Paylaşılan Fotoğraf 14 Yaşındaki George Stinney Jr.’ın Elektrikli Sandalyede İdamına Ait Değil, 1991 Yapımı Carolina Skeletons Adlı Filmden Bir Sahne

Yanlış İddia

 

Güney Carolina eyaletinin Alcolu kasabasında yaşayan Amerikalı bir siyahi olan George Junius Stinney Jr. (21 Ekim 1929-16 Haziran 1944) henüz 14 yaşındayken, 8 ve 11 yaşlarında iki küçük kız çocuğunu öldürmekle suçlanarak 2,5 saat içinde avukatsız, delilsiz ve şahitsiz bir duruşmada mahkûm edilip elektrikli sandalyede idam edilmişti.

ABD’de Afrikalı Amerikalı popülasyona yönelik ırkçı saldırıların yoğun şekilde yaşandığı bir dönemde George Stinney Jr.’ın yargılaması adil olmayan koşullarda gerçekleştirilerek cinayetten 83 gün sonra idam cezası infaz edilmişti.

İdam cezasının infazı sırasında boyu elektrikli sandalyeye yetişmediği için oturduğu koltuk, altına İncil koyularak yükseltilmek zorunda kalınmıştı. Elektrik verildiği sırada yüzüne takılan maske kendisine büyük geldiği için şok sırasında düşmüş ve gözlerinden akan yaşlar görülmüştü.

14 yaşında elektrikli sandalyeye mahkum edilerek 20. yy.’da ABD’de idam edilen en genç kişi olan George Junius Stinney Jr.’ın davasının yeniden incelenmesi 2004 yılında kararlaştırılmıştı. Yapılan yeniden yargılamada George Stinney, adil yargılanmadığı gerekçesiyle ve tanıkların şahitliklerine başvurarak aklanmıştı.

 

George Stinney jr

 

Av. Hatice Burcu Akay’ın “Tarihin Tozlu Sayfalarında Adalet Arayışı” başlıklı makalesinde George Stinney Jr.’ın yargılama, idam ve yeniden yargılama süreci şöyle özetlenmişti:

 

“Stinney davası 20. yy’da Amerika’da ırkçılığın en yoğun yaşandığı dönemde görülmüştür. 24 Şubat 1944 sabahı çiçek toplamak için bisikletleriyle dolaşmaya çıkan 11 yaşındaki Betty Juny Binnicker ve 8 yaşındaki Marry Emma Thames, George ve ablasıyla konuştuktan sonra Stinneylerin 2017/1 | Hukuk Gündemi 41 mülkünün de yer aldığı siyahilerin tarafına geçtiler (Alcolu kasabası siyah ve beyazların yaşaması için ikiye bölünmüştü). Bu, 8 ve 11 yaşındaki iki küçük kızın son görülmesi oldu. Bu durum, cinayetle bağlantısı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunamayan Stinney’in tutuklanması ve iki cinayetle suçlanması için yeterli görüldü, hem de başka bir şüpheli daha bulunmasına rağmen.

 

George’un tutuklanmasından sonra ailesine baskı yapıldı ve dava süresince George ailesi ile hiçbir şekilde görüştürülmedi. Linç edilme tehlikesi bulunduğu gerekçesiyle kasabanın elli mil uzağında yer alan bir hapishaneye yerleştirildi. ABD Anayasasının VI. Değişiklik’i uyarınca bütün ceza davalarında müdafi hakkı tanınmış olsa da, George Stinney avukatı veya vasisi olmadan sorgulandı. Küçük George tüm dava sürecini tek başına geçirdi (Müdafi hakkı, 1963 Gideon v. Wainwright davasına kadar tam anlamıyla uygulanmamıştır).

 

Tamamı beyazlardan oluşan jürinin seçimi bir gün sürdü. Ayrıca jüride ölen kızlardan birinin akrabası da yer almaktaydı. Davayı binden fazla kişi izlerken siyahilerin duruşma salonuna girmesine izin verilmemişti. Duruşma salonundaki tek siyahi George’du. Cinayetleri işlediğine dair herhangi bir kanıt veya tıbbi rapor bulunmamasına rağmen ihtimaller üzerinden yargılama yapıldı. Stinney’e atanan avukat hiçbir savunma yapmadı ve şahit çağırmadı. Sadece iki buçuk saat süren duruşmada jüri 10 dakikada kararını vererek Stinney’i suçlu buldu ve elektrikli sandalyeye gönderilmesine karar verdi.

 

Tarih: 16 Haziran 1944, saat: 7.30. George Junius Stinney Jr., infazın gerçekleştirileceği yere götürülür. 1.55 cm boyunda ve 40 kg ağırlığındaki George o kadar küçüktü ki elektrik akımı küçük vücudundan geçerken yüzüne tam oturmayan maske yere düşmüş ve yüzünü tamamen açıkta bırakmıştır. Böylece George Junius Stinney Jr. cinayetlerin gerçekleşmesinden tam 83 gün sonra infaz edilmiş oldu. George’un hikayesi, O.J’ninki kadar heyecanlı ve uzun soluklu değildi. Onun davasından o zaman için dünyanın haberi yoktu. Onun yanında kimse yoktu, o tamamen yapayalnızdı.

 

 

George Stinney davası ise 70 yıl sonra tekrar açıldı. Birkaç avukat ve tarihçinin öncülüğünde açılan davayı yeniden inceleyen yargıç Carmen Mullen, George Stinney’in kız ve erkek kardeşlerinin aralarında bulunduğu tanıkların ifadelerine başvurarak George Junius Stinney Jr.’u 17 Aralık 2014’te manevi olarak serbest bıraktı. Bu durum ne George’u geri getirdi ne de yaşadığı acıları ortadan kaldırdı.”

 

 

 

İdamının 70 yıl sonrasında masumiyeti ortaya çıkarılan George Stinney Jr.’ın davasının temyiz süreci aktarılmıştı:

“George Stinney Jr.’ın birinci derece cinayet mahkumiyeti 2014 yılında temyiz edildi. Kardeşleri, itirafın zorla alındığını ve cinayet saatinde Stinney’in kız kardeşi Aime ile birlikte olduğunu iddia ettiler. Ayrıca George’un, Sumter İlçe hapishanesinde hücre arkadaşı olan Wilford “Johnny” Hunter’ın, Stinney’in cinayetleri asla kabul etmediğini söylediğini öne sürdüler.

 

1 yıllık değerlendirmenin ardından, 17 Aralık 2014’te yargıç Carmen T. Mullen, Stinney’in birinci derece cinayet mahkumiyetini bozdu.

 

Yargıç Mullen kararında “bu hükmün zalimce ve sıra dışı” olduğunu vurgulayarak: “Sanığın haklarının ihlal edildiğini ve sürecin kusurlu olduğunu” belirtti. Sadece bu kadar da değildi, iki küçük kızın öldürüldüğü çekiç 19 kilogramdan daha ağırdı, Stinney’in onu kaldırabilmesi imkansızdı. Kaldırmış olsa bile 14 yaşındaki çocuğun, iki kızı öldürebilecek kadar sert vuracak gücü de yoktu. George Stinney Jr. masumdu, biri onu sadece siyah olduğu için suçlamak için her şeyi bir araya getirmiş ve çok hızlı davranmıştı. George Stinney’in kardeşleri 70 yıl sonra kardeşlerinin temize çıkmış olduğunu öğrenmekten dolayı çok mutlu oldular. Sonuç olarak 2 saatlik duruşma sonunda hızlıca idam edilen George Stinney Jr., temize çıktığını görebilecek kadar uzun yaşayabilirdi.”

 

Stephen King’in ünlü eseri Yeşil Yol’daki (The Green Mile) John Coffey ve elektrikli sandalyedeki idamının George Stinney Jr.’dan esinlenerek yazıldığı ileri sürülmektedir (Bu yönde açık bir beyana rastlayamadık).

 

George Stinney mezari

 

George Stinney’in hazin hikâyesini aktaran metinlerde ve sosyal medya paylaşımlarında aşağıdaki görselin sıklıkla kullanıldığı görülüyor.

 

George Stinney

 

Ancak, George Stinney’in elektrikli sandalyede infazına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel aslında adaletsiz yargılama sonucu kardeşi idam edilen bir Afro Amerikalının yaşadıklarını konu edinen Carolina Skeletons adlı 1991 yapımı filmde Kenny Blank’in canlandırdığı Linus Bragg adlı gencin idam sahnesinden.

İlgili sahne aşağıdaki bağlantılardaki kayıtlar vasıtasıyla izlenebilir:

 

 

George Stinney Jr.’ın idamını konu edinen “83 Gün” (“83 Days”) ve “Akım: George Stinner Jr.’ın Hikâyesi” (“The Current: The Story of George Stinney, Jr”) adlı bir kısa filmler de çekilmişti.

 

 

Yorumunuzu yazınız...