Euro 2020 Final Maçı Öncesinde İngiliz Jetlerinin Havada Senkronize Hareketle “Kupa Eve Geliyor” (“It’s Coming Home”) Yazdığı İddiası Doğru Değil

Gökyüzünde Beliren Yazı Bilgisayar Ortamında Oluşturulmuş

Yanlış İddia

 

Euro 2020 Finalini İtalya’ya kaybeden İngiltere’de kupanın uzun yıllar sonrasında kazanılacağı yönünde büyük bir beklenti oluşmuştu. Bu beklentinin bir yansıması olduğu sanılan bir montaj videoya değineceğiz.

İngiltere’de uçakların gökyüzünde senkronize hareket ederek “its coming home”, yani “eve geliyor” yazdığı iddia edilen video şu şekilde:

 

 

Söz konusu video Türkiye’den (Tansu Yeğen gibi) sosyal medya kullanıcıları tarafından da gerçek sanılarak “Final maçı öncesi İngiliz jetleri havada ‘kupa eve geliyor’ yazmış…” notuyla sosyal medyada paylaşılmıştı (Görülen uçakların jet değil 2. Dünya Savaşı döneminde kullanılan Spitfire adlı pervaneli uçak olduğunu da not düşmüş olalım):

 

jet kupa eve geliyor

 

Videoda gök yüzünde görülen jetler tarafından oluşturulduğu sanılan “its coming home” yazısı bilgisayar ortamında oluşturularak eklenmiş.

 

 

Potion Pictures, hazırladıkları “RAF100 flypast video” olarak nitelenen görüntünün 30 milyon görüntülenme aldığını, David Beckham dahil olmak üzere birçok ünlü tarafından paylaşıldığını, ulusal çapta gazetelerde konu edildiğini belirttikleri videonun “ELBETTE VFX” (“it is of course VFX”) olduğunu aktardı.

 

its coming home vfx

 

İnternet sitelerinde yapılan açıklamada Potion Pictures, boş bir gökyüzü görüntüsünü mobil cihazla kaydettikten sonra İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait Spitfire uçağının 3 boyutlu modelini metin şekline büründürerek After Effects ile videoyu oluşturduklarını belirtmişti.

 

potion pictures vfx

 

Bahse konu videonun (“yanlış alarm” (“false alarm”) notlu) farklı versiyonu da hazırlanmış (İngiltere’nin Euro 2020 finalini İtalya’ya kaybetmesinin ardından bu video da yaygın şekilde paylaşıldı).

 

 

Sosyal medyada benzer videoları paylaşmadan önce arka planlarını arama motorlarında taramakta fayda var.

 

Video Doğrulama Nasıl Yapılabilir?

 

Yorumunuzu yazınız...