Halkların Demokratik Partisi (HDP), İYİ Parti Tarafından Polis İntiharlarının Nedenlerinin Araştırılması ve Önlenmesi İçin Sunulan Önergeye Ret Oyu Vermemiş, Oy Kullanmamış

 

TBMM Genel Kurulu’nda, İYİ Parti’nin polis intiharlarının araştırılması için verdiği araştırma önergesinin 6 Ekim 2022 günü görüşülmesine ilişkin grup önerisinin AKP, MHP ve HDP milletvekillerinin oylarıyla reddedildiği iddiası basına ve sosyal medyaya şöyle yansımış:

 

Halkların Kardeşliği Erlik:

 

“Ret oyu vermek için meclise gelen HDP ve MHP karşılaşıyor”

 

 

Muhbir:

 

“İYİ Parti’nin ‘Polis intiharlarının nedenlerinin araştırılması ve önlenmesi’ için sunduğu önerge AKP, MHP ve HDP oylarıyla reddedildi.”

 

https://twitter.com/ajans_muhbir/status/1578009794266353664

 

Haber:

 

“İYİ Parti’nin ‘Polis intiharlarının nedenlerinin araştırılması ve önlenmesi’ için sunduğu önerge AK Parti MHP ve HDP oylarıyla reddedildi.”

 

Polisleri intihara sürükleyen sebeplerin araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılmasına ilişkin meclis araştırma önergesi 12 Mayıs 2022 tarihinde İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu ve diğer 19 İYİ Parti milletvekili tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulmuştu.

Söz konusu önerge ile polisleri intihara sürükleyen mevcut sorunların tespit edilerek bütün şeffaflığıyla ortaya çıkarılması, polis intiharlarını önlenmesine yönelik çözüm yöntemlerinin ortak akıl çerçevesinde geliştirilerek, insani çalışma standardı çerçevesinde polislerin çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik politikaların belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılması talep edilmişti (Söz konusu araştırma önergesinin son durumu için TBMM internet sitesinde “gündemde” notu aktarılıyor).

 

polisleri-intihara-surukleyen-sorunlarin-tespiti-onerge

 

İYİ Partili milletvekillerinin polis intiharlarının araştırılması için verdiği 10/6086 esas nolu araştırma önergesinin (diğer önergelerin önüne alınarak) TBMM Genel Kurulu’nda 6 Ekim 2022 günü görüşülmesine ilişkin yapılan oylama reddedildi.

 

 

“Polisleri intihara sürükleyen sorunlarının tespiti ve çözüm yollarının belirlenmesi” amacıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan önerge için ret oyu kullanan parti gruplarının hangileri olduğu konusunda ise bir kafa karışıklığı oluşmuş.

TBMM oturum tutanağı (27. DÖNEM 6. YASAMA YILI 4. Birlesim 06 Ekim 2022 Perşembe) incelendiğinde, önergeye dair AK Parti grubu adına konuşan Kemal Çelik’in önergeye ret oyu vereceklerini ifade ettiği, İYİ Parti Grubu adına Arslan Kabukcuoğlu ve CHP Grubu adına Murat Bakan’ın öneriyi desteklediği, MHP ve HDP gruplarının ise görüşme esnasında konuşmadığı görülüyor.

İYİ Parti’nin grup önerisinin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiği Cumhuriyet, Birgün, Diken gibi basın organlarınca aktarılmış.

Önergenin sahibi Arslan Kabukcuoğlu, TBMM’deki oylamada 2 partinin hiç konuşmadığını ve 2 partinin ret oyu verdiğini şöyle belirtmişti (Oturumdaki görüşme ve oylama kaydı izlendiğinde, önergeye dair konuşmayan 2 partinin MHP ve HDP, ret oyu veren 2 partinin ise AKP ve MHP olduğu anlaşılıyor):

“Bugün polis intiharlarının araştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir konuşma yaptım. 2 parti hiç konuşmadı ve 2 parti ret oyu verdiği için araştırma açılamadı. Hayatını kaybeden polislerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır dilerim.”

 

 

İYİ Parti TBMM Grubu resmî sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada ise “Meclis Başkanlığına sunulan önerge AK Parti, MHP ve HDP’nin oyları neticesinde kabul edilmemiştir.” ifadelerine yer verilmişti.

 

 

Bahsi geçen önergeye ilişkin Meclis’te konuşma yapan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, AKP ve MHP’nin oylarıyla önergenin reddedildiğini söyledi:

“2 günde 5 polisimiz intihar etti. Soylu, şarkıcı Alişan ile hayata gülümsemekle meşgul.

Biz, polis intiharları araştırılsın diye senelerdir mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz.

AKP-MHP oylarıyla yine reddedilen araştırma önergesi üzerine yaptığım konuşma:”

 

 

HDP Grup Başkan Vekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, polis intiharlarının araştırılmasına dair önerge için HDP’nin oy kullanmadığını şöyle belirtti:

“Biz bu önergede oy kullanmadık. Halkı doğru bilgilendirmek esas olmalıdır. Siyasi amaçlarla yanlış habercilik yapmak veya yanıltmak hangi amaçla olursa olsun kabul edilemez.”

 

 

TBMM Genel Kurul salonunda oturma düzeni milletvekili sayıları dikkate alınarak sağdan sola (Meclis Başkanlığı ve kürsüsüne göre soldan sağa) doğru, AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti sıralamasıyla oluşmaktadır.

Bahsi geçen önergeye dair Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in yönettiği oturumda yapılan oylamada HDP grubunun lehte ya da aleyhte bir oy kullanmadığı görülebiliyor.

 

tbmm-oneri-kabul-edenler

 

tbmm-oneri-kabul-etmeyenler

 

HDP’nin Meclis Genel Kurul salonundaki konumu, parti grup başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın yaptığı konuşmadaki lokasyonu ile daha net anlaşılabilir.

 

 

Kapak görseli: EGM

 

Yorumunuzu yazınız...