Profilo Beyaz Eşyanın İflasının Açıklandığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Geçmişte Profilo Grubu şirketlerinin avukatlığını üstlenen avukat Sümer Altay’ın vekâlet ücreti için açtığı İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen bir davada Profilo Holding AŞ ve Profilo Sanayi AŞ için iflas kararının alındığı basına yansımıştı.

Bazı basın kuruluşlarının yayımladığı haberlerde 1995 yılında Profile Beyaz Eşya markası ile bir ilişiği kalmayan Jak Kamhi ailesinin sahip olduğu Profilo Holding’in iflasının Profilo Dayanıklı Ev Aletleri markasıyla sunulduğuna şahit olduk.

Örnekleyecek olursak…

Yeni Şafak, Profilo Beyaz Eşya’nın logosunu kullandığı “Beyaz eşya devi Profilo resmen iflas etti” başlıklı haberinin içeriğinde Profilo Holding’in resmen iflas ettiğini aktarmıştı.

 

profilo resmen iflas etti

 

Aynı hataya “Profilo sahibi kimdir? Profilo iflas mı etti? Beyaz eşya deviyle ilgili flaş karar!” başlıklı tık tuzağı stili haberinde A Haber de düşmüştü.

 

profilo iflas mi etti

 

“İflas” haberi basına yansıyan şirketler Profilo Holding A.Ş. ile Profilo Sanayi ve Tic. A.Ş. idi. İflas açıklaması Profilo markasının kurucusu Jak Kamhi ailesi ile ilgiliydi. Türkiye’de ilk kez profil doğrama işini gerçekleştirerek kurulan ve adını bundan esinlenerek alan Profilo, 1954 yılında Jak Kamhi tarafından kurulmuştu. Profilo Dayanıklı Ev Aletleri markası 1995 yılında BSH Ev Aletleri Sanayi ve Tic. A.Ş. grubu bünyesine geçmişti. Profilo Dayanıklı Ev Aletleri’nin bünyesinde bulunduğu BSH, Bosch markası için Robert Bosch GmbH’nin ve Siemens markası için Siemens AG’nin ticari markasıdır. İflas eden, yurt sathında satış ağı bulunan dayanıklı ev aletleri satışı yapan Profilo markası değil, Kamhi ailesinin sahip olduğu Profilo Grubuna bağlı firmalardı. 

Dayanıklı tüketim, elektronik, perakende, inşaat ve diğer hizmetleri alanlarında faaliyet gösteren Profilo Holding, internet sitesinde kurumlarını şu şekilde tanıtmıştı:

1954 yılı başlarında Türkiye’de ilk kez profil doğrama işini gerçekleştirerek kurulan ve adını bundan esinlenerek alan Profilo, az sayıda çalışanı ve birkaç yüz metrekarelik kiralık işyeri ile yola çıktığında ülke yenileşme ve gelişme sancıları içindeydi.

O günlerin bugün de yaşatılan heyecanı ile kaliteye inanan, hiç vazgeçmediği “yenilikçilik” ilkesinin gereği olarak teknolojiyi süratle izleyen ve hitap ettiği tüketici kitleye en iyiyi sunma çabalarını sürdüren Profilo Grubu, hiç değiştirmediği ilkeleri ile hep “ilk” leri üreterek gelişti, güçlendi.

Zaman içinde, Profilo Grubu dayanıklı tüketim malı üretimine yöneldi. Yeni dönemini soğutucu ile başlatan ve elektrikli ev aletleri ile sürdüren firma, elektronik ürünlerin hemen her çeşidini üreten dev entegre tesislere sahip oldu.

Profilo, 1971 yılı sonlarında Profilo Holding A.Ş.’nin oluşumuyla holding çatısı altında yapılandırdığı bağlı şirketleri ve grup ortaklıklarıyla bugün, elektronik cihazlardan savunma sanayii ve tele-komünikasyon cihazlarına, elektrikli küçük ev aletlerinden gemi ve yat inşaatına, emaye bobin telinden alüminyum ve metal ürünlere, satış sonrası hizmetlerden ambalaj sanayiine, ihracat ve ithalattan sigorta acenteliğine kadar pek çok alanda faaliyet göstermektedir. 6.000 dolayında personel istihdam eden Profilo Grubu, ürünleri yaklaşık 20.000 kişi tarafından pazarlanan, canlı dinamik bir organizma olarak ülke insanına ve ekonomisine katkı sağlayıp, güç vermektedir.

Grup, büyük çoğunluğu ABD ve AB ülkeleri gibi yoğun rekabet ortamının yaşandığı ve tüketici bilincinin çok yüksek düzeyde oluştuğu dünyanın en ileri ülkelerine olmak üzere, önemli miktarlarda ihracat gerçekleştirmektedir.

Yabancı ortakları, halka açık şirketleri, yaklaşık olarak 1 milyar dolar cirosu, süregelen ve trilyonlarla ifade edilen yatırımları, teknolojik gelişime uyumu ile Profilo Grubu, yarınlara yönelik hedeflere sağlıklı adımlarla ilerlemeye devam etmektedir.

 

profilo holding
Profilo Holding logosu

 

profilo
Profilo Dayanıklı Ev Aletleri markası logosu

 

Profilo markasının kurumsal internet sitesinin “tarihçemiz” adlı sayfasında geçmişi şu şekilde özetlenmiş:

“1995 yılında BSH Ev Aletleri Sanayi ve Tic. A.Ş. grubu bünyesine katılarak, grubun uluslararası deneyimini ulusal gücüne eklemiştir. Türkiye’nin dört bir yanında 1200’ü aşkın satış noktası ile ülkemizin en geniş dağıtım ağına sahip markalarından olan Profilo Dayanıklı Ev Aletleri’ nin beyaz eşya, ankastre cihazlar, elektrikli süpürgeler, klima cihazları, su ısıtıcıları ve küçük ev aletlerinden oluşan bir ürün gamı bulunmaktadır.”

 

jak kamhi gorduklerim yasadiklarim
Jak Kamhi

 

“Profilo Ailesi” imzasıyla sosyal medyada paylaşılan bilgilendirme metni içeriği ise şu şekildeydi:

“1994 yılında Profilo markası BHS (Bosch Siemens Ev Aletleri) bünyesine katılmış ve Jak Kamhi ailesi ile bir ilişkisi kalmamıştır. Kamuoyundaki iflas açıklaması bu aile şirketiyle alakalı olup Profilo Beyaz Eşya markasıyla bir ilgisi yoktur. Profile Beyaz Eşya logosu kullanan haber siteleriyle ilgili gerekli yasal işlemler başlatılmıştır.”

 

Konuya ilişkin bilgi talebinde bulunduğumuz Profilo Dayanıklı Ev Aletleri’nden tarafımıza henüz bir geri dönüş sağlanmadı.

 

profilo iflas

 

Yorumunuzu yazınız...