Brezilya’da işe yeni başlayan bir çırağın bir dakika içinde ustasının önce ayağına daha sonra da kafasına kepenk demirini düşürdüğü anı yansıttığı belirtilerek paylaşılan videonun KURGU olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor

 

Brezilya’da dikkatsiz bir çırağın dükkan kapısına dik şekilde yerleştirmeye çalıştığı metal kirişi ustasının önce ayağına sonra başına düşürdüğü anlar sosyal medyada büyük ilgi çekti. Haber girişimleri de bu görüntüyü paylaşmaktan imtina etmedi. Bir doğrulama girişimi de bu görüntünün kurgu olduğunu ileri sürdü.

Sosyal medyada gündem olan, Brezilya’da bir tamirhanede yaşanan bu kazaya dair iddiaları ele alalım istedik…

 


Bahsi geçen videonun birçok haber profili tarafından “Ustasının yanına iş öğrensin diye verilen çırak, yaptığı sakarlıklarla ustasını saniyeler içerisinde hastanelik etti. Çırağın dükkan kapısına dik bir şekilde bıraktığı demir, ustasının önce ayağına sonra da kafasına düştü.” gibi ifadelerle aktarıldığı görülüyor.

Sakar çırağın ustasını yaraladığı görüntüye dair aktarım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

Daktilock: “Dükkanda ustaya yardımcı olsun” diye işe aldılar, 1 dakika içinde ustasını böyle hastanelik etti”

 

Aykırı: “Acemi çırağın kayınpederini hastanelik ettiği anlar”

T24: “Ustasını hastanelik eden sakar çırağın görüntüleri viral oldu”

Yeniçağ TV: “”Dükkanda ustaya yardımcı olsun” diye işe aldılar, 1 dakika içinde ustasını böyle hastanelik etti.”

Takvim: “Görüntüler viral oldu! Sakar çırak ustasını hastanelik etti”

TGRT Haber: “Ustasını saniyeler içinde hastanelik etti: Ayağının acısı geçmeden başına demir parçası düştü”

Türkiye Gazetesi: “Dikkatsiz çırak ustasını hastanelik etti”

Sabah: “Dikkatsiz çırak ustasını hastanelik etti Sosyal medyada paylaşılan görüntüde, işe yeni başlayan bir çırak bir dakika içinde ustasının önce ayağına daha sonra da kafasına kepenk demirini düşürdü.”

 

Paylaşılan görüntünün bir kurgu olduğu ise İletişim Başkanlığı tarafından yürütüldüğü anlaşılan Doğrulama Servisi adlı Twitter hesabında şu ifadelerle ileri sürülmüş:

“Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesapları tarafından, “Ustasını saniyeler içinde hastanelik eden çırak” başlığıyla paylaşılan görüntüler incelendiğinde, ustanın önce ayağına ardından başına düşen çubuğun aslında ağır bir cisim olmadığı anlaşılıyor.

 

Görüntülerde çırağın çubuğu tekrar aynı yere aynı açıyla dikkatli bir şekilde koyması görüntülerin mizahi bir kurgu olduğunu gösteriyor. Ayrıca paylaşılan haberlerde ustanın hastaneye kaldırıldığı bilgisi de yer almıyor.

 

Paylaşımda hadisenin nerede meydana geldiği bilgisi yer almazken, görüntülerin tamamen tık kaygısıyla yapıldığı anlaşılıyor. Sosyal medyada daha fazla görüntülenme alarak para kazanma motivasyonu ile çekilen mizahi kurguların sayısı, oldukça artmış durumda.

 

Bir kullanıcının daha fazla kişiye ulaşmak için hazırladığı kurgu videonun, basın yayın organları tarafından gerçekmiş gibi kamuoyuna sunulması da tamamen ‘Clickbait’ olarak bilinen ‘tıklama tuzağı’ amaçlıdır.

 

Her ne kadar Doğrulama Servisi, videonun kurgu olduğunu ileri sürse de, bulgular aksini işaret ediyor.

Güvenlik kamerasına yansıyan kaza anının kurgu olduğuna dair bir emare bulunmuyor.

TV kamerası ve elinde mikrofon tutan kadının görüldüğü fotoğraf 11 Ocak 2023 günü servis edilirken, görüntü bu tarih öncesinde Brezilyalı sosyal medya kullanıcıları arasında dolaşıma girmiş.

 

 

Brezilya basınına yansıyan aktarımlara göre, görüntüde ayağına ve kafasına kapı sabitleme kirişi düşen kişi Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde tamirci olarak çalışan Luiz Carlos Niegesk, “sakar çırak” olarak nitelenen kişi ise adı geçen Brezilyalı tamircinin çırağı ve aynı zamanda damadı André Luiz imiş.

 

dikkatsiz-cirak-ustasini

 

Brezilyalı Band adlı basın kuruluşu, bahsi geçen videonun viral şekilde paylaşılmaya başlamasının ardından ilgili tamirat atölyesine giderek tamirci usta ve ayağına ve kafasına metal çubuğun düşmesine neden olan çırağı ile görüşme yapmış.

 

 

Kazanın meydana geldiği tamirat atölyesini tespit ederek kazaya karışan usta ve çırakla görüşme yapan muhabirin adı Nicolle Timm.

Nicolle Timm, yaptığı görüşmeden görüntüleri Twitter profilinde paylaşmış:

Brezilyalı muhabir, Rio’nun batısında yer alan Santa Cruz’daki söz konusu atölyenin güvenlik kamerasına yansıyan farklı bir kaza anını da aktarmış:

 

 

Söz konusu TV kanalı için yapılan kaydın ardından çekilen fotoğrafın, videonun kurgunu olduğu yansıttığı iddiasıyla paylaşıldığı görülüyor.

 

sakar-cirak-usta

 

Halbuki, söz konusu fotoğrafta, adı geçen Brezilyalı tamirci ustasının üzerine metal çubuk düşen ayak parmaklarının sarılı olduğu görülebiliyor.

Ustanın önce ayağına ardından başına düşen çubuğun aslında ağır bir cisim olmadığı ileri sürülse de, adı geçen TV kanalının yayınladığı kayıt izlendiğinde bu aktarımın da gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor.

 

Yorumunuzu yazınız...