Fransa’nın başkenti Paris’te 17 yaşındaki Nahel M’nin yol kontrolünde durmayı reddetmesi üzerine polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan yağma olaylarının meydana geldiği protestolar esnasında binlerce otomobil ve bina hasar aldı.

Fransa’da süregelen gösterilerden ve yağma hadiselerinden olduğu iddiasıyla eski tarihli ve ilintisiz birçok görüntü dolaşıma girdi.

Fransa’da son günlerde kaydedildiği iddiasıyla paylaşılan bu tip görüntüleri derleyelim istedik…

 

Fransa’daki son protestolardan sonra bir otoparkta çıkan yangına ait olduğu sanılarak paylaşılan video 28 Nisan 2023 günü Avustralya’nın Perth kentinde kaydedilmiş.

 

 

Fransa’daki Protestolar Esnasında Otoparktaki Araçların Yakıldığı Anı Yansıttığı İddiasıyla Paylaşılan Görüntü

 

Fransa’daki yağma girişimi sırasında kaydedildiği iddiasıyla paylaşılan otoparkın camlarından araçların atıldığı görülen video Hızlı ve Öfkeli 8 (The Fast and Furious 8 adlı filmin ABD’nin Ohio eyaletine bağlı Cleveland kentindeki 2016 yılındaki çekimlerinden.

 

 

Fransa’daki Gösteriler Esnasında Kaydedildiği Sanılan Hızlı ve Öfkeli 8’den “Araba Yağmuru” Sahnesi

 

Maskeli ve silahlı Çeçen grubun görüldüğü video Fransa’nın Dijon kentinde 2020 yılı Haziran ayında kaydedilmiş.

 

 

Eski tarihli bir görüntüye mizahî maksatla “Yıldız Savaşları” film serisinden (“Star Wars: The Clone Wars”) müziğin  eklendiği eski tarihli görüntü, Fransa’da protestocuların polise havai fişeklerle saldırıldığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılmış.

 

 

Söz konusu görüntü, OdaTV gibi haber siteleri tarafından “Strazburg, Rennes, Vennisieux kentlerinde yüzleri maskeli göstericiler protestolara müdahale için alana gelen polislere havai fişeklerle saldırdı” notuyla aktarılmış.

 

polislere-havaifiseklerle-saldirdi

 

 

Fransa’da bir kafede yemek yiyen insanların üzerinden at arabası geçtiği iddiasıyla paylaşılan video da güncel değil. At arabasının kaldırımda hızla ilerlediği görülen video 2022 yılı Ağustos ayında Rusya’nın St. Petersburg kentinde kaydedilmiş. Atın havai fişeklerden ürkmesiyle at arabası kontrolden çıkmış.

 

kafede-yemek-yiyen-insanlarin-ustundan-at-arabasi-gecti at-arabasi-restorandakilerin-ustunden-gecti

 

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Ajman kentindeki çok katlı bir binada 2023 yılı Haziran ayında yaşanan yangından görüntü Fransa’da kaydedildiği iddiasıyla paylaşılmış.

 

 

Bir grup genç erkeğin bir polis aracını sürdüğü ve aracın penceresinden sarkan bir kişinin elinde silah tuttuğu görülen fotoğraf güncel protestolara ait değil, bir Fransız banliyösündeki isyanı konu edinen 2022 yılında vizyona giren Athena adlı filmden.

 

fransa-isyancilar-polis-arabasini-ele-gecirdi

 

fransa-isyancilar-polis-otosunu-ele-gecirdi

 

Athena’nın fragmanında isyancıların polis arabasını kaçırdığı kısım görülebiliyor.

 

 

 

Göstericinin polisi etkisiz hâle getirdiği fotoğraf güncel değil. Kaynağı netleştirilemese de görselin 2022 yılında dolaşımda olduğu anlaşılıyor.

