TOKİ’nin 250 bin sosyal konut projesi kapsamında Hatay merkezde inşa edeceği 1100 konutun başvuru sonuçlarına dair açıklamasında Türkler yerine Suriyeli sığınmacılara ev satışı yapılacağının duyurulduğu iddiası doğru değil

Görseldeki liste, Hatay’daki TOKİ sosyal konut projesi için çekilen kurada ev kazanan Suriyeli sığınmacıları göstermiyor. Paylaşılan liste, kurası 2 Ocak 2023 günü çekilmesi planlanan toplu konut projesi için başvurusu kabul edilen kişilere ait.

Yanlış İddia

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Hatay’da konut projesi duyuru listesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yerine Suriyeli sığınmacılara hak tahsisi yapıldığı iddiası geçtiğimiz hafta gündeme geldi.

Yeniçağ’dan Fatih Ergin’in “TOKİ’den Suriyelilere ev. Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıktı” başlıklı haberinde “TOKİ’nin 250 bin sosyal konut projesi kapsamında Hatay merkezde inşa edeceği bin 100 konutun başvuru sonuçları yayınladı. Başvurusu kabul edilenler listesine Suriyeliler damgasını vurdu.” ifadelerine yer verilerek kura sonucuna ait olduğu iddiasıyla (Suriyeli sığınmacıların isminin yer aldığı) isim listeleri yayımlanmıştı.

 

turklere-cikmayan-evler-suriyelilere-cikti

 

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde bu listenin “Hatay’da TOKİ Türklere Değil Suriyelilere Ev Verdi” vurgusuyla paylaşıldığına şahit olunuyor.

 

İlay Aksoy: “Suriyelilerle İdlib’de briket ev, Hatay’da Toki konutları…muhalefettin adayına değil esas kim ocağımıza incir ağacı diktiyse o aday olmaması gerekiyor!”

 

Fatih Ergin: “TOKİ’nin Hatay’da yapacağı bin 100 konutun kurasını kazananlar arasında “genç ve emekli” kategorisinden başvuran yüzlerce Suriyeli yer aldı. 52 yıllık Hataylıya çıkmayan ev, Suriyeliye çıktı. Türk halkının hakkını Afganlara ve Araplara yediriyorlar!”

 

Zafer Partisi Hatay İl Başkanlığı: “#Toki çekilişleri tamamlandı. Binlerce Türk vatandaşı evsizken, yasaya aykırı şekilde vatandaşlık verilen #Suriyeli sığınmacılar çekilişle Altınözü’nde ev sahibi oldu. #Hatay #Altınözü”

 

toki cekilis suriyeli

 

Paylaşılan listenin aslında Hatay’da TOKİ tarafından gerçekleştirilen sosyal konut başvurusu için alınan ön başvuruları onaylanan 26 bin 275 kişiye ait olduğu anlaşılıyor. TOKİ’nin resmî internet sitesinde kabul edilen başvurulara ait liste incelediğinde bahsi geçen görseldeki isimler görülebiliyor.

Ayrıca, Hatay’daki TOKİ projesi için hak sahibi belirleme kurası henüz çekilmiş değil.

TOKİ tarafından 250 bin Sosyal Konut Projesi kapsamında Hatay merkezde inşa edilecek bin 100 konut için 14.09.2022-31.10.2022 tarihleri arasında 26 bin 275 başvuru alınmış.

Hatay’daki bin 100 Konut Projesi için, hak sahibi belirleme kura çekiminin 2 Ocak 2023 tarihinde yapılmasının planlandığı duyuruldu.

İlaveten, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere TOKİ projelerinden konut satışı yapılmadığı açıklandı.

TOKİ’nin alt gelir ve orta gelir gruplarına yönelik projelerden satın ve devir almak isteyenlerde T.C. vatandaşı olma kriterini karşılamayan kişilerin başvurularının iptal edildiğini belirttiği ilgili tekzip mahiyetindeki açıklaması şöyleydi:

Yeniçağ gazetesi ve www.yenicaggazetesi.com.tr adlı haber sitesinde 04-05.11.2022 tarihinde yayınlanan “TOKİ’den Suriyelilere ev. Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıktı” başlıklı haberi üzerine açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı  (TOKİ) tarafından gerçekleştirilen 250.000 Sosyal Konut Projesi kapsamında Hatay Merkezde inşa edilecek 1.100 konut için 14.09.2022 – 31.10.2022 tarihleri arasında 26.275 başvuru alınmış olup hak sahibi belirleme kurası henüz çekilmemiştir.

Daha kurası çekilmemiş projede, haberin başlığı ile içeriği çelişen asılsız bu haberin yayınlanmasının maksadı İdaremizi karalamak ve kamuoyundaki olumlu algısını zedelemeye çalışmaktır.

TOKİ tarafından alt gelir ve orta gelir gruplarına yönelik projelerden satın ve devir almak isteyenlerde T.C. vatandaşı olma şartı ile diğer şartları (kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dâhilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, TOKİ’den konut satın almamış olması, ikametgâh, gelir, yaş vs.) yerine getiren konut alıcılarına satış yapılmakta olup başvuruda bu kriterleri karşılamayan kişilerin başvuruları iptal edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere İdaremiz projelerinden konut satışı yapılmamaktadır.

Hatay Merkez 1.100 Konut Projesi için “Hak Sahibi Belirleme Kura” çekiminin 02 Ocak 2023 tarihinde yapılması planlanmaktadır.

Yukarıda da açıklamalardan da anlaşılacağı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere İdaremiz projelerinden konut satışı yapılmamaktadır. Sorumlu yayıncılık ilkeleri göz ardı edilerek, hiçbir araştırma yapılmadan ve İdaremizden bilgi almaya gerek duyulmadan yapılan haber, TOKİ’nin kamuoyundaki olumlu algısını zedelemeyi amaçlayan, gerçeklerle uyuşmayan bilgilere dayalı, art niyetli girişimdir. Kamuoyunun, bu tür asılsız haberler itibar etmemeleri, önemle duyurulur.

 


Yorumunuzu yazınız...