TBMM’de Hayatını Kaybeden Vekiller

 

Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) devam etmekte olan Bütçe Kanunu görüşmelerinde 12 Aralık 2023 günü konuşmasını bitirdiği sırada fenalaştı. Bitmez’in yanına koşan milletvekilleri kalp masajıyla ilk müdahaleyi yaptı. Daha sonra Meclisin nöbetçi sağlık ekibi Bitmez’e müdahale etti. Uzun süren kalp masajının ardından hastaneye kaldırılan Bitmez, yoğun bakıma alındı. Durumu kritik seyreden Hasan Bitmez, hastaneye kaldırılmasının 2 gün sonrasında 14 Aralık 2023 günü yaşamını yitirdi.

Filistin konulu konuşma yaptığı sırada fenalaşarak hayatını kaybeden Hasan Bitmez için Meclis’te tören düzenlendi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, yaptığı açıklamada partisinin Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in TBMM Genel Kurulunda fenalaştıktan sonra tedavi gördüğü hastanede vefatını Türk siyasi tarihinde de bir ilk olarak niteledi.

Karamollaoğlu, Bitmez’in vefatı hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Türk siyasi tarihinde de bir ilk vuku bulduğu gibi. Kendisi görüşlerini, düşüncelerini güzel bir tarzla Meclise arz ettikten hemen sonra maalesef bir kalp kriziyle karşı karşıya kaldı. Ondan sonra da şuurunu toparlayamadı.”

TBMM’de bütçe görüşmeleri sürerken Genel Kurul’da söz aldığı sırada Hasan Bitmez’in fenalaşması ve ardından yaşamını yitirmesi, geçmişte birçok kavganın yaşandığı Meclis çatısı altında vefat eden milletvekillerini akla getirdi.

 

Hasan Bitmez’den önce Meclis çatısı altında 1925 yılında Ardahan Milletvekili Halit Paşa, 1989 yılında Siirt Milletvekili Mehmet Abdurrezzak Ceylan ve 2001 yılında Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu vefat etti.

 

TBMM’de 30 Ocak 2001 tarihinde içtüzük görüşmeleri sırasında Meclis Başkanlık kürsüsü önünde çıkan kavgada MHP milletvekillerinin saldırısına uğrayan DYP Milletvekili Mehmet Fevzi Şıhanlıoğlu kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

 

mecliste-olduren-kavga

 

MHP İçel Milletvekili Cahit Tekelioğlu ile MHP Osmaniye Milletvekili Mehmet Kundakçı, Şıhanlıoğlu’nun başına yumruk attığı Şıhanlıoğlu, aldığı darbelerden hemen sonra fenalaştı ve yere yığıldı. Meclis’te doktor milletvekillerinin yaptığı ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırılsa da kurtarılamadı.

 

fevzi-sihanlioglu

 

Şıhanlıoğlu’nun vefatı 31 Ocak 2001 tarihli Hürriyet gazetesine şöyle yansıdı:

“Oturum açılınca muhalefet milletvekilleri yine kürsüye yürüyerek, Divan kâtibinin mikrofonunu çekti. Buna DSP’li ve MHP’li milletvekilleri tepki göstererek muhalefet milletvekillerinin üzerine yürüdü. Bu sırada MHP ile DYP milletvekilleri arasında kürsünün önünde yumruklaşma başladı. DYP Şanlıurfa milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu ile MHP’li milletvekilleri Mehmet Kundakçı, İsmail Çevik, Cahit Tekelioğlu, Cumali Durmuş birbirlerine kıyasıya yumruk atmaya başladı.

Aldığı yumruklar sonucu yere yığılan Şıhanlıoğlu, DYP’li arkadaşları tarafından kulise çıkarıldı. Daha önce by-pass ameliyatı geçiren ve üç damarı değişen Şıhanlıoğlu fenalaştı. Şıhanlıoğlu’na kalp ilacı verildi. Ancak ilacı yutamadan kendinden geçti. Meclis doktorunun kalp masajı da fayda vermedi. Ambulansa alınan Şıhanlıoğlu, Meclis’in 500 metre kadar ötesindeki Güven Hastanesi’ne vardığında öldüğü tespit edildi.”

 

Şıhanlıoğlu’nun ölümüne yol açtıkları gerekçesiyle haklarında açılan davada MHP milletvekilleri Cahit Tekelioğlu ve Mehmet Kundakçı hakkında dava açıldı. 2002 yılında tamamlanan davada Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Kundakçı hakkında beraat, Cahit Tekelioğlu hakkında ise 2 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası kararı verdi. 3 ay 13 gün cezaevinde kalan Cahit Tekelioğlu hükmedilen tazminatları ödeyemediği için iflas etti.

 

 

30 Mart 1989 tarihinde ise Bağımsız Siirt Milletvekili Zeki Çeliker ile ANAP Siirt Milletvekili İdris Arıkan arasında yerel bir siyasi sorun nedeniyle çıkan kavgayı ayırmaya çalışan DYP Siirt Milletvekili Mehmet Abdurrezak Ceylan yaşamını yitirdi. Yapılan incelemede Ceylan’ın İdris Arıkan’ın silahından çıkan kurşunla öldüğü belirlendi. Arbedede çektiği silahtan çıkan kurşunla Abdurrezak Ceylan’ın ölümüne neden olan Arıkan, bu olayın ardından yargılanıp mahkum oldu, 13 ay hapis yattı ve milletvekilliği düştü.

 

Abdurrezak-Ceylan

 

mecliste-cinayet

 

parlamento cinayeti

 

İkinci Büyük Millet Meclisi’ne Ardahan milletvekili olarak katılan Deli Halit Paşa lakabıyla tanınan Halit Karsıalan 9 Şubat 1925 tarihinde meclis koridorunda, sırtından tabancayla vurularak yaralandı. Ağır yaralandıktan sonra Meclis kalem odasında masanın üstüne serilen bir yatağa yatırılan Halit Paşa hastaneye kaldırılmadı, tedavisine Meclis’te devam edildi. Durumu kötüleşen Halit Paşa 14 Şubat 1925 tarihinde hayatını kaybetti. Halit Paşa’nın silahla vurulduğu 9 Şubat 1925 günü yaşananlar; olaya şahit olanlar tarafından farklı biçimlerde aktarıldı. Afyon Mebusu Kel Ali (Çetinkaya) ve Rize Mebusu Rauf Bey’in Halit Paşa’yı vurduğu ileri sürüldü. Kel Ali ile Meclis koridorunda giriştiği arbedede patlayan bir silahla yaralanan Halit Paşa’yı kimin vurduğu kesin olarak anlaşılamadı.

 

Halit Paşa’nın Meclis çatısı altında öldürülmesi TBMM’deki ilk cinayet olarak tarihe geçti.

 

 

Yorumunuzu yazınız...