Düzce’deki Rabia Heykelinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi İle El Sıkışmasının Hemen Ardından Kaldırıldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılış maçına katılmak üzere ziyaret ettiği Katar’da Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi ile selamlaşıp el sıkıştı.

 

erdogan-sisi-el-sikisti
Fotoğraf: Reuters

 

Bu gelişme, Arap Baharı sürecinde Mısır’da Müslüman Kardeşlerin savunduğu İhvancı dünya görüşü destekli iktidarın ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 2013 yılında askerî darbe ile devrilmesinin ardından Türkiye ile Mısır arasında gerilen ilişkilerin “normalleşme” beklentisini daha da güçlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Devlet Başkanı Sisi’nin el sıkışmasının ardından dış politikada yapılacak manevra nedeniyle geçmişte “tek millet tek bayrak tek vatan tek devlet” sloganıyla sembolleşen rabia işaretini içeren Düzce’deki heykelin sessizce ve ivedilikle kaldırıldığı iddiası dolaşıma girdi.

Bu yönde hatalı aktarımda bulunan paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

Arif Kocabıyık:

“Düzce’de ki rabia heykeli kaldırıldı..”

Türkiye Gerçekleri:

“Düzce’de bulunan Rabia heykeli sessiz sedasız kaldırılmış…. Mursi, Esma….”

Aslı Aydıntaşbaş:

“Wow. After Erdogan’s recent handshake with Sisi at the World Cup, the rabia sculpture, symbolizing Ankara’s sympathy with the Muslim Brotherhood, quietly removed at night.”

(Vay. Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Dünya Kupası’nda Sisi ile tokalaşmasının ardından, Ankara’nın Müslüman Kardeşler’e olan sempatisini simgeleyen rabia heykeli gece sessizce kaldırıldı.”)

 

rabia-heykel-kaldirildi

 

Heykelin 2019 yılında “sessiz sedasız” kaldırıldığı da ileri sürülmüştü.

 

Ankara Kuşu:

“Düzce’deki Rabia heykelinin 2019’da sessiz sedasız kaldırdığını biliyor muydunuz? 😁”

 

Düzce’deki rabia işareti heykelinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mısır Devlet Başkanı Sisi ile el sıkışmasının akabinde kaldırıldığı iddiası gerçeği yansıtmıyor.

2019 yılında yeri değiştirilen rabia işareti heykeli hâlâ Düzce’deki yeni lokasyonunda bulunuyor.

Heykelin ilk dikildiği yerden farklı lokasyona nakli 2019 yılı Ekim ayında sosyal medyaya ve basına yansımıştı.

 

tek-millet-tek-bayrak-tek-vatan-tek-devlet-heykel

 

Düzce’de 2017 yılında dönemin AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Keleş tarafından Kuyumcuzade Bulvarı üzerindeki kavşağa yerleştirilen “rabia” işareti heykeli 10 Ekim 2019 günü sürücülerin görüşünü engelleyerek trafik kazasına sebebiyet verebileceği gerekçesiyle yerinden kaldırılarak Küçüksu Parkı’na yerleştirilmiş.

 

rabia-isareti-heykeli
Fotoğraf: Rapor Türkiye

 

Heykel, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün talimatıyla belediye ekipleri tarafından Küçüksu Evlendirme Dairesi yanında bulunan Küçüksu Parkı içerisindeki nikah salonu önüne taşınmış.

 

 

Sosyal medyada güncel olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraflar 2019 yılında rabia işareti heykelinin eski garaj olarak bilinen kavşakta trafik kazasına neden olma tehlikesine istinaden başka bir parka taşınma işlemi esnasında çekilmiş.

 

rabia-heykeli-kaldirildi

 

Düzce Belediyesi’nin diktiği rabia heykelinin ülkücüler tarafından 3 parmağının kırıldığı ve heykelin tek parmağının kaldığı da ileri sürülmüştü.

 

rabia-heykelinin-parmaklari-kirildi

 

rabia-heykeli-tek-parmak

 

Paylaşılan tek parmaklı rabia heykeli görseli dijital düzenleme içerse de, rabia heykelinin parmaklarının bahsi geçen taşınma işlemi sırasında bir direğe çarpması nedeniyle zarar gördüğü ve 2 parmağının kırıldığı bir gerçek.

 

rabia-heykeli-parmaklari
Fotoğraf: Düzce Pusula

 

Nikah salonu bahçesine taşınması sırasında hasara uğrayan, geçici bakım ve onarım operasyonu yapılan heykele kırılan parmaklar monte edilmişti.

 

rabia-heykeli-parmagi-kirildi
Fotoğraf: Düzce Pusula

2 Yorumlar

  1. Nx CC dizayn CC full full CC bb bb huuu full Voguer dostlar rock

Yorumunuzu yazınız...