Millet İttifakı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Seçim Kampanyası Videosunda PKK Elebaşı Murat Karayılan’a Yer Verildiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs 2023 seçimleri için hazırlanan kampanya videosunda terör örgütü PKK yöneticisi Murat Karayılan’ın “haydi” çağrısında bulunduğunun görüldüğü iddiası gerçeği yansıtmıyor.

11 Mayıs 2023 günü Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde düzenlenen “Gençlerle Söyleşi” programında gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine aynı görüntüye “Kılıçdaroğlu arkasına terör örgütünün başındaki adamı alıyor, ‘haydi’ diyor, o da ‘haydi’ diyor. Bunu şimdi nereye koyacaksın. Bizimkini nereye koyacaksın?” sözleriyle atıf yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenen İstanbul mitinginde Kılıçdaroğlu’nun kampanya videosuna Murat Karayılan’ın montajlandığı görüntüyü şu sözlerle izletmişti:

 “Şimdi İstanbul, hazır mıyız? Öyle bir haykıralım ki tüm Türkiye duysun. Tamam ve durmuyoruz. Haftaya pazar günü sandığa gidene kadar çok çalışıyoruz. Tamam, durmak yok. Şimdi Kandil’dekilerin dini var mı? Kitabı var mı? Bunların ezanı var mı? İşte bay bay Kemal, onları arkasına almış, ne diyor? ‘Haydi, haydi, haydi’ Bay Bay Kemal, sen onlarla beraber ‘Haydi’ demeye devam et. Benim milletim de size haftaya pazar ne diyecek? Ben size inanıyorum. Size güveniyorum. Sandıkları patlatacağınıza da inanıyorum. Biz milliyiz, biz yerliyiz ve biz vatanseveriz. Bunlara da vatanımızı böldürtmeyeceğiz. Kaldıralım elleri. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, bir olacağız, iri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız”

 

erdogan-murat-karayilan-pkk-montaj-video

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinginde ve katıldığı programda gösterdiği / bahsini ettiği videoda Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasına PKK yöneticisi Murat Karayılan ve diğer teröristler montajla eklenmiş.

 

 

“Haydi birlikte sandığa” sloganının kullanıldığı videoda Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayları İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş yer alıyordu.

CHP’nin Youtube kanallarına “ilk turda bitirelim” ve “haydi Türkiye” başlıklarıyla yüklenen bahsi geçen seçim kampanyası tanıtım videosu şöyle:

 

 

Murat Karayılan’ın terör örgütü PKK’nın propagandasını yaptığı ve “haydi” kelimesini kullanmadığı videodan görüntü, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kampanya videosuna eklenmiş.

 

 

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul mitinginde oynattığı PKK elebaşı Murat Karayılan’ın montajla eklendiği videoyla ilgili “Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan bir insanın bu kadar düşük bir düzeye inmesini nasıl izah edeceğiz? Bunları yapıyor. Yapacağını da biliyorum zaten. Onun için ciddiye almıyorum. Bir terör örgütünün arkasına niye saklanıyorsun sen?yorumunu yapmıştı.

İLAVE: Cumhurbaşkanı Erdoğan montaj videoyla ilgili “Kılıçdaroğlu Kandil’dekilerle video çekimleri var haydi haydi türü. Anladınız mı? Kandil’dekilerle bu şekilde ama montaj ama şu ama bu video çekimlerini yaptılar. PKK’lılar da videolarla bunlara destek verdiler.” ifadelerini kullandı.

 

 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun tanıtım filminde PKK elebaşının yer aldığı görüntünün montaj olduğunu kabul eden Erdoğan Sivas’ta düzenlenen mitingde görüntü için “CHP Genel Başkanı’na alenen oy istediler. Şimdi çıkmışlar bu gerçekleri 5 saniyeye sığdıran gençlerimizin kıvrak zekasının ürünü bir video üzerinde arsızca tepiniyorlar.dedi.

 


 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yaptığı açıklamada görüntünün montaj olduğunu şu sözlerle belirtti:

“Bir grup kıvrak zekalı gencin kurguladığı video. Videoda bir araya getirilen unsurlar gerçek. Asıl mesele bu açıklamaları PKK kadroları yaptı mı, yapmadı mı? Sorması gereken bu. 1,5 aydır PKK kadroların ardı ardına sayın Kılıçdaroğlu’nun destek açıklamalarını biliyoruz. Bir terör örgütü sizinle ilgili lehte açıklamalar yaptı. Doğal olarak rahatsız olursunuz. Doğal olarak ‘siz kimsiniz’ dersiniz. 1. turda bunlarla ilgili bir şey duyduk mu biz? Sayın Kılıçdaroğlu’nun bundan rahatsız duyduğunu düşünüyorum ama bu konuda sessiz kalındı. Bunu birinci turda ifade etmesi gerekirdi ama şimdi ediyor. O zaman HDP ile konuşsun bunu. Kamuoyunda böyle bir tablo var. İnsanlar da haklı olarak ‘Bunların temsilcileri nasıl oluyor da bir adayla ilgili açıklama yapıyorlar, 28 Mayıs’ta zafer halayları çekeceğiz’ diyorlar.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...