 

gosterici-polisi-etkisiz-hale-getirdi

 

protestocu-polisi-etkisiz-hale-getirdi

 

2022 yılı Mart ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından dolaşıma giren, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin sözlerine yer veren, Eyfel Kulesi yakınlarındaki patlamalarla havadan saldırıya uğradığını gösteren söz konusu video bu defa Fransa’da süregelen gösterilerle ilişkilendirilerek paylaşılmış.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın NATO’ya yönelik “hava sahasını kapatın, biz kaybedersek siz de kaybedersiniz” çağrısıyla paylaştığı Paris’in bombalandığını gösteren CGI içeren video Olias Barco (yönetmen) – Jean-Charles Levy (yapımcı) işbirliğinde hazırlanmış.

 

paris-eyfel-bombalama-cgi

 

Fransa’daki eylemler esnasında çatılarda sniper’lı keskin nişancı görüldüğü iddiasıyla paylaşılan video eski tarihli. Görülen silah da plastik mermi atan hava tüfeği (BB gun).

 

 

catida-keskin-nisanci-goruldu

 

 

Fransa sokaklarında aslanların dolaştığı iddiasıyla paylaşılan video 15 Nisan 2021 tarihinde Youtube’e yüklenmiş.

 

 

İsyancıların hayvanat bahçelerinden serbest bıraktığı zebraların, aslanların ve fillerin Fransa sokaklarında dolaştığı iddiasıyla paylaşılan görüntüler de eski tarihli.

 

 

Fransa’da isyancıların Apple mağazasını yağmalandığı anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan video 2018 yılındaki Sarı Yelekliler protestolarından.

 

 

 

Sığınmacılara destek mahiyetinde “onlar tehlikeli değil, tehlikede” (“they are not dangerous, they are in danger” mesajını içeren pankart 2016 yılında Fransa’da değil 2015 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel’de açılmış.

 

fransa-siginmacilar-tehlikeli-degil

 

siginmacilar-tehlikeli-degil-tehlikede

 

Fransa İçişleri Bakanı, 3 Temmuz’dan itibaren geçici bir internet kısıtlamasının uygulanacağını duyurduğu ve Macron yönetiminin aldığı geçici internet kısıtlamaları kararı ülke genelinde büyük tartışmalara neden olduğu iddiasıyla bir Fransızca duyuru metni paylaşılmıştı. Fransa’da süregelen eylemler nedeniyle internetin kapatılacağının duyurulduğu iddiasıyla paylaşılan bildiri görseli sahte. Fransa İçişleri Bakanlığı, internet erişiminin kısıtlandığı iddiasını tekzip etti ve paylaşılan duyurunun sahte olduğunu duyurdu.

 

 

Marsilya’da göçmenlerin Fransa’nın en büyük kütüphanelerinden biri olan ve koleksiyonunda yaklaşık bir milyon belge bulunan Alcazar Kütüphanesi’ni yaktığı iddiasıyla paylaşılan videoda Filipinler’in başkenti Manila’da 2023 yılı Mayıs ayında meydana gelen postane yangını görülüyor. Geçtiğimiz günlerde Fransa’da protestocuların giriş bölümüne zarar verdiği Alcazar Kütüphanesi (Bibliothèques de Marseille) yeniden hizmete girmiş.

 


Fransa’da göstericilerin turistlerin otobüslerindeki bagajlarını yağmaladığı iddiasıyla paylaşılan görüntü güncel değil. Hareket halindeki bir otobüsün bagaj bölümünün açılarak valizlerin çalındığı görülen video, Fransa’nın Grenoble kentinde 2018 Dünya Kupası kutlamaları esnasında 15 Temmuz 2018 tarihinde kaydedilmiş. Görüntüde bagaj kapağı açılarak valizlerin çalındığı Flixbus adlı şirket konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu konuyu doğrulamış.

 

Batman kıyafetli kişilerin bir kamyon kasasından indiği görülen video Fransa’daki son protestolar esnasında değil, geçmişte ABD’deki Florida Eyalet Üniversitesi’nde kaydedilmiş.

@payten.williams.1 distraught cause i missed the frozone heard :,( #fsu #barcrawl #floridastate #college #tallahassee #collegetown ♬ Monkeys Spinning Monkeys (Remix) – Syamsul


Yorumunuzu yazınız...