Avustralya’daki Yangınların Etkisiyle Kızıllaşan Gökyüzünü Gösterdiği Sanılan Fotoğraf Aslında Hawaii’de Gün Batımından

Avustralya’daki yangınların etkisiyle kızıllaşan bulutların yer aldığı gökyüzünü gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın Avustralya ya da yangınlarla bir bağı yok. Fotoğraf, Hawaii’de bir gün batımına ait.

Yanlış İddia

Avustralya kıtasında meydana gelen geniş çaplı yangınlar büyük zarara yol açtı ve basına yaşanan bu afetle ilgili birçok kare yansıdı. Bu karelerin bir kısmının ise ne Avustralya ne de yangınla bir ilgisi bulunmuyordu.

Avustralya’daki yangınların uzaydan görüntüsü olduğu iddiasıyla paylaşılan görselin aslında NASA’nın verileri kullanılarak oluşturulan 3 boyutlu bir dijital tasarım olduğunu daha önce aktarmıştık.

Bu defa, henüz Türkiye’den sosyal medya kullanıcıları tarafından yaygın şekilde paylaşılmamış olsa da, ihtimale binaen ön almak adına bir görsel hakkında açıklama yapacağız.

 

Avustralya üzerinde yangının etkisiyle kızıl renge bürünen bulutlar sanilan fotoğrafı içeren paylaşım
Avustralya üzerinde yangının etkisiyle kızıl renge bürünen bulutlar sanilan fotoğrafı içeren paylaşım

 

Paylaşılan fotoğrafın Avustralya ya da Avustralya’daki yangınlarla bir bağı bulunmuyor. Fotoğraf, Hawaii’de bir gün batımına ait.

Arama motoru taramasında kızıl renkteki bulutların yer aldığı fotoğrafın Avustralya’da son 1 aydır yaşanan yangınların çok öncesinde sosyal medyada paylaşıldığı görülüyor.

 

Avustralya'daki yangınların üzerindeki bulutlara ait sanılan görüntüyü daha önceden aktaran bir paylaşım
Avustralya’daki yangınların üzerindeki bulutlara ait sanılan görüntüyü daha önceden aktaran bir paylaşım

 

2018 yılı Aralık ayında ABD’nin California eyaletinde yaşanan yangınlardan sonra da aynı fotoğrafın aynı iddia ile paylaşıldığı görülüyor. Snopes.com, yayınladığı analizde fotoğrafın Avustralya’daki yangınlarla bir bağının bulunmadığını aktarmıştı.

Meteorolojist Owen Shieh tarafından çekilen fotoğraf, öncelikle Shieh’in kişisel Facebook profilinde paylaşılmış. Akabinde fotoğraf Nathan Province’in nprovince101 uzantılı kişisel Instagram hesabında ve Reddit’te 2018 yılı Temmuz ayında paylaşılmış. Sonrasında ise bağlamından kopartılarak yangın dönemlerinde gökyüzünün görüntüsü olduğu iddiasıyla sosyal medyada paylaşılmaya başlamış.

HoaxEye adlı sosyal medya platformlarında görsel doğrulama yapan profil bahse konu fotoğrafı çeken Owen Shieh ve Nathan Province adlı kişilere ulaşıp fotoğrafın Hawaii’de gün batımı esnasında çekildiğini teyit etmişti.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...