Pew Araştırma Merkezi’nin Kurucusunun ABD Eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Pew Araştırma Merkezi

Pew Araştırma Merkezi, yayımladığı çarpıcı araştırmalarla dikkat çeken ABD merkezli bir düşünce kuruluşudur.

Birçok sosyal konuda kapsamlı araştırmalar gerçekleştiren kuruluş “think-tank” yerine, “fact-tank” olarak tanımlanmaktadır. Brookings Institution ve the Center for American Progress adlı kuruluşların ardından ABD’nin en etkili 3. düşünce kuruluşu olarak nitelenmektedir.

Pew Araştırma Merkezi’nin sahibi “The Pew Charitable Trusts” adlı vakıftır. The Pew Charitable Trusts adlı kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu 1948 yılında Joseph N. Pew Jr. tarafından kurulmuş bir yardım fonudur.

Pew Araştırma Merkezi aslında Andrew Kohut’un Times Mirror adllı gazetesinde yürüttüğü bir araştırma projesine dayanmaktadır. Siyaset araştırmaları ve anketleri düzenlemek amacıyla Times Mirror Company tarafından 1990 yılında kurulan Times Mirror Center for the People & the Press adlı kuruluş, başkanlığının 1993 yılında Andrew Kohut tarafından üstlenilmesinin ardından 1996 yılında adını Pew Research Center olarak değiştirmiştir. 1996 yılından itibaren Pew Charitable Trusts tarafından desteklenmektedir.

Bahse konu merkezin başkanlığı 1993-2014 yılları arasında Andrew Kohut tarafından üstlenilmiş olup, mevcut başkan Michael Dimock’tur.

 

Pew Araştırma Merkezinin Madeleine Albright Tarafından Kurulduğu İddiası Doğru Değil

Murat Bardakçı, 2 Eylül 2015 tarihinde Habertürk Gazetesi’nde yayımlanan “Vâdeli kürtaj affı” başlıklı köşe yazısında Pew Araştırma Merkezi’nin ABD eski dışişleri bakanı Madeleine Albright tarafından kurulduğunu iddia etmiş. Murat Bey bu hatayı, Pew Araştırma Merkezi’ne değindiği tüm yazılarında tekrarlamış.

"Birkaç ay önce yazmıştım: Birleşik Amerika’nın eski dışişleri bakanlarından Madeleine Albright’ın Washington’da kurduğu ve bugün dünyanın en saygın araştırma kuruluşlarından olan PEW’in, dinlerin geleceği konusunda yaptığı araştırma, çarpıcı neticeler vermişti."

Murat Bardakci _ Pew Research Center

 

Büyük ihtimalle Pew Araştırma Merkezi hakkındaki Ekşi Sözlük başlığındaki girdilerden etkilenmesi olası olan Murat Bardakçı’nın bu iddiası maalesef doğruyu yansıtmıyor.

 

Pew Araştırma Merkezi madeleine albright

 

Pew’in resmi internet sitesinde ya da diğer internet kaynaklarında bu yönde bir bilgi bulunmamaktadır.

Madeleine Albright’ın bahse konu araştırma merkezinin yürüttüğü “Pew Global Attitudes Project” başlıklı projenin eş başkanlığını üstleniyor olması bu hatada etkili görünüyor.

 

Rothschild Ailesinin Pew Araştırma Merkezinin Sahibi Olduğu İddiası Doğru Değil

Pew araştırma merkezinin Rothschild ailesine ait olduğu da iddia edilmişti.

Abdullah Çiftçi’nin aktardığı yanlış hususları Yıldıray Oğur şöyle listelemişti:

“Yine tvde bi atış serbest gecesi. Pew araştırma Teksaslı petrolcü Pew ailesinin, Rothschildlerin değil. Zaten o araştırma Pew’in değil, Gallup’un. (Rothschild’lerin değil.) Ayrıca araştırma ülkelerin yardımları değil, kişilerin yardımseverlik eğilimleri üzerine. 1. de Endonezya”

 

 

Yorumunuzu yazınız...