Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Haziran 2021 Günü Akşamı Katıldığı TRT Yayının Canlı Değil Bant Kaydı Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Haziran 2021 günü akşamında katıldığı TRT yayınının canlı değil bant kaydı olduğu öne sürülmüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arkasında bulunan saatin 09:05’i göstermesi ve pencereden gelen ışığın yayının bant kaydı olduğunun emaresi olduğu ileri sürülmüştü.

 

erdoğan trt yayını

 

erdoğan çankaya köşkü yayını

 

Av. Cem Yavuz adlı Twitter kullanıcısının bu iddiayı içeren paylaşımı şu şekildeydi:

“Bu bir canlı yayın değil aksine sabah saat 9’da çekilmiş uzun bir söyleşiden kayıt. pencerelerden giren ışık ve saat ise kanıtı Gaf olursa sıkıntı olmasın diye mi yapılmış acaba, amaç ne?”

 

canlı değil bant yayını

 

Dahi Bilal adlı Twitter profili aynı iddiayı şöyle aktarmıştı:

“Yayın canlı değil. Arkadaki saat yaklaşık 9’u gösteriyor ve diğer fotoğrafta pencerelerden içeri ışık giriyor.”

 

yayın canlı değil

 

Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan dünkü (3 Haziran 2021 tarihli) “Canlı mı cansız mı?” başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı yayının aslında “canlı” olmadığını iddia etmişti.

 

erdoğan canlı yayın

 

Ancak, iddia doğruyu yansıtmıyor.

 

cumhurbaşkanı erdoğan trt yayını

 

Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen yayın esnasında akrep ve yelkovanın 09.05’i işaret etmesinin sebebi Atatürk’ün vefat saatini simgelemesi.

 

erdoğan çankaya köşkü

 

Yayın süresince saatin değişmediği görülebiliyor.

 

 

Gündüz çekim yapıldığı izlenimi uyandıran pencerede görülen ışık ise dış aydınlatma (spot) kaynaklı.

 

 

Atatürk çankaya köşkü
Çankaya’daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü Bahçesi içerisinde yer alan Atatürk Müze Köşkü

 

TRT yayınının moderatörlüğünü üstlenen Betül Soysal Bozdoğan’ın program öncesinde sosyal medya hesaplarında paylaştığı fotoğraflar, kayıtla ilgili iddianın gerçek dışı olduğunu ortaya koyuyor.

 

betül soysal bozdoğan

 

Betül Soysal Bozdoğan, Diriliş Postası’ndaki ““Yalan”dan para kazanmak” başlıklı 4 Haziran 2021 tarihli yazısında ve Twitter paylaşımlarında bu iddiaya şöyle yanıt vermişti:

“Geçtiğimiz Salı günü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan TRT ortak yayınında konuğumuz oldu. İki saat süren yayının içeriği çok doluydu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iç siyasetten dış politikaya, terörle mücadeleden pandemiye kadar çok özel açıklamalarda bulundu ve bazı müjdeler verdi. Yayın çok izlendi ve geri dönüşler mükemmeldi. Bir parantez açarak ifade edeyim ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkımız tarafından ne kadar çok sevildiğine bu yayın vesilesiyle bir kez daha şahit oldum. Sosyal medyam Cumhurbaşkanımıza yönelik sevgi ve hürmet ifadesi içeren sayısız mesajla dolu.

 

 

Yayın TRT’de canlı olarak yapılmıştır. Yayın öncesi ve sonrası şahsi telefonumla çektiğim fotoğrafları, fotoğrafın üzerindeki konum ve saatle birlikte Twitter hesabımda paylaştım. Mekan ve saat net olarak ortada. Sözde yazarın yalanı en kestirme yoldan bu şekilde çöp olmuştur. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arkasında bulunan saat Çankaya Köşkü’nün sembolik eşyalarından biridir ve Atatürk’ün ölüm saatinde durdurulmuş tarihi bir mesaj içermektedir.

 

Penceredeki ışık huzmelerine gelirsek; açık olan kısımda zaten zifiri karanlık görülmektedir. Perdelere yansıyan ışık ise köşkün dışından yansıtılan set ışığından ibarettir.”

 

Program katılımcısı Merve Şebnem Oruç da (yayın saati ile örtüşen) “Çankaya’da yatsı namazı” konulu paylaşımda bulunmuştu.

 

çankaya köşkünde yatsı namazı

 

Yorumunuzu yazınız...