Bu ülkeyi bölemeyecekler. Bayrak inmeyecek. Ezanlar susmayacak. Bunu herkes bilsin.” sözünü içeren mizahî ve ironik paylaşımların gerçek sanıldığı görülüyor

 

Karşılaşılan tüm güçlüklere rağmen bayrağın inmeyeceği, ezanların susmayacağı, ülkenin milletiyle bölünmez bir bütün olduğu hususları siyasetçiler ve vatandaşlar tarafından dile getirildi / getiriliyor / getirilecek.

 

Geçmişten bazı örnekler sunacak olursak…

 

Bayrak İnmez Ezan Susmaz”

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel

13 Mayıs 1979

 

bayrak-inmez-ezan-susmaz

 

“Bu bayrak inmez. Bu ezan susmaz. Bu ülke bölünmez. Bu Millet diz çökmez. Bu devlet, inşallah ilelebet payidar kalır.”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan

5 Kasım 2019

 

 

 

“Dedik ki, vatan bölünmeyecek, bayrak inmeyecek, ezan susmayacak, Türkiye sonsuza kadar var olacak.”

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli

20 Nisan 2019

 

“Kemal Atatürk’e şükran duymamak mümkün mü? İyi ki devletimiz var, ezanlarımız susmuyor, bayrak inmiyor, ne mutlu Türk’üm diyene”

Eski Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

28 Ekim 2023

 

“Onlar, faizleri yükselterek Türkiye’nin kanını emenlere büyük olanaklar sağlamak için ellerinden gelen her türlü şeyi yaparken biz, ‘Faizleri indireceğiz’ dedik. Biz, aynı şekilde bunları yaparken hiç kimseye boyun eğmedik çünkü ezanlar susmaz, bayraklar inmez dedik. Biz, ezanı duyduğumuzda ‘Aziz Allah’ dedik, onlar ezanı duyduğunda ‘Bunlar nece konuşuyorlar?’ dediler”

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati

19 Mayıs 2023

 

Bazı siyasetçiler, gazeteciler ve vatandaşlar ise bu tip söylemleri “ezan susmaz, bayrak inmez nutku çekmek” olarak niteleyerek eleştirdi ve güçlükler karşısında “bayrak”, “ezan”, “vatan” ve “şehit” kavramlarını vurgulamakla yetinmeyip “söylem” yerine “eylem” çağrısında bulundu.

 

Bu yöndeki bazı örnekler şöyle sıralanabilir:

 

“Biz ne dedik Erbakan Hocamız için? ‘Konuştuğunu yapan Erbakan’ dedik. Milli Görüşçü sadece konuşmaz. O, konuştuğunu aynı zamanda yapar. Ondan sonra ‘Vatan, millet’ diyorsun, ‘Beka’ diyorsun. ‘Ezan susmaz, bayrak inmez’ diyorsun. Ege’de göz göre göre adam bizim toprağımızı işgal etmiş, asker çıkarmış, bayrak dikmiş. Onlara neden gerekli müdahaleyi yapmıyorsun?”

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan

19 Eylül 2022

 

“Şimdi biz enflasyon var, hayat pahalılığı, işsizlik, geçim derdi’ diyoruz. Ekonomi ve Maliye Bakanı diyor ki ‘ezan dinmez bayrak inmez’ diyor. Ne diyorsun ya? Kim ezanla bayrakla ilgileniyor şu anda? Berat Albayrak istifa etti; ezan sustu bayrak indi mi? Sen olmazsan ezan susmaz, bayrak inmez, sen olmamış olursun. Yanlış ekonomi politikalarını yapan kişi olmazsa bu toplum rahatlar. Bu bakan ne dediğini bilmiyor.”

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç

23 Mart 2022

 

“‘Etin kilosu 450 lira’ diyoruz, diyorlar ki ‘Ezan susmaz’; biz diyoruz ki ‘Ev kiraları on bin lira’ onlar diyor ki ‘Bayrak inmez’; diyoruz ki ‘Çocuğuna süt alamıyor’ onlar diyor ‘TOGG’u yedirmem.” Ülkedeki ekonomik sorunları çözemeyen, ahlaki yozlaşmayı engelleyemeyen iktidarın bunaldıkça sarıldığı tek şey FETÖ, PKK…”

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt

26 Mayıs 2023

 

“Eskiden işler sarpa sardığında “ezanı susturamazsınız, bayrağı indiremezsiniz” diyorlardı, baktılar ki artık ezanı bayrağı kimse yemiyor, şimdi yeni moda “Togg’u durduramazsınız!””

Sözcü Gazetesi Yazarı Yılmaz Özdil

5 Kasım 2022

 

“‘128 milyar dolar nerede?’ diyorsunuz ‘Bayrak inmez, ezan susmaz’ diyor. Hamaset yapıyorlar”

Gazeteci Merdan Yanardağ

26 Mayıs 2022

 

“Bizim bayram veya ezan mevzuumuz (bazen ikisi birden) elbette Demirel hikâyeleriyle sınırlı değildir. Milletimiz Demirel’in yetiştirmesi Tansu Çiller’den de epeyce bir “ezan ve bayrak” hikâyesi dinlemiştir. Hakkında sela ile ezanı ayırt edemediğine dair söylentiler olsa da Çiller, “Bayrak inmez, ezan susmaz!” sloganını siyasi ikbali uğruna sıkça kullanmıştır…”

Hakkı Yükselen

12 Mart 2019

 

“… Bunların hepsi “sessiz itiraflar”dır.

Daha da sıkışırsa:

Bayrak inmez, ezan susmaz.

Şimdi, gerçeklerin anlatılıp yazılmasını suç sayma peşindeler.

Çünkü, artık mızrak çuvala sığmıyor.”

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Erdal Atabek

20 Haziran 2022

 

“Değerli arkadaşlar, bunlar yapılıyor. Hırsızlık var mı, var. Namussuzluk var mı, var. Rüşvet var mı, var. Yolsuzluk var mı, var. Ama bunların hepsinin nasıl kapatmak istiyorlar? Kutsal değerlerimizi kullanarak kapatmak istiyorlar. Kur’an’ı kullanıyorlar. Bayrağı kullanıyorlar, vatanı, ezanı kullanıyorlar. O kadar namussuzluk ortaya çıkmış, ‘Bayrak inmez, ezan susmaz, vatan bölünmez’ diyorlar. Bu kadar alçaklığı, namussuzluğun olduğunu ve yaşandığını herhalde tarih yazmadı. Bütün pisliklerini kutsallarımız ile kapatmak istiyorlar. Hırsızlık yapmışsın, sen bayrağı niye kullanıyorsun? Namussuzluk yapmışsın, bayrağı niye kullanıyorsun.”

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba

29 Ağustos 2022

 

Kamuoyunun tepkisini çeken ve hakkında soruşturma ya da kovuşturma başlatılan bazı ünlü isimlere de “ezan & bayrak sömürüsü”ne giriştiği gerekçesiyle “sıkışınca ezan susmaz, bayrak inmez, namaz beklemez” gibi ifadelerle tepki gösterildi.

 

 

Konuyla ilgili ironik ve mizahî üslup içeren çeşitli paylaşımlar yapıldı, karikatürler çizildi.

 

Bazı mizahî aktarımlar ise gerçek sanıldı.

 

Süper Lig 15. haftasında 11 Aralık 2023 günü oynanan MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçının sonunda hakem Halil Umut Meler, Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’nın yumruklu ve Ankaragücü yöneticilerinin tekmeli saldırılarına uğradı. Kamuoyunun büyük tepki gösterdiği saldırının ardından Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi TFF Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde 13 Aralık 2023 günü düzenlenen basın toplantısında hakeme şiddet hadisesine ilişkin açıklamalar yaptı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin söz konusu basın toplantısında “Bu ülkeyi bölemeyecekler. Bayrak inmeyecek. Ezanlar susmayacak. Bunu herkes bilsin.” ifadelerini kullandığı (Darkweb Haber, Zam Haber, Aykırı, Metropol Haber gibi) çeşitli haber girişimleri ve sosyal medya kullanıcıları tarafından ileri sürüldü.

 

 

 

İşbu aktarımların aksine, bahse konu TFF basın toplantısı kaydı izlendiğinde Mehmet Büyükekşi’nin bu yönde bir ifade kullanmadığı anlaşılıyor.

Büyükekşi’nin hakeme uygulanan şiddete odaklandığı basın toplantısında “Bu ülkeyi bölemeyecekler. Bayrak inmeyecek. Ezanlar susmayacak. Bunu herkes bilsin.” dediğine dair bir delilin olmadığı, TFF internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında Büyükekşi’nin bahsi geçen ifadeleri kullandığına dair bir emare olmadığı görülüyor (Konuyla ilgili Doğruluk Payı da bir inceleme yayımladı).

 

 

 

Yine 13 Aralık 2023 günü Borsa İstanbul’a kote hisse senetlerinde satış baskısının yoğunlaştığı, BIST100 gibi çeşitli endekslerin zirve seviyelerinden yaklaşık %10-12 düştüğü günlerde, yaşanan düşüşün sebebi olarak görülen ve kullandığı algoritmik robotla ünlü Bank of America’nın sosyal medya hesabından atılan bir tweet görüntüsüne mizahî amaçla “Bu ülkeyi bölemeyecekler. Bayrak inmeyecek. Ezanlar susmayacak. Bunu herkes bilsin.” ifadeleri dijital ortamda eklendi.

 

bu-ulkeyi-bolemeyecekler-bayrak-inmeyecek-ezanlar-susmayacak

 

Yorumunuzu yazınız...