmenliğini yaptığı 1980 yapımı “Kim Şarkı Söylüyor?” (“Ko To Tamo Peva”) adlı filmden bir kare.

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada 1955 yılında Malatya – Arapkir arasında çalışan sobalı otobüse ait olduğu iddiasıyla aşağıdaki görselin paylaşıldığı görülüyor.

 

malatya arapgir istanbul

 

Hatalı aktarım içeren sosyal medya paylaşım örneği:

 

Sobalı otobüse bindiniz mi ?

 

1955 Malatya Arapkir arası içinde sobası yanan üstünde dumanı tüten bir yolcu otobüsü….

 

sobali otobus 1955 malatya arapkir

 

Üzerinde Malatya, Arapgir ve İstanbul yazılı sobalı otobüs görseli Slobodan Sijan’ın yönetmenliğini yaptığı 1980 yapımı “Kim Şarkı Söylüyor?” (“Ko To Tamo Peva” / “Who Sings Over There”) adlı filmden bir kare.

 

otobus soba

 

sobali otobus

 

1981 yılında Cannes Film Festivali’nin Un Certain Regard bölümünde gösterilmiş başarılı bir hiciv sineması örneği olan “Kim Şarkı Söylüyor?” İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar’ın Yugoslavya’ya girdiği tarihten bir gün önce kırsaldan Belgrad’a yapılan otobüs yolculuğunu birbirinden renkli karakterlerle anlatmıştı.

 

ko to tamo peva

 

Onedio, söz konusu filmin konusu hakkında şöyle bir özet sunmuştu:

“Tarih 5 Nisan 1941… Savaşın kapısında olduğu karışıklık içindeki Sırbistan topraklarında, Belgrad’a gitmek üzere otobüs bekleyen bir savaş gazisi, iki çingene, bir Nazi sempatizanı, bir şarkıcı, bir hastalık hastası, bir avcı ve yeni evli bir çift. Bu kozmopolit güruha bir nevi önderlik eden paragöz ama aynı zamanda da prensip sahibi otobüs işletmecisi ve oğlu. Bu garip tayfanın hâlihazırda kendi başlarına açacakları dertlerden başka bir de savaşı bekleyen tedirgin Sırbistan insanıyla yaşayacakları münasebetlerden ortaya çıkacak huzursuzluklar söz konusu olunca; Belgrad’a kadar giden bu uzun ve çetrefilli yol bir şetaret havasına bürünüyor.”

 

kim sarki soyluyor

 

Filmin tamamını aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla izleyebilirsiniz:

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...