Hotto Adlı Marka Tarafından Üretilen Kara Lastik Ayakkabıların Fahiş Fiyatla Satıldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Tevellüdü yetenler ebeveynlerinden “kara lastik” giydikleri günlere dair anılarını mutlaka dinlemiştir. Bugün ele alacağımız iddia da “kara lastik” odaklı.

 

hotto

 

Sosyal medyada, geçmişte büyüklerimizin giydiği kara lastik ayakkabıların Hotto adlı marka tarafından yeniden tasarlanarak ederine göre fahiş fiyatla satışa sunulduğu iddiasıyla (montaj) görsellerin tepkiyle paylaşıldığına şahit oluyoruz.

 

Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu:

“Girişimcilik ; Bu modellere dikkatli bakın! karalastik ayakkabı modelleri ünlü İtalyan markası #HOTTO tarafından tasarlanarak (?) satışa sunulmuş… Fiyatlara DİKKAT!..”

hotto kara lastik

 

Sevda Türküsev:

“Marka satınca zenginler alıp giyer ve bu paraları da verirler. Ama fakir giyse beğenmezler. Kapitalist dünyanın cilveleri. Neyseki %50 indirim varmış :)”

 

hotto marka ayakkabi

 

Dayı:

“Ulan bu kara lastik? O da mı 500 lira?”

 

kara lastik hotto

 

Teyit.org‘un bu görsellerin gerçek mahiyetini daha önce aktarmış olmasına rağmen Hotto adlı markanın 450 TL’ye lastik ayakkabı sattığı iddiasının sosyal medyada paylaşılmaya devam edildiği görülebiliyor.

 

Meltem7317:

“Bilmeyen yoktur herhalde cizlavet i .Bu gördüğünüz resim , marka ve fiyat şaka değil , gerçek..,Cizlavet 449 TL “

 

cizlavet tirrex

 

Hotto’nun % 50 indirimli olduğu hâlde yüksek fiyata lastik ayakkabı sattığı sanılarak tepki çeken görseller aslında Van ve civar illerde lastik ayakkabılara verilen isme atıfla montajla oluşturulmuş.

 

siyah lastik ayakkabi hotto kara ayakkabi hotto lastik ayakkabi mavi lastik ayakkabi

 

Bahse konu görsellerin üzerinde “ourgraphics” notunun ve bir logonun yer aldığı görülebiliyor. Bu logoyu ve notu taradığımızda ise karşımıza söz konusu görsellerin kaynağı olan “Ümit Our Graphics” adlı grafik tasarımcı profilin paylaşımı çıkıyor.

 

 

Instagram profilinde “grafik tasarım/kurumsal kimlik/logo/kitap-dergi dizgi-mizanpaj/sosyal medya banner/kartvizit/iç-dış mekan #graphicdesigner #logo #kurumsalkimlik” notunu barındıran Ümit Our Graphics‘in Van temalı mizahi paylaşımlar yaptığı anlaşılıyor.

Hotto adlı bir ayakkabı firması bulunmuyor. Hotto aslında Belçika orijinli bir musluk markası.

“Hotto Prelli” ise “cizlavet” olarak da adlandırılan lastik ayakkabılara Van ve çevre illerde verilen isim.

Gazete Van‘da Hotto’nun yaygın kullanımı ve sağlamlığı şöyle aktarılmıştı:

Çağa Yenilmeyen Ayakkabı: Hotto

Dayanıklılığı ve ucuz olması nedeniyle tarlada çalışan çiftçilerin, inşaatta çalışan işçilerin vazgeçemediği lastik ayakkabılar, halk arasında ki adıyla ‘Hotto’ ayakkabıların önemi zaman geçtikçe daha da artıyor.

Türkiye´de gelişen teknoloji ve insanların ihtiyaçları değişmesine rağmen bazı şeyler hiç değişmiyor. Bunlardan biri de gelişen ayakkabıcılık sektörüne yenilmeyen kara lastik ayakkabılar.

Halk arasında sağlamlığı nedeniyle ´Hotto Prelli´ olarak da bilinen lastik ayakkabılar tarlada çalışan çiftçinin, inşaatta çalışan amelenin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

 

Van’da lastik ayakkabıların Van’daki işyerinde Osmané Hotto’nun (Osman Okalay) bahçesine açılan lastik ayakkabı imalathanesinden hareketle Hotto olarak bilindiği belirtilmektedir.

Torunu Ömer Aktürk, lastik ayakkabıların üretiminin dedesi Osmané Hotto tarafından değil aslında oğlu ve torunları tarafından üretildiğini, Osmané Hotto’nun bahçesinde ayakkabı imalathanesi kurulduğunu şöyle aktarmıştı:

“Dedemin lastik ayakkabılar ile hiçbir alakası yoktur, oğlu Burhan Aktürk yapmıştır. pmıştır Ama onun ismine mal olmuştur. Ankara Sanayi Odası’nın kurucu üyelerinden olan Burhan Aktürk, Van’a geliyor ve Osmanê Hotto’nun bahçesinde lastik ayakkabı imalathanesi açıyor.”
Cızlavêt, Soğukkuyu lastikleri, Hotto, Hotto Pırelli, Baltacı…
“Lastik ayakkabı Türkiye’ye cızlavêt ismiyle gelmiştir. Ankara’da şu anda ASKİ’nin bulunduğu yerde Soğukkuyu mevkii var ve Soğukkuyu lastikleri denir. Üretildiği yere göre çeşitli marka isimleri almıştır. Örneğin bizim yaptığımız lastik ayakkabıların markası Baltacı’ydı fakat herkes dedemin ismiyle andı ve Osmanê Hotto ayakkabıları dedi. Hotto Pırelli diyen de var fakat rahmetlinin lastik ayakkabı ile hiçbir alakası yoktur ama ismi yad ediliyor. Oğlu ve torunları bu işi yapmıştır.”
“Dayım Ankara’da lastik ayakkabı imalatı yapıyordu. Van Bölge Bayisi olarak da ben satıyordum ayakkabıları ama Hotto lastikleri olarak anıldı. Şu anki kebapçı Halil’in yanında dükkanımız vardı ayrıca buğday pazarındaki dükkanımızda da lastik ayakkabıları satardık.”

 

osmane hotto
Memleketim Van Dergisi’nden “Bağ-Bahçelerin Efendisi Osmanê Hotto Efsanesi” başlıklı yazı

 

Lastik ayakkabı satış görselleri üzerindeki “tırrex” atfıyla da mizahî yapısının ipuçları sunulmuş.

Bahse konu görseller “Van Usulü Komik Ürün Tasarımları” başlıklı derlemelerde de kullanılmıştı.

 

 

Yorumunuzu yazınız...