Otoparktaki Araçların Yandığının Görüldüğü Video Fransa’da Son Günlerde Meydana Gelen Protestolarla İlgili Değil

Fransa’daki son protestolardan sonra bir otoparkta çıkan yangına ait olduğu sanılarak paylaşılan video 28 Nisan 2023 günü Avustralya’nın Perth kentinde kaydedilmiş.

Yanlış İddia

 

Fransa‘da 17 yaşındaki bir gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından düzenlenen gösterilerde kayda değer sayıda otomobil ateşe verildi. Polis protestoculara biber gazıyla müdahale ederken, ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yüzlerce kişi gözaltına alındı.

Bu süreçte, Fransa’da meydana gelen protesto ve yağma hadiselerine ait olduğu sanılarak eski tarihli ilintisiz birçok görüntü dolaşıma girdi.

Daha önce, çok katlı otoparkın camından caddeye fırlayan otomobillerin görüldüğü videonun Hızlı ve Öfkeli 8’in Cleaveland’daki çekimlerinden olduğunu aktarmıştık.

Benzer şekilde, bir otoparkta çıkan yangına ait görüntü hatalı şekilde Fransa’daki gösterilerle ilişkilendirilmiş.

 

Conflict (@ConflictTR): “🔴 Fransa’da isyancılar sıfır otomobilleri kundakladı.”

 

fransa-otopark-yangin-iddiasi

 

Otoparkta yanan araçların görüldüğü videonun Fransa’da 17 yaşındaki Nahel M’nin polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan yağma olayları esnasında kaydedildiği iddiası doğru değil.

 

 

Fransa’daki son protestolardan sonra bir otoparkta çıkan yangına ait olduğu sanılarak paylaşılan video 28 Nisan 2023 günü Avustralya’nın Perth kentinde kaydedilmiş.

 

 

otopark-yangin

 

Avustralya’nın Batı Avustralya eyaletinin başkenti Perth kentindeki Pickles adlı şirkete ait otoparkta meydana gelen yangından farklı açıdan görüntüler sosyal medya platformlarında paylaşılmıştı.

 

 

Perth’deki otomobil müzayede alanında çıkan yangında yüzlerce arabanın alevler içinde kalması ve itfaiyecilerin müdahalesi basına yansımıştı.

 

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...