Deyimin Doğrusu “İncir Kabuğunu Doldurmayacak” Değil, “İncir Çekirdeğini Doldurmayacak” Şeklinde

Genellikle önemli olmayan şey, değersiz, küçük gibi durumları  tanımlamak amacı ile kullanılan deyimin doğru şekli “İncir çekirdeği doldurmamak” şeklindedir.” İncir çekirdeği doldurmamak” deyiminin “İncir kabuğu doldurmak” olarak kullanımı hatalıdır. İncir kabuğunu doldurmak diye bir deyim Türkçemizde yer almamaktadır. 

 

Günlük hayatımızda farkında olmadan kelimeleri veya deyimleri yanlış telaffuz edebiliyor, yazım yanlışları yapabiliyoruz. Bu yazımızda da günlük yaşantımızda toplumuzun her kesiminden kişinin bilerek veya bilmeyerek düştüğü önemli olmayan, küçük, değersiz gibi anlamları taşıyan incir çekirdeği doldurmamak deyiminin incir kabuğunu doldurmamak olarak kullanılmasına yönelik hatayı ele alacağız.

İncir çekirdeğini doldurmamak deyimini incir kabuğunu doldurmamak olarak yanlış kullanıma dair bazı örnekler şöyle:

 

incir çekirdeği doldurmamak
İncir çekirdeği doldurmamak deyimini incir kabuğunu doldurmamak olarak yanlış kullanıma yönelik köşe yazısı

 

incir çekirdeği doldurmamak
İncir çekirdeği doldurmamak deyimini incir kabuğunu doldurmamak olarak yanlış kullanıma yönelik sosyal medya paylaşımı

 

incir çekirdeği doldurmamak
İncir çekirdeği doldurmamak deyimini incir kabuğunu doldurmamak olarak yanlış kullanıma yönelik örnek

 

İncir Kabuğu Değil, İncir Çekirdeği!

Türk Dil Kurumu’na göre (TDK) incir çekirdeği doldurmamak deyimi “çok az veya çok önemsiz olmak” anlamına gelmektedir.

 

incir çekirdeği doldurmamak

 

“İncir çekirdeği doldurmamak” deyimi  birçok insan tarafından “İncir kabuğunu doldurmamak” olarak sosyal medyada, günlük yaşantıda, haber ve medya sitelerinde, köşe yazılarında yanlış şekilde kullanılmaktadır. Ancak bu deyimin doğru biçimi “İncir çekirdeğini doldurmamak” şeklindedir.

Ayrıca Türkçe’de “incir kabuğunu doldurmamak” deyimi yer almamaktadır. “İncir kabuğunu doldurmamak” ifadesi Türkçe sözlüklerde aratıldığında herhangi bir karşılığı bulunmuyor.

“İncir kabuğunu doldurmamak” ifadesinin “incir çekirdeği doldurmamak” deyimine yakın “önemsiz, değersiz, anlamlarını taşıyan “fındık kabuğu doldurmaz” deyimi ile karıştırılarak kullanıldığı düşünülebilir.

 

İncir Çekirdeğini Doldurmamak Deyimini İncir Kabuğunu Doldurmamak Olarak Yanlış Kullanan Yazarlar

Rauf Tamer, Hürriyet Gazetesi’nde 19 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan “Değer mi?” başlıklı yazısında ve yine aynı gazetede 17 Ağustos 2020 tarihinde yayınlanan “Joe Biden” başlıklı köşe yazısında incir çekirdeğini doldurmamak deyimini incir kabuğunu doldurmamak şeklinde kullanarak hataya düşmüş:

“İncir kabuğunu doldurmayan sebeplerle bir sürü değerli üyeyi “kulağından tutup kapının önüne koyan bir yönetim” Muharrem İnce’ye neden bu kadar çıtkırıldım davranıyor?

Eyüphan Kara’nın Mihrap Haber’de 22 Ağustos 2019 tarihinde yayınlana “Kanlı biten adi /adli olaylar” başlıklı yazısından ilgili bölüm:

"Yıl geçmiyor ki ülkemizde ve dünyanın başka yerlerinde insanlar incir kabuğunu doldurmayacak melseler için birbirini öldürmesin."

Mehmet Barlas’ın Hürriyet Gazetesi’nde 30 Haziran 2007 tarihinde yayınlanan “Karşınızdakini sevmezseniz, o da sizi sevmez…” başlıklı yazısından ilgili bölüm:

"İncir kabuğunu doldurmayacak nedenlerden çıkan karı koca kavgalarının özünde, bu yontma çabası vardır."

Cem Ceminay’ın Gazete Vatan’da 28 Kasım 2010 tarihinde yayınlanan “Acabalar” başlıklı yazısından ilgili bölüm:

"Hıncal Uluç ile köşe yazarı Rahşan Gülşan arasındaki incir kabuğunu doldurmayacak nitelikteki zorlama polemikler acaba hiç bitmeyecek mi?"

Ahmet Veli Olgundeniz’in Yeni Asır Gazetesi’nde 26 Aralık 2010 tarihinde yayınlanan “Bireylerin de firmaların da danışmanlara ihtiyacı var” başlıklı yazısından ilgili bölüm:

"Etrafınıza şöyle bir bakın; iletişimsizlik, yanlış anlamalar, duygusal davranışlar ve incir kabuğunu doldurmayacak sebepler yüzünden işsiz kalmış veya maddi zarara uğramış pek çok insan göreceksiniz."

Nilgün Cerrahoğlu’nun Cumhuriyet Gazetesi’nde 19 Şubat 2012 tarihinde yayınlanan “Kıyakçı Cumhurbaşkanı Nasıl Gitti?” başlıklı köşe yazısından ilgili bölüm:

"İstifaya gerekçe teşkil eden nedenler, Türk standartlarına göre aslında incir kabuğunu doldurmayacak şeyler..." 

Mahmut Toptaş’ın Milli Gazete’de 6 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan “Can ve tenimizle oruç” başlıklı yazısından ilgili bölüm:

"Reyting için yapılan TV programlarında, her sene aynı konuyu saatlerce tartışma yapan sonunda incir kabuğunu da doldurmayacak bilgileri saçıp savuranları..."

Göktan Ay’ın internethaber.com’da 2 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan “Özel Tv lerden neden Türk müziği programları yok…” başlıklı köşe yazısından ilgili bölüm:

"İncir kabuğunu doldurmayan sohbetlerle gençler yetişmeden kurtlar sofrasına atılıyor…"

İhsan Aydın’ın Olay Gazetesi’nde 27 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan “Pandemi ile geçen buruk bir bayram” başlıklı köşe yazısından ilgili bölüm:

"... incir kabuğunu doldurmayacak suçlamalarla yargılandılar ve darağacına çekildiler."

Bülent Cankurt’un Sabah Gazetesi’nde 29 Ağustos 2010 tarihinde yayınlanan “Ünlü işadamları dolunay yüzünden mi birbirine girdi?” başlıklı yazısından ilgili bölüm:

"Konuştuğum herkes kavganın sebebinin incir kabuğunu bile doldurmayacak bir konu olduğunu söyleyince"

 

Yorumunuzu yazınız...