Nike’ın İçinde İnsan Kanı Bulunan Şeytan Ayakkabısı Üretip Satışa Sunduğu İddiası Doğru Değil

666 çift üretildiği ve bir damla insan kanı içerdiği belirtilen “şeytan ayakkabısı” olarak nitelenen ayakkabının Air Max 97 modeli üzerinde kozmetik değişikliklerle tasarlanması, ayakkabının Nike tarafından satışa konulduğunun düşünülmesine sebep olmuş.

Yanlış İddia

 

Ünlü spor kıyafeti ve aksesuarı tasarımcısı ve satıcısı Nike adlı firmanın Air Max 97 adlı modelinden esinlenen, 666 çift üretildiği ve “bir damla insan kanı içerdiği” öne sürülerek pazarlanmaya çalışılan ayakkabıya ilişkin sosyal medyada son günlerde paylaşılan iddiayı konu edineceğiz…

Bu iddiayı içeren örnek paylaşım:

#Nike insan kanı içeren 666 çift özel üretim şeytan ayakkabısını satışa çıkardı. Bu rezil firma daha önce de ayakkabısının altına Arapça Allah yazmıştı.

 

şeytan ayakkabısı iddiası

 

Söz konusu paylaşımın sahibi iddiasını şöyle sürdürmüştü:

“Nike, seytan ayakkabısı ile ilgisi olmadığını açıklamış. Logosu markası açıkça kullanılan firma, günler sonra ancak açıklama yapabildi. Firma yeterince reklamının yapıldığına kanaat getirmiş olmalı. Bu ucuz numaraları kimse yemiyor artık!”

 

“Şeytan ayakkabısı” olarak nitelenen ayakkabılara ilişkin sosyal medyadaki tanıtım görsellerinde Nike logosunun görülmesi, bazı kullanıcıların ayakkabıları ünlü markanın tasarladığını düşünmesine sebep olmuş.

Brooklyn merkezli (ve ismi İngilizce’de haylaz anlamına gelen “mischief” kelimesinin kısaltılmasından oluşan) MSCHF adlı küçük bir firma, rapçi Lil Nas X (Montero Lamar Hill) ile işbirliğine giderek Nike Air Max 97 modeline benzer görünümlü 666 çift ayakkabıyı “şeytan ayakkabı” atfıyla satışa sunacağını duyursa da bu ayakkabıların Nike ile bir ilgisi bulunmuyor.

29 Mart 2021 günü 1018 dolar fiyatla satışa sunulan bu ayakkabılar iddia edildiği gibi Nike’ın tasarımı ya da üretimi değil.

Basına açıklama yapan Nike yetkilileri, “Little Nas X veya MSCHF’le bir ilişkimiz yok“, “Nike bu ayakkabıları tasarlamadı ve piyasaya sürmedi. Ayrıca söz konusu tasarımı da onaylamıyoruz.” ifadelerini kullanmış. Nike sözcüsü Snopes’a “Nike bu ayakkabıları piyasaya çıkarmadı veya tasarlamadıyanıtını vermiş.

MSCHF’nin kurucularından Daniel Greenberg, konuyla ilgili verdiği demeçte satın alınan Nike marka ayakkabılar üzerinde firmanın tasarımcılarının bazı değişiklikler yaparak nihaî ürünün oluşturulduğuna değinmiş.

Tasarımının kullanılmasına izin vermediğini belirten Nike yetkilileri, MSCHF adlı şirkete dava açacağını da duyurmuştu.

Lil Nas X, Youtube kanalında ayakkabı ile ilgili “özür” içerikli olduğu tanıtılan ancak (bir klibinden görüntüler içeren ve) mahiyeti duyuruyla aksi yönde ilerleyen bir video paylaşmıştı.

 

İLAVE: Nike, tabanlarında gerçek insan kanı bulunan tartışmalı ‘Şeytan Ayakkabıları’ nedeniyle Brooklyn sanat kolektifi MSCHF’ye açtığı davayı kazanmış ve “yasaklama” emri çıkarılmış.

 

nike şeytan ayakkabıları

 

Yorumunuzu yazınız...