Bağcılar’daki Taksi Durağında “Sıfırın Tek Sayı Mı Çift Sayı Mı Olduğu” Tartışması Üzerine Yaşanan Kavga Sonrasında Bir Taksicinin Gözaltına Alındığı İddiası Doğru Değil

Koronavirüs salgını karşısında alınan tedbirler kapsamında ticari taksilerin gece yarısı trafiğe çıkışlarının son hanesine göre belirlenmesi kararının alınmasının ardından taksi durağında 0’ın (sıfır) tek ya da çift sayı olup olmadığı üzerinden çıkan tartışma sonucu kavga edildiği iddiası doğru değil. İddia, kilickusanan uzantılı Twitter kullanıcısının uydurması sonucu viral hale gelmiş. “Sıfır tek sayı mı çift sayı mı?” kavgasını uyduran Twitter kullanıcısı bu eylemi için “goygoy olsun diye yaptım” yorumunda bulunmuştu.

Yanlış İddia

 

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs salgını dolayısı alınan tedbirler kapsamında 30 Mart 2020 tarihi gece yarısı saat 00.01’den itibaren İstanbul, Ankara, İzmir’de ticari taksilerin trafiğe çıkışlarında plakasının son hanesine göre kısıtlamaya gidileceğini açıkladığı dönemde uydurulan bir iddia hâlâ gerçek sanılarak paylaşılıyor.

 

Salgına karşı alınan tedbir kararının duyurulmasının ardından sosyal medyada 29 Mart 2020 günü Bağcılar’da bir taksi durağında sıfırın (0) tek sayı mı çift sayı mı olduğuna dair kavga edildiği, kavga sonucu 2 yaralı olduğu ve bir taksicinin gözaltına alındığı yönünde bir paylaşım yapıldı.

 

Bu uydurma iddia (aralarında Cüneyt Özdemir’in de bulunduğu) kayda değer sayıda kişi tarafından gerçek sanılarak paylaşıldı.

 

 

Bağcılardaki taksi durağında sıfırın tek sayı - çift sayı olduğuna dair kavga edildiği iddiasını içeren paylaşım
Bağcılardaki taksi durağında sıfırın tek sayı – çift sayı olduğuna dair kavga edildiği iddiasını içeren paylaşım

 

2023 yılı Aralık ayında haber paylaşan bazı sosyal medya platformları bu uydurma iddiayı gerçek olarak sunmayı sürdürdü.

 

Medyanın Elli Tonu (@Medyanin50Tonu): “⭕️ Bağcılar’da bir taksi durağında ‘0 tek sayıdır çift sayıdır’ kavgası: 2 yaralı, bir taksici gözaltında.”

 

“Sıfır Tek Sayı Mı Çift Sayı Mı” Konulu Taksici Kavgası İddiası Uydurma

Bağcılardaki taksi durağında sıfırın tek sayı veya çift sayı olduğuna dair kavga edildiği iddiası doğru değil.

Bağcılar’da bir taksi durağında ‘0 tek sayıdır çift sayıdır’ kavgası: 2 yaralı bir taksici gözaltında” şeklinde paylaşımını yapan şahıs, gelen tepkilerin ardından “Bu twitlerdeki tüm karakterler ve olayların gerçek kurumlarla ilgisi yoktur. tamamen hayal ürünüdür” diyerek sıfırın tek ya da çift sayı olduğuna dair yapılan kavganın gerçek olmadığını ifade etti.

 

bagcilarda-taksi-duraginda-kavga
Bağcılardaki taksi durağında sıfırın tek sayı – çift sayı olduğuna dair kavga edildiği iddiasını içeren paylaşım

 

Bahse konu paylaşımı yapan sosyal medya kullanıcısı, paylaşımlarının ardından “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama suçu”ndan işlem yapılmak üzere gözaltına alınarak Bağcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Sevk edildiği Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifadesi alınan bilgisayar yazılımcısı olduğu belirlenen Ceyhun T. (38) daha sonra serbest bırakıldı.

Adı geçen şahsın, yaptığı paylaşım için “Goygoy olsun diye yaptım” dediği öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, asılsız bilgi paylaşımları yapan şahsın gözaltına alındığı, şahıs hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan işlem yapıldığı belirtildi.

Açıklama metni şöyleydi:

“29.03.2020 tarihinde bir sosyal medya uygulaması üzerinden “Bağcılar’da bir taksi durağında “0 tek sayıdır çift sayıdır kavgası: 2 yaralı bir taksici gözaltında” içeriği ve altındaki yorum kısmında asılsız bilgi paylaşımları yapan şahsın yakalanmasına yönelik İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bağcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yapılan çalışmalar kapsamında;

Bahse konu paylaşımları yaptığı belirlenen Ceyhun T. (38) isimli şahıs, 31.03.2020 tarihinde ilimiz Çekmeköy ilçesindeki ikametinde yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Konu ile ilgili herhangi bir aranma yada suç kaydı bulunmayan ve “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçundan hakkında işlem yapılan şüpheli şahıs, 01.04.2020 tarihinde adli makamlara sevk edilecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

 

 

taksi sıfır tek çift kavgası

 

Yorumunuzu yazınız